Thursday, June 1, 2023

ඉන්දියාව: රජයට ගැති ව්‍යාාපාරික අදානි එන් ඩී රෑපවාහිනියට ලංසු තැබීම මාධ්‍ය නිදහසට තර්ජනයකි.

ඡායාරූපය: මෝඩ් සහ අදානි ගජයින්ය.

ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ සමීපතමයෙකු ලෙස සැලකෙන ව්‍යාපාරික ගෞතම් අදානි, NDTV (New Delhi Television Ltd) හි 29.18% ක කොටසක් මිලදී ගැනීමට සූදානම් වන අතර, එය රටේ මාධ්‍ය නිදහස තවදුරටත් පහත වැටීමක් පිලිබඳ භීතිය ඇති කරයි.

NDTV බොහෝ විට ඉන්දීය රජය විවේචනය කරන අතර මාධ්‍යවේදීන්ගේ සංගම් මෙම පියවරට බියව සිටී. සමාගමේ බහුතර පාලනය අත්පත් කර ගැනීමේ ලංසුවක් දියත් කිරීමට අදානිට හැකියාව තිබේ. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස මෙම රෑපවාහිනී ආයතනය රජයට පක්ෂපාතී වී, ප්‍රධාන ස්වාධීන හඬක් නිහඬ කරනු ඇත

ජාත්‍යන්තර මාධ්‍යවේදීන්ගේ සම්මේලනය (IFJ) සහ එහි අනුබද්ධ ඉන්දියානු ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ සංගමය (IJU), මෙම පියවර නැවැත්වීමට පියවර ගන්නා ලෙසත් ඒ වෙනුවට මාධ්‍ය බහුත්වය සහ ස්වාධීන පුවත්පත් කලාව වැඩිදියුණු කරන ලෙසත් ඉල්ලා සිටී.

අගෝස්තු 24 දා, Adani සමූහය වාර්තා කළේ එහි මාධ්‍ය ව්‍යාපාරික ඒකකය වන AMG Media Networks හට NDTV හි 29.18% ක වක්‍ර කොටසක් ලබා ගැනීමේ අයිතිය ඇති බවයි. තවත් 26%ක් අත්පත් කර ගැනීමේ සැලසුමක් ඇති බවද එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් වේ. Mukesh Ambani ගේ Vishvapradhan Commercial Pvt සමාගම මිලදී ගැනීමෙන් පසුව මෙම පියවර ගෙන ඇත. Vishvapradhan Commercial Pvt, 2008-2009 දී NDTV වෙත රුපියල් 403.85 cores (USD 50481209 දළ වශයෙන්) ණයට ලබා දී ඇත. සමාගම මිලදී ගැනීමෙන් පසුව, Adani සමූහය VCPL වෙත කොටස් පැවරීම සඳහා NDTV හි මව් සමාගමට දින දෙකක කාලයක් ලබා දුන්නේය.

NDTV හි නිර්මාතෘවරුන් සහ කොටස් හිමියන් සිය උපදෙස් සහ අනුමැතියකින් තොරව ණය කොටස් බවට පරිවර්තනය කරන බවට Adani සමූහයට චෝදනා කළහ.

1988 දී ප්‍රනෝයි රෝයි සහ ඔහුගේ බිරිඳ රාධිකා රෝයි විසින් ආරම්භ කරන ලද NDTV ජාතික රූපවාහිනීය, නාලිකා තුනක් පවත්වාගෙන යයි. එය ඉන්දියාවේ වඩාත්ම ජනප්‍රිය පුවත් මාධ්‍ය වන අතර බොහෝ විට රජය විවේචනය කරයි.

අයිතිවාසිකම් සහ අවදානම් විශ්ලේෂණ සමූහයේ නවදිල්ලියේ අධ්‍යක්ෂ සුහාස් චක්මාට අනුව, NDTV යනු ඉන්දියාවේ එකම ස්වාධීන රූපවාහිනී මධ්‍යස්ථානය වන අතර, පවරා ගැනීම ස්වාධීන විකාශකයෙකු නොමැතිවීම හා සමානය.

රජයට පක්ෂපාතී අදානි සමූහය මාධ්‍ය තුළ ආයෝජනය කිරීමට වෙනත් අවස්ථා ගවේෂණය කරමින් සිටින බව වාර්තා වේ.

මෙම පියවර විවේචනාත්මක මාධ්‍ය නිශ්ශබ්ද කිරීමේ ආන්ඩුවේ පියවර මාලාවක නවතම පියවරයි.

ඉන්දීය මාධ්‍යවේදීන්ගේ සංගමය (IJU) මෙසේ පැවසීය: “මෝඩි ආන්ඩුව විවේචනය කර ඇති NDTV හි සංස්කාරක ස්වාධීනත්වය අඩපණ කිරීමට Adani සමූහයේ මෙම පියවර ගණන් බලයි. දැනටමත් ධ්‍රැවීකරණය වී ඇති රටෙහි මාධ්‍ය පරිසරයට තවදුරටත් අභියෝග කිරීමට ආයතනික අත්පත් කර ගැනීමේ විභවයක් ඇතැයි සංගමය බිය පළ කරයි.

IFJ මෙසේ පැවසීය: “මෝඩි හිතවාදී අධිපතීන් විසින්  සාකච්ඡාවකින් තොරව අත්පත් කර ගැනීමට ගත් මෙම උත්සාහය ඉන්දියාව කිසිදු ස්වාධීන පුවත්පත් කලාවක් නොඉවසන බවට පැහැදිලි පණිවිඩයක් යවයි. එවැනි අත්පත් කර ගැනීමකින් අනුමාන කැරෙන වැදගත් හඬවල් සම්පුර්ණයෙන්ම  නිහඬ කිරීම පිළිබඳව IFJ සිය බරපතල කනස්සල්ල පළ කරයි. පවරා ගැනීම වැළැක්වීමට සහ මාධ්‍ය බහුත්වය සහ විවිධත්වය ආරක්ෂා කිරීමට කඩිනම් පියවර ගත යුතුය.”

Archive

Latest news

Related news