Monday, July 15, 2024

පිදෙල් කස්ත්‍රෝ ඝාතනයට ඇමෙරිකානු ඔත්තු සේවය සෑදූ හෘදයාබාධ තුවක්කුව!

ඡායාරූපය:සෙනෙට් සභික ෆ්‍රෑන්ක් පල්ලිය (වමේ) ප්‍රසිද්ධ නඩු විභාගයකදී “හෘදයාබාධ තුවක්කුව” ඉහළට අල්ලාගෙන සිටියි. ( ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් )

වීඩියෝ පටයක් මගින් ඇමෙරිකානු  කොන්ග්‍රසය හමුවේ සාක්‍ෂික් මගින් තහවුරු කල පරිදි  ඇමෙරිකානු මධ්‍යම ඔත්තු සේවය හෘදයාබාධ ඇති කළ  හැකි කුඩා  ගිනි අවියක් නිශ්පාදනය කර තිබුණි. මෙය හදුන්වා දෙන ලද්දේ  සීඅයිඒ රහස් ආයුධයක්  ලෙසය.  එය ක්‍රියා කරන්නේ බැටරි බලයෙනි.

මෙම තුවක්කුවෙන් යමකු ඝාතනය සඳහා හෘදයාබාධයක් ඇති කිරීමට කුඩා විෂ ඊතලයක් වෙඩි තබයි. මෙම රහස් සීඅයිඒ ආයුධ ඊතලයට ඇඳුම් විනිවිද යාමට හැකි අතර සම මත කුඩා රතු තිතක් හැර අන් කිසිවක් ඉන් ඉතිරි නොවේ. මාරාන්තික ඊතලය විනිවිද යාමේදී, ඝාතනයට ඉලක්ක වූ පුද්ගලයාට මදුරුවෙකු දෂ්ට කළ බවක් දැනෙන්නට පුළුවන. නැතහොත් ඔවුන්ට කිසිවක් දැනෙන්නේ නැත.

හෘදයාබාධ තුවක්කුව මගින් මිදුණු සිප්පි විෂවලින් සෑදූ ඊතලයක්  එල්ල කරන අතර එය ඉලක්කයේ රුධිරයට ඇතුළු වී මිනිත්තු කිහිපයකින් හෝඩුවාවක් ඉතිරි නොකර ගොදුර මරා දමනු ඇත.

යූ ටියුබ්/මේරි එම්බ්‍රී යනු හෘදයාබාධ තුවක්කුව ඇතුළු විවිධ භාවිතයන් සඳහා “සොයාගත නොහැකි” විෂ වර්ගයක් සොයා ගැනීමේ පර්යේෂකයා විය.

විෂ සහිත ඊතලය ඉලක්කයට ඇතුළු වූ පසු සම්පූර්ණයෙන්ම දියර බවට හැරේ. එවිට මාරාන්තික විෂ ඉක්මනින් රුධිරයට ඇතුළු වී හෘදයාබාධයක් ඇති කරයි. හානිය සිදු වූ පසු, විෂ ඉක්මනින් ඉවත් වේ. එබැවින් හෘදයාබාධය ස්වභාවික හේතු හැර වෙනත් කිසිවක් නිසා ඇති වූවක් බව මරණ පරීක්ෂණයකින් හඳුනා ගැනීමට අපහසුය.

එය පරිපූර්ණ ජේම්ස් බොන්ඩ් ආයුධය වැනිය.

හෘදයාබාධ තුවක්කුව ඝාතන ප්‍රයත්න ගණනාවකින් දිවි ගලවා ගත් කියුබානු නායක ෆිදෙල් කැස්ත්‍රෝ ඝාතන කිරීමට භාවිතා කිරීමට අදහස් කළ එකක් විය හැකි බවට සාක්ෂි ඉදිරිපත් විය.

මේ සියල්ල ඇමෙරිකානු කොන්ග්‍රස් සභාව හමුවේ දෙන ලද සාක්‍ෂිවල සත්‍යාපනය කර තිබේ. සීඅයිඒ හි මෙම රහස් ආයුධය පිළිබඳ විස්මිත තොරතුරු පැමිණෙන්නේ 1975 දී සීඅයිඒ හි තක්කඩි ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳ එක්සත් ජනපද සෙනෙට් සභාවේ සාක්ෂියකිනි. මෙම ආයුධය, Senator Frank Church  කමිටු විභාගයේ ජේම්ස් බොන්ඩ් වර්ගයේ ෙ බොහෝ සොයාගැනීම් වලින් එකක් පමණි. එම කමිටුව  නිල වශයෙන් හඳුන්වනු ලබන්නේ බුද්ධි ක්‍රියාකාරකම් සම්බන්ධයෙන් රාජ්‍ය මෙහෙයුම් අධ්‍යයනය කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපද සෙනෙට් තේරීම් කමිටුව ලෙසිනි.

එම විස්තරය මෙහි ඇත. https://www.military.com/video/guns/pistols/cias-secret-heart-attack-gun/2555371072001 සහ https://www.quora.com/Could-you-tell-me-something-about-the-heart-attack-gun

එම කමිටුවේ කැපී පෙනෙනු මහජන විභාගයක් අතරතුර, CIA අධ්‍යක්ෂ විලියම් කොල්බි කමිටුව ඉදිරියේ සාක්ෂි දීමට කැඳවන ලදී. කොල්බි හෘදයාබාධ තුවක්කුවේ වර්ධනය, ලක්ෂණ සහ යෙදුම් පිළිබඳ විස්තර පමණක් නොව, ආයුධය භෞතිකව පරීක්ෂා කිරීමට කමිටු සාමාජිකයින්ට ඉඩ දුන්නේය.

තවද, මෙම ආයුධය කවදා හෝ භාවිතා කර තිබේද යන්න ද දැන ගැනීමට නැත. මෙම විෂ ද්‍රව්‍යය ඇමරිකානු ක්‍රියාකාරීන් සඳහා සියදිවි නසාගැනීමේ පෙත්තක් ලෙස හෝ ප්‍රබල අවසාදිත කාරකයක් ලෙස තවදුරටත් භාවිතා කළයි සිතීමට ඉඩ ඇති අතර එය එක් මෙහෙයුමක් සඳහා වෙන් කර තිබුණි. නමුත් කොල්බි ප්‍රකාශ කළේ, “එම මෙහෙයුම ඇත්ත වශයෙන්ම සම්පූර්ණ නොවූ බව අපි දනිමු.” යැයි කියාය. එම මෙහෙයුම කස්ත්‍රෝ ඝාතනයයි.

සෙනට් කමිටුවට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසු පසු හෘදයාබාධ තුවක්කුවට සිදුවූයේ කුමක්ද යන්න  පැහැදිලි නැත.

මෙවැනිම තුවක්කු එම අවධියේ සෝවියට් රාජ්‍ය ඔත්තු සේවය වූ කේබීජීය සතු වූ බවටත් එමගින් ඝාතන සිදු කළ බවටත් සීඅයිඒ රහස් වාර්තාවක් දක්වයි.

එය මෙහි කියවිය හැක.

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.cia.gov/readingroom/docs/CIA-RDP78T03194A000400010014-6.pdf

Archive

Latest news

Related news