Monday, October 2, 2023

දේශපාලනය, පාතාලය සහ කංජිපානි ඉම්රාන්ගේ පලායාම

ඡායාරූපය: කංජිපානි ඉම්රාන් ගේ වැඩේ දෙන බැල්ම

පසුගිය දිනක ඇප ලබා සිටි පාතාල නායක මොහොමඩ් නජීම් මොහොමඩ් හෙවත් කංජිපානි ඉම්රාන් ඉන්දියාවට පැන ගොස් ඇතැයි ඉන්දීය මාධ්‍ය වාර්තා කරයි. ඔහුගේ පලායාම පුදුමයට කරුණක් නොවේ. ඔහු මෙහි නැවතී නඩු විභාගයකට පෙනී සිටිනු ඇතැයි කිසිවෙකු අපේක්ෂා කළේ නැත. හාස්‍යයට කරුණක් නම්, ඔහු පලා යාමේ පුවත පැමිණ ඇත්තේ බොහෝ ප්‍රචාරණය කරන ලද ‘පාසල් සිසුන් බේරා ගැනීමේ’ මත්ද්‍රව්‍ය විරෝධී මෙහෙයුමක් ක්‍රියාත්මක වෙමින් තිබියදීය!

මධූශ් ඝාතනය සහ දේශපාලකයෝ

2019 වසරේ ඩුබායිහිදී කන්ජිපානි ඉම්රාන් සහ තවත් කුප්‍රකට අපරාධකරුවෙකු වන ශ්‍රී ලංකාවේ අපරාධ නැපෝලියන් ලෙස හඳුන්වනු ලැබූ මාකඳුරේ මධුෂ් අත්අඩංගුවට ගැනීමට ශ්‍රී ලංකා පොලිසිය සහ ඔවුන්ගේ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍ය සගයන් මාස ගණනාවක් වෙහෙස නොබලා කටයුතු කළහ.

රටින් පලා ගිය කංජිපානි ඉම්රාන් වෙනත් බොහෝ මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම්කරුවන් කරන ආකාරයටම විදේශයන්හි සිට ඔහුගේ නීති විරෝධී මෙහෙයුම් සිදු කරනු ඇත! ඩුබායි හි සාර්ථක වැටලීමක් කළ අපරාධ මර්දනකරුවන් දත්මිටි කනවා විය යුතුය. අධිකරණ ක්‍රමය මේ රටේ සමහර ධනවත් අපරාධකරුවන්ට අනුග්‍රහය දක්වන්නේ දැයි කෙනෙකුට සිතෙන්නට පුලුවන.

දේශපාලන සම්බන්ධකම් ඇති පාතාල පුද්ගලයන් එක්කෝ සැකකටයුතු තත්ත්වයන් තුළ මිය යයි, නැතිනම් හොර රහසේ රටින් පිටමං කරයි.

කුඩු ලාල් දුන් රැකවරණය

මහින්ද රාජපක්ෂ රජය සමයේ කුඩු ජාවාරම්කරුවෙකුට රට හැර යාමට අවසර දුන් බව අමතක විය නොහැකිය. කුඩු ලාල් නමින් හැඳින්වෙන ඔහු, කැලණිය ශ්‍රී ලංකාවේ අපරාධ අගනුවර බවට පත් කළ කැබිනට් අමාත්‍යවරයෙකුගේ සහාය ඇතිව කටුනායක ගුවන් තොටුපල හරහා පිටව ගියේය. අමාත්‍යවරයා මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම්කරුවා අත්අඩංගුවට නොගන්නා බවට සහතික වීම සඳහා ග්‍රවන් තොටුපළෙහි පිටවීමේ පර්යන්තය වෙත රැගෙන ගියේය.

දේශපාලනයත් අපරාධයත් උකුළට එකතු වන මේ රටේ ආණ්ඩු මාරු වූ විට අපරාධකාරයෝ ද සැරිසරති. 2015 පාලන වෙනසෙන් පසු කංජිපානි ඉම්රාන් ශක්තිමත් වූ අතර, මන්ත්‍රීවරුන් ඇතුළු ඇතැම් දේශපාලනඥයන් ඔහුගේ මත්ද්‍රව්‍ය මුදල් විශුද්ධිකරණය කිරීම සඳහා තම තනතුරු අනිසි ලෙස භාවිතා කළහ. ඔහු වෙනත් දේ අතර කැබ් සේවාවක් සඳහා මුදල් ආයෝජනය කළේය. එම ව්‍යාපාරය දියත් කිරීමේ අවස්ථාවට විශේෂ ආරාධිතයන් ලෙස එජාපයේ ප්‍රමුඛ පෙළේ නායකයින් කිහිප දෙනෙකු සහභාගි විය.

මත්කුඩු සඟවා තිබූ ස්ථානයකට රැගෙන ගිය පොලිස් නිලධාරීන් කණ්ඩායමක් සහ පාතාල කල්ලියක් අතර ඇති වූ වෙඩි හුවමාරුවකින් මිය ගිය මාකඳුරේ මධුෂ්ගේ පාතාල සගයා වූ මාකඳුරේ මධුෂ්ට අත් වූ ඉරණම පාතාල සගයා වූ ඉම්රාන්ට අත් නොවීම වාසනාවකි. . ශ්‍රී ලංකා පොලිසිය හාන්ස් ක්‍රිස්ටියන් ඇන්ඩර්සන් අභිබවා ගොස් ඇත!

බොහෝ දේශපාලනඥයන් මධුෂ්ගේ ධනයෙන් ප්‍රයෝජන ගත් බවත්, ඔහු ලවා ඔවුන්ගේ ජරා වැඩ කරවා ගත් බවත් විශ්වාස කෙරේ. ඔහු  කෑගසනවාට  අකමැති වූ  බලවතුන් ඔහු පරලොව යවන ලදී.

කරපිංචා සැළකීම

දේශපාලකයන්ට සේවය කරන සියලුම පාතාල රජවරුන්ට ඊනියා කරපිංචා සැලකීම ලැබේ; ඒවා භාවිතා කර ඉවත දමන පරිදිය. එජාපයේ ජරා වැඩ කළ මිනීමරුවෙකු සහ ස්ත්‍රී දූෂකයෙකු වූ ගෝනවල සුනිල් වෙඩි තබා මරා දැමුවේ ඔහු තම දේශපාලන ස්වාමිවරුන්ට ලැජ්ජාවක් වූ විටය.

බැද්දගාන සංජීව සහ ශ්‍රිලනිපය

ශ්‍රීලනිප ප්‍රමුඛ පොදු පෙරමුණු රජයට විශ්වාසවන්තව සේවය කළ කොන්ත්‍රාත් මිනීමරු සහ කප්පම්කාර බැද්දේගාන සංජීව තම සීමාව ඉක්මවා යාමේදී වෙඩි තබා ඝාතනය කරන ලදී.

වම්බොට්ටා ඝාතනය

වම්බොට්ටා සහ කොලොම් ප්‍රින්ස් ප්‍රචණ්ඩ ලෙස මිය ගියේ ශ්‍රීලනිප ප්‍රමුඛ සන්ධාන රජය වෙනුවෙන් වැඩ කරමිනි. මෙවැනි පාතාල චරිත රැසක් තවමත් දේශපාලන වැඩ කරන අතර, පළාත් පාලන මැතිවරණය පැවැත්වුවහොත් ඔවුන් යළි ක්‍රියාකාරී වනු ඇත.

සමහර අපරාධකරුවන්ට පහසුවෙන් පැන යාමට හැකි ප්‍රධාන හේතුවක් වන්නේ නීතියේ සිදුරුවලින් පිරී තිබීම සහ ඔවුන්ට වාසිදායක ලෙස නීතිය හැසිරවීමයි. තක්කඩි දේශපාලඥයන් ද මෙවැනි චරිතවලට අනුබල දෙන විට, අපරාධවලට එරෙහිව ඵලදායි ලෙස කටයුතු කිරීමට පොලිසියට නොහැකි තරම්ය. කංජිපානි ඉම්රාන්ගේ පලායාම, රජයේ ශාඛා තුනේටම චෝදනා පත්‍රයක් බවට පත්වේ.

(දි අයිලන්ඩ් කතුවැකියන් ඇසුැරිණි)

Archive

Latest news

Related news