Saturday, May 21, 2022

තවත් සිරකරුවෙක් මරා දමයි: “මගේ තාත්තට, ජේලර්ලා ගහලා මරලා දාලා” – දියණිය හෙට්ටිගේ මංජුලා

ඡායාරූපය: හෙට්ටිගේ ලලිත් චමින්ද

ඒ සිද්ධියෙන් පස්සෙ තමයි මගේ තාත්තට කඳුරුගස් ආර එළිමහන් සිර කඳවුරේ සේවයේ නියුතු ජේලර්ල අමාණුෂික අන්ධමින් පහරදීලා ඝාතනය කරලා තියෙන්නේ. ඊට පස්සේ ඒ සිද්ධීය වෙනත්  පැත්තකට යොමු කරන්න තමයි, හිරෙන් පැනලා යනකොට මිනිස්සු අල්ලලා පහරදීලා මියගියා කියලා කියන්නේ.’

මේ කතාව අයිතිය වෙබ් අඩවිය වෙත කීවේ ඝාතනයට ලක්වූ හෙට්ටිගේ ලලිත් චමින්දගේ දියණිය හෙට්ටිගේ මංජුලා. මාතර, කනංකෙ කඩවීදිය, කන්දෙවත්ත දරණ ලිපිණයේ පදිංචි 49 හැවරදි සිව් දරු පියෙකු වූ හෙට්ටිගේ චමින්ද  2010 වර්ෂයේ එක්තරා දිනක, නිවසකට පැන රුපියල් 10000 මුදල් සොරකමකට අදාලව මාතර අධිකරණයේ පැවති නඩුකරයකදී වරදකරු වී ඇත. එහිදී මොහුට බරපතල වැඩ සහිතව වසර තුනක සිර දඬුවමක් ලැබන අතර 2021. 03. 19 දින මොහුව අගුණුකොළ පෑලැස්ස බන්ධනාගාරයටත් ඉන් අනතුරුව 2021 අප්‍රේල් මස එක්තරා දිනකදී ඇඹිලිපිටිය කඳුරුගස් ආර එළිමහන් සිර කඳවුර වෙතද යොමු කර ඇත.

Kadurugas Ara Prison death prisoners rights

‘2022. 01. 10 දා රාත්‍රී 8.05ට  මාගේ තාත්තා මට දූරකතන ඇමතුමක් අරගෙන කතාකලා. තාත්තා ඒ වෙලාවෙ රහසින් සෙමින් කතා කළේ. කථා කරන ඒවා හරියට ඇහුනෙ නෑ. තාත්තා වෙනදා කථා කරන විට ශබ්ද නගා සිනාසී කථා කරනව. මට ඒ මොහොතෙත් හිතුනා තාත්තට කරදරයක් තමයි කියලා. ඉන් පස්සෙ තාත්තා මට කථා කලේ නෑ. ජනවාරි 13දා හවස කඹුරුපිටියේ මාගේ නිවස අසලට පැමිණි කඳුරුගස් ආර  එළිමහන් සිර කඳවුරේ සේවයේ නියුතු සුනිල් මහතා මට කිව්වා මාගේ තාත්තා අද දවල් බන්දනාගාරයෙන් පැනලා ගිහිං කියලා. ඉන්පස්සේ මම මගේ තාත්තා මට කථා කළ සෑම දූරකතනයකටම කථා කලත් කිසි නෙකකු දූරකතනය ආන්සර් කරේ නෑ. ජනවාරි 14 වනදා උදේ දැන ගන්න ලැබුනා මගේ තාත්තට හොඳටම ගහලා තාත්තා මරලා, ඇඹිලිපිටිය රෝහලට මෘත දේහය භාරදීල කියා.

මගේ තාත්තට පහරදීලා මැරුවෙ වෙන කවුරුවත් නෙවි මේ රැඳවුම් කඳවුරේ නිලධාරින්ම තමයි. ඔවුන් මගේ තාත්තට ගහල මරන්න හේතුව, මට මේ නිලධාරින් කරපු අයුතු යෝජනාවලට එරෙහිව මගේ තාත්ත කතා කිරීම. ඒකට තමයි මේ නිළධාරීන් තාත්තා එක්ක උරණ වෙලා මේ පහර දීම කරන්නේ’.

Archive

Latest news

ගෝටා- බැසිල්, සිය අගමැති වික්‍රමසිංහ පුකෙන් යවයි!

