Saturday, June 22, 2024

ඔස්කාර්  වයිල්ඩ් ,ඩෝරියන් ග්‍රේ සහ සමලිංගික දිශානතිය- වෛද්‍ය රුවන් එම් ජයතුංග 

Image courtesy of Broghy’com.
අයර්ලන්ත කවියෙකු   නාට්‍ය රචකයෙකු ,  හා  විශිෂ්ට සම්භාව්‍යවාදියෙකු වූ ඔස්කාර්  වයිල්ඩ් 19 වන සියවසේ අගභාගයේදී එංගලන්තයේ සෞන්දර්යාත්මක ව්‍යාපාරයේ ප්‍රකාශකයෙකු විය. ඔහු වික්ටෝරියානු ලන්ඩනයේ වඩාත්ම සාර්ථක නාට්‍ය රචකයාය. ඔහු ජීවත් වූ සමාජයට ඔහුව තේරුම් ගැනීමට නොහැකි වූවද ඔස්කාර් වයිල්ඩ් බැරෑරුම් චින්තකයෙකු  විය.ඔස්කාර්  වයිල්ඩ්   හට ජාත්‍යන්තර සංස්කෘතික බලපෑමක් තිබූ අතර ඔහු දහනව වන ශතවර්ෂයේ අගභාගයේදී බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යයේ ගෝලීයකරණයේ නිෂ්පාදනයක් ලෙස සැලකිය හැකිය. පසුගිය ශතවර්‍ෂය තුළ ඔස්කාර් වයිල්ඩ් සුවිසල්  පෞරුෂයක් මෙන්ම කලා කෘති නිර්මාපකයෙකු හා විචාරකයෙකු ලෙස විචාරකයන් විසින් හඳුන්වා දෙන ලදි.
[title]විනෝද මූලධර්මය[/title]
ඇතැමෙකු ඔස්කා වයිල්ඩ් මනෝරාජිකයෙකු බව කියති. ෆේබියානු සමාජවාදියා වූ ජෝර්ජ් බර්නාඩ් ෂෝ පවා යම් ආකාරයකින් මනෝරාජිකයෙක් විය. වයිල්ඩ්ගේ චින්තනය ඇත්තේ විනෝද මූලධර්මය මත ය. එහෙත් ඔහුගේ නාට්‍ය අනාගතය පිළිබඳ දර්ශනවලින් පිරී තිබේ. ඔහුගේ නිර්මාණ වල යටින්, බලය පිළිබඳ විශ්මය ජනක විශ්ලේෂණයක් ඇත. ඔහුගේ කාලයේ විචාරකයන්ට ඒවා ගෝචර නොවීය.  සාම්ප්‍රදායික සදාචාරය පිළිගත් මිනිසුන්ගේ ජීවිත ද වයිල්ඩ් විසින් නිරූපණය කරන අතර, එම ජීවිත සුන්බුන් වීමේ අවදානමක සිටින ආකාරය පෙන්වයි.
කලාව පැවතිය යුතුව තිබුණේ ස්වකීය සාරය හෝ අලංකාරය වෙනුවෙන් යැයි ඔස්කා වයිල්ඩ් විශ්වාස කලේය. එසේම  සදාචාරාත්මක සංයමයෙන් හා සමාජයේ සීමාවන්ගෙන් නිදහස් වීමට උපදෙස් දුන්නේය. ඔහු සිය තරුණ කාලයේ සිටම ව්‍යාජ සදාචාරය දේශනා කළ වික්ටෝරියානු සමාජය නිරීක්ෂණය කළේය. එසේම වික්ටෝරියානු යුගයේ සමාජ කුහකකම සමච්චලයට ලක් කළේය. වික්ටෝරියානු ලේඛකයින් විශාල පිරිසක් විසින් අනුගමනය කරන ලද “සදාචාරාත්මක නඟා සිටුවීමේ” කලාවක් ඔහු ප්‍රතික්ෂේප කළේය. අවසානයේදී ඔහු 19 වන සියවසේ ඉංග්‍රීසි පියුරිටානිවාදයේ  ගොදුරු බවට පත්විය.
