Friday, June 21, 2024

‘මගේ පුතා අරගෙන ගියේ STF එක’ – අතුරුදහන් දෙදරු පියකුගේ මව

සති දෙකකට ඉහතදී හොරොව්පතාන පොලිස් බල ප්‍රදේශය තුලදී සිය පුතු පැහැරගෙන ගොස් අතුරුදහන් කීරීම පොලිස් විශේෂ කාර්ය බලකාය විසින්

සිදු කළ බවට අතුරුදහන් තැනැත්තාගේ මව විශ්වාසය පළ කර තිබේ.

එම අතුරුදහන් දෙදරු පියාට අත්වූ ඉරණම හෙලිකරදීමට කටයුතු කිරීම පැහැර හරින බවට චෝදනා ලබන පොලිසිය වින්දිතයන්ගේ සාක්ෂි සටහන් කිරීමට යොමුකරගෙන ඇත්තේ සිරකාර අයිතිවාසිකම් ක්‍රියාධරයන් උසාවි යාමෙන් අනතුරුවය.

“මට හුගක්ම විශ්වාසයි මගේ පුතා 27 වැනිදා හවස මේ විදිහට අරගෙන තියෙන්නේ පොලිස් විශේෂ කාර්ය බලකාය තමා. මට ඒක හොඳටම විශ්වාසයි. මොකද 27 වෙනිදා අපේ ගෙදරට ආපු නාඳුනන කණ්ඩායමෙන් දෙපාරකටම කියවුනා මගේ පුතා එයාලා ළඟ ඉන්නවා කියලා.”

අතුරුදහන් ගෝනපීනුවල කපිල කුමාර සිල්වාගේ මව වන කුමුදුනී ජයසේකර මාතාව හැඬුම කදුලින් ඒ බව කියා සිටියේ සිරකරු අයිතිවාසිකම් සුරැකීමේ කමිටුව අප්‍රේල් 9 වැනිදා කොළඹදී පැවැත්වු මාධ්‍ය හමුවකට එක්වෙමිනි.

 කපිල කුමාර 2024 වසරේ මාර්තු 27 වැනිදා සවස ආහාරය සදහා පාන් ගෙඩියක් රැගෙන ඒමට කඩයට ගිය අවස්ථාවේ  ඔහු අතුරුදහන්ව ඇති බව, පසුගිය සතියේ අනාවරණය කළ සිරකරු අයිතිවාසිකම් සුරැකීමේ කමිටුවේ සභාපති සුදේශ් නන්දිමාල් සිල්වා අතුරුදහන් කපිල කුමාරගේ ජීවිතය ගැන බිය ද පළ කර තිබුනි.

“ඊට පහුවෙනිදා STF එකෙන් ගිහිං ඒ තරුණයාගෙ නිවස සෝදිසි කරනවා ආයුධ තියෙනවා ද බලන්න”

තමන් සහ සැමියා පදිංචිව සිටින පොත්තවල පාර, අකුරණ, කහව නිවසට පැමිණි අනන්‍යතාව හෙළි නොකළ කණ්ඩායම සිය පුතු ඔවුන් ලග සිටින බව දෙවතාවක්ම ප්‍රකාශ කළ බව අවධාරණය කරන කුමුදුනී ජයසේකර මාතාව ප්‍රශ්න කරන්නේ තම පුතු ඔවුන් භාරයේ නොමැති බවට දැන් පවසන්නේ කෙසේද යන්නයි.

අතුරුදහන් කපිල කුමාරගේ බිරිඳ පැමිණිල්ලක් කිරීම සඳහා හොරොව්පතාන පොලිසියට ගිය අවස්ථාවේ පොලීසිය පැමිනිල්ල බාර ගෙන නැත. ඉන් අනතුරුව සිරකරු අයිතිවාසිකම් සුරැකීමේ කමිටුව අධිකරණයෙන් කළ ඉල්ලීමක් සලකා බැලූ කැබිතිගොල්ලෑව මහේස්ත්‍රාත්වරයා ඇයගේ ප්‍රකාශය විමර්ශන සඳහා ලබාගන්නා ලෙස හොරොව්පතාන පොලිස් ස්ථානාධිපතිට නියෝග කර තිබේ. පොලිසිය කපිල කුමාරගේ බිරිඳගේ ප්‍රකාශයක් සටහන් කරගෙන ඇත්තේ ඉන් පසුවය.

ප්‍රදේශය බාර පොලිස් අධිකාරිවරයා ලබන මස 10 වැනිදා අධිකරණය හමුවට කැඳවා ඇති බව සිරකරු අයිතිවාසිකම් සුරැකීමේ කමිටුව පවසයි.

නාදුනන කණ්ඩායම දින දෙකක්ම ඔවුන්ගේ අනන්‍යතාවය හෙළි නොකර සිය නිවසට පැමිණියත් සිරකරු අයිතිවාසිකම් සුරැකීමේ කමිටුව තමන්ට උපකාර කිරීමට පටන් ගැනීමෙන් පසු දුර සිටම හැදුනුම්පත් පෙන්වමින් ඔවුන් අප්‍රේල් 7 වැනිදා යලි  සිය නිවසට පැමිණි බව කුමුදුනී ජයසේකර මාතාව මාධ්‍ය හමුවේ පැවසුවාය.

ඇගේ පැමිණිලි කිරීමෙන් පසු තමන් ‘කරදරේ වැටී’ ඇති බව ප්‍රකාශ කළ එම පිරිස පිටිගල පොලිසියට එන ලෙස ඇයගෙන් ඉල්ලා තිබේ. එම ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙන් පසු පිටිගල පොලිස් ස්ථානාධිපති පැමිණ ඇය කැඳවාගෙන ගොස් ප්‍රශ්න මාලාවක් විමසා ඇතත් තම පුත්‍රයාගේ ඉරණම හෙළි කර නැත.

“මට එක තැනකින්වත් කියන්නේ නැහැ මගේ පුතා ඉන්නවා කියලා”

කපිල කුමාරගේ අතුරුදහන් කිරීම සහ පොලිස් ප්‍රශ්න කිරීම් හමුවේ දැඩි කම්පනයට පත්ව සිටින කුමුදුනී ජයසේකර මාතාව දැඩි විශ්වාසයෙන් යුතුව පොලිස් විශේෂ කාර්ය බලකායට එරෙහිව නගන චෝදනා සහ පිටිගල පොලිස්ථානය තුලදී ඇය විඳි පීඩාව සම්බන්ධයෙන් සිදු කරන පැහැදිලි කිරීම පහත වීඩියෝවෙන්.

The Leader

Archive

Latest news

Related news