ජායාරූපය: සිරිසේන-රනිල් ආණෟඩුව විසින් රැපියල් මිලියන 200ක් වංචා කරන ලදැයි අත්අඩංඟුවට ගෙන නඩු පවරණ ලද  සහ තමා බැසිල් වෙනුවෙන් එල්ටීඊයට මුදල් ලබා දුන් බව...

වික්‍රමසිංහ රාජපක්ෂ පවුලට සහ පොහොට්ටුවට ඇති හොඳම විසඳුමයි – ජාතික ජන බලවේගය, රනිල්ට පිළිතුරු දෙයි.

කාටූනය: දාස හපුවලාන, ලංකාදීප. 2022 මැයි 16 වැනි දින ජාතිය අමතමින් අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ඉදිරි මාස කිහිපය තුළ රටට මුහුණදීමට සිදුවන ගැටලු කිහිපයක් ගෙනහැර...

දුර කතන උදුරා ගත් පාර්ලිම්න්තු චන්ඩි : කතානායකගේ අවනීතිය සහ ගෝටාගේ අගමැති!

ඡායාරූපය: බලහත්කාරයට ලක් කල මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනා ප්‍රගීත් සහ කසුන් (බීබීසී සිංහල) ගෝටා - රනිල් ආණ්ඩුවේ මංත්‍රීවරුන් තිදෙනෙකු විසින් පාර්ලිමේන්තු වාර්තාකරුවන් දෙදෙනෙකුගේ දුරකතන උදුරා ගැනීම සම්බන්ධයෙන්...

ගෝටාගේ අගමැති වික්‍රමසිංහ ජාත්‍යන්තරයට කී -රාජපක්ෂලාට දඩුවම් නැති ගෝටා ඉවත් නෙකරන –  අපූරු කතා

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ විස්න් පත් කරන ලද අගමැත වන රනිල් වික්‍රමසිංහ ඊයේ  බ්‍රිතාන්‍යයේ  මුල්පෙල රූපවාහිනි නාලිකාවක් සමඟ සාකච්ඡාවකට සහභාගි විය. එම වීඩියෝව මෙම ලිපිය අවසානයේ...

Related news

ගෝටා- බැසිල්, සිය අගමැති වික්‍රමසිංහ පුකෙන් යවයි!

ජායාරූපය: සිරිසේන-රනිල් ආණෟඩුව විසින් රැපියල් මිලියන 200ක් වංචා කරන ලදැයි අත්අඩංඟුවට ගෙන නඩු පවරණ ලද  සහ තමා බැසිල් වෙනුවෙන් එල්ටීඊයට මුදල් ලබා දුන් බව...

වික්‍රමසිංහ රාජපක්ෂ පවුලට සහ පොහොට්ටුවට ඇති හොඳම විසඳුමයි – ජාතික ජන බලවේගය, රනිල්ට පිළිතුරු දෙයි.

කාටූනය: දාස හපුවලාන, ලංකාදීප. 2022 මැයි 16 වැනි දින ජාතිය අමතමින් අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ඉදිරි මාස කිහිපය තුළ රටට මුහුණදීමට සිදුවන ගැටලු කිහිපයක් ගෙනහැර...

දුර කතන උදුරා ගත් පාර්ලිම්න්තු චන්ඩි : කතානායකගේ අවනීතිය සහ ගෝටාගේ අගමැති!

ඡායාරූපය: බලහත්කාරයට ලක් කල මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනා ප්‍රගීත් සහ කසුන් (බීබීසී සිංහල) ගෝටා - රනිල් ආණ්ඩුවේ මංත්‍රීවරුන් තිදෙනෙකු විසින් පාර්ලිමේන්තු වාර්තාකරුවන් දෙදෙනෙකුගේ දුරකතන උදුරා ගැනීම සම්බන්ධයෙන්...

ගෝටාගේ අගමැති වික්‍රමසිංහ ජාත්‍යන්තරයට කී -රාජපක්ෂලාට දඩුවම් නැති ගෝටා ඉවත් නෙකරන –  අපූරු කතා

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ විස්න් පත් කරන ලද අගමැත වන රනිල් වික්‍රමසිංහ ඊයේ  බ්‍රිතාන්‍යයේ  මුල්පෙල රූපවාහිනි නාලිකාවක් සමඟ සාකච්ඡාවකට සහභාගි විය. එම වීඩියෝව මෙම ලිපිය අවසානයේ...