[title]වර්ණවත් ජීවිතය[/title]
ඔහුගේ නවකතා හා නාට්‍ය බොහොමයක් නියෝජනය කළේ ඔහුගේ අභ්‍යන්තර මනස් කල්පිතයන්, නොවිසඳුනු චිත්තවේගීය ගැටුම් සහ යටපත් කළ සැඟවුණු ආශාවන් ය.  ඔහුගේ මනස් කල්පිතයන් තුළ දුරාචාරය ඔහු දුටුවේ නැත. ඒ වෙනුවට ඔහු දුටුවේ ප්‍රීතියෙන් පිරුණු වර්ණවත් ජීවිතයකි. ඔහු ලියූ සෑම අලංකාර වචනයක්ම ඔහුට සහජ අත්දැකීමක් විය. ඔහුගේ ප්‍රීතිය, උනන්දුව, හෙඩොනිස්වාදය, උමතුව, වේදනාව, බලාපොරොත්තු සුන්වීම් සහ දුක් වේදනා බොහෝ විට ඔහුගේ කෘතිය තුළින් පිළිබිඹු වේ.  ජීවිතය එහි ස්වභාවය අනුව පරස්පර විරෝධී බවත් කලාත්මක නිමැවුම ඇතුළුව සෑම දෙයක්ම මිනිස් හැසිරීමට ප්‍රහේලිකාවක් ලෙස දැකිය හැකි බවත් වයිල්ඩ් විශ්වාස කළේය. වයිල්ඩ් අවධාරනය කළේ ජීවිතය සෞන්දර්යාත්මක රේඛා ඔස්සේ ප්‍රතිනිර්මාණය කළ යුතු බවයි.
ඔස්කා වයිල්ඩ්ගේ සුප්‍රසිද්ධ  හා එකම  1890 නවකතාව වන ඩෝරියන් ග්‍රේගේ ආලේඛය  ( the Picture of Dorian Gray )  බටහිර සාහිත්‍යයේ නූතන සම්භාව්‍යයන්ගෙන් එකකි.  විචාරකයෝ  මේරි ෂෙලිගේ ෆ්‍රැන්කන්ස්ටයින්, රොබට් ලුවී ස්ටීවන්සන්ගේ ඩොක්ටර් ජැකිල් ඇන්ඞ් මිස්ටර් හයිඞ් සහ බ්‍රැම් ස්ටෝකර්ගේ ඩ්‍රැකියුලා සමඟ  ඩොරියන් ග්‍රේ  19 වන සියවසේ ප්‍රමුඛ ඉංග්‍රීසි ත්‍රාසජනක නවකතා ගොනුවට එක් වන බව පවසති. ඩෝරියන් ග්‍රේගේ ආලේඛය සංකේතවත් කරන්නේ ඔස්කාර්ගේ ගැඹුරු මනස් කල්පිතයන් සහ අභ්‍යන්තර මානසික ගැටුම් ය. ඩෝරියන් ග්‍රේ ඔස්කාර්ගේ ප්‍රධාන  මනස්ඍෂ්ටිය විය. මෙම මනස්කල්පිතය තුළ ජීවත් වීමට ඔහුට පූර්ණ ආශාවක් තිබුණි. ඔහු තම සමාජයේ සම්මතයන්ට පටහැනි ජීවිත කාලය පුරාම මනස්කල්පිතයට සම්බන්ධ විය.ඔහුගේ ජීවිත කාලය පුරාම ඔහු මනස්කල්පිතය සහ යථාර්ථය අතර සිරවී සිටි අතර ඔහු මෙම සීමාවන් දෙක අතර මාරුවෙමින් හා අරගල කරමින් සිටියේය. ඩෝරියන් ග්‍රේගේ පින්තූරය ඔස්කාර් වයිල්ඩ්ගේ සුන්දරත්වය, නිමක් නැති තාරුණ්‍යය සහ කාමුකත්වය පිළිබඳ අභ්‍යන්තර මනස්කල්පිතයන් හෙළි කරයි.
[title]ලිවීමේ සුන්දරත්වය[/title]
කලාවේ මෙන්ම ජීවිතයේ පරස්පර විරෝධී ස්වභාවය විදහා දැක්වීමට ඔස්කා ඔස්කා වයිල්ඩ් සිය ලිවීමේ සුන්දරත්වය යොදා ගනී. ආදරය හා වෛරය පිටුපස ඇති චේතනාවන් කිසිවෙකුට සම්පූර්ණයෙන් වටහා ගත නොහැකි අතර එමඟින්   ඔස්කා වයිල්ඩ්  ප්‍රහේලිකාවක් ඉදිරිපත් කරයි. ජීවිතය කලාව නම්, ජීවිතය සෑදී ඇත්තේ ආදරය හා වෛරය හා ජීවිතය පරස්පර විරෝධී ස්වභාවයක් නම් කලාව ද පරස්පර විරෝධී ය. මෙය නිරූපණය කිරීම සඳහා වයිල්ඩ් කලාත්මක භාෂාව භාවිතා කරයි.
ඩෝරියන් ග්‍රේ  නවකතාවට ප්‍රධාන හා සුළු තේමාවක් ඇත. ප්‍රධාන තේමාව වන්නේ අලංකාරය සහ තාරුණ්‍යයයි. සුළු තේමාව සමලිංගික ත්‍රිකෝණ ප්‍රේමයකි.  මෙම නවකතාවේ දී ඩෝරියන්ගේ ලිංගික දිශානතිය ද්වි ලිංගික වේ. ඔහු සිබිල් සමඟ පෙම් සබඳතාවක් පවත්වයි, නමුත් ඔහුට බැසිල් සහ හෙන්රි සමඟ සමීප සම්බන්ධතාවයක් ඇත. ඩෝරියන් සැමවිටම අනුගමනය කරන්නේ හෙන්රි සාමිවරයා  වන අතර හෙන්රි සාමිවරයා විසින් ඩෝරියන් සමලිංගිකයෙකු බවට පත් කරයි. මෙහි ප්‍රධාන තේමාව වන්නේ ඩොරියන්ට ඔහුගේ අලංකාරය සහ ඔහුගේ තාරුණ්‍යය සදාකාලික වීමට අවශ්‍ය බවයි. ඔහුට ඇත්ත වශයෙන්ම අවශ්‍ය වන්නේ ඔහුගේ වයස කොතරම් වුවත් ඔහුට හැකි තාක් තම යෞවනය භුක්ති විඳීමටයි. සිතුවම ඩෝරියන්ගේ සැබෑ ආත්මය පිළිබිඹු කරයි. ඩෝරියන් හෙඩොනිස්ටික් ජීවන රටාවට විශාල බලපෑමක් කරන කහ පොත කියවීමෙන් පසු ඩෝරියන්ගේ හැසිරීම හා ආකල්පය නරක අතට හැරේ. වසර ගණනාවක් තිස්සේ ඩොරියන් ග්‍රේට මෙම පොතේ මතකයෙන් මිදීමට නොහැකි විය. නැතහොත් ඔහු කිසි විටෙකත් එයින් මිදීමට උත්සාහ නොකළ බව පැවසීම වඩාත් නිවැරදි වනු ඇත.
[title]ඩොරියන් ග්‍රේ[/title]
ඩෝරියන් ග්‍රේ  නවකතාවේ ඔස්කා මෙසේ ලියයි  “එක් මිනිසෙකු සිය ජීවිතය මුළුමනින්ම හා සම්පූර්ණයෙන් ගත කිරීමට නම්, සෑම හැඟීමකටම, සෑම සිතුවිල්ලකටම ප්‍රකාශනයක්, සෑම සිහිනයකටම යථාර්ථයක් ලබා දිය යුතු යැයි මම විශ්වාස කරමි”. නවකතාවේ සියුම් තේමාව වන හෝමෝ-කාමුකත්වය ( Homoeroticism ) මතභේදයට තුඩු දී තිබේ. වික්ටෝරියානු සදාචාරවාදීන් මෙම නවකතාව දුරාචාරමය හා අධ්‍යාත්මික ප්‍රතිප්‍රහාරයක් ලෙස විවේචනය කළහ. විචාරකයින්ට ඔස්කාර් පිළිතුරු දුන්නේ “කලා කෘතියක් පොහොසත් හා වැදගත් හා සම්පූර්ණ නම්, කලාත්මක සහජ හැකියාවක් ඇති අය එහි සුන්දරත්වය දකිනු ඇති අතර ආචාරධර්ම වඩාත් ප්‍රබල ලෙස ආයාචනා කරන අය එහි සදාචාරාත්මක පාඩම දකිනු ඇත” යනුවෙනි.
ඩෝරියන් ග්‍රේගේ  නවකතාව සම්භාව්‍ය ගොතික් ත්‍රාසජනක ප්‍රබන්ධයකි. එය මනෝ නාට්‍යයකි. ඩෝරියන් ග්‍රේ   වික්ටෝරියානු ද්විත්වභාවය පිළිගැනීම සඳහා වයිල්ඩ්ගේ කුරිරු කැඳවීමයි. කෙසේ නමුත් ඩොරියන් ග්‍රේ  සහ ඔස්කාර් වයිල්ඩ්ගේ ඛේදනීය ඉරණම අතර සමාන්තර තේමාවක් සොයාගත හැකිය.  ඩෝරියන් ග්‍රේ බොහෝ විට කියවනු ලබන්නේ සෞන්දර්යාත්මක වටිනාකම්වලට අනුකූලව ජීවත්වීමේ වටිනාකම පිළිබඳ පැහැදිලි ප්‍රකාශයක් ලෙස ය. ඩෝරියන් ග්‍රේ  යහපත හා අයහපත කෙරෙහි කිසිදු අනුග්‍රහයක් නොදක්වයි.  එක් අතකට ඩෝරියන් ග්‍රේ සුන්දරත්වය ජීවිතයේ එකම වටිනා ගුණාංගය ලෙස දැකීමට එරෙහි අනතුරු ඇඟවීමක් ලෙසටද නවකතාව කියවිය හැකිය.
නවකතාවේ ප්‍රධාන  චරිතය ඩොරියන් ග්‍රේ අනාථයෙකි. ධනවත් මිනිසෙකු වුවද, ඩෝරියන් අපකීර්තිමත් විවාහයක දරුවෙකි. ඔහු ආකර්ශනීය හා කඩවසම්  මිනිසෙකු ලෙස විස්තර කෙරේ. ඔහුට බැසිල් හෝල්වර්ඩ් නම් දක්‍ෂ කලාකරුවෙකු මුණ ගැසෙයි. ඔවුන් මිතුරන් බවට පත්වන අතර බැසිල් හෝල්වර්ඩ් ඩෝරියන් ග්‍රේගේ චිත්‍රය පින්තාරු කිරීමට තීරණය කරයි. එබැවින් බැසිල් සහ ඩෝරියන් ග්‍රේ එකිනෙකාට ඉතා සමීප වෙති.  ඩොරියන් හෙන්රි සාමිවරයා හමුවීම – වංශාධිපතියෙකු සහ නව හෙඩොනිස්වාදය විශ්වාස කරන්නෙකු ඔහුගේ ජීවිතයේ හැරවුම් ලක්‍ෂ්‍යයක් බවට පත්වේ. හෙන්රි සාමිවරයා රැවටීම හා කුහකකමෙන් පිරුණු වික්ටෝරියානු සමාජය පිළිබඳ සම්මුති විරහිත විවේචනයකි. ඩොරියන් හෙන්රි සාමිවරයා සමඟ ඇති ඔහුගේ මිත්‍රත්වය අගය කරයි. බැසිල්ගේ උපදෙස් නොතකා ඩොරියන් ග්‍රේ ක්‍රමයෙන් හෙන්රි  සාමිවරයාට සමීප වේ. හෙන්රි සාමිවරයාගේ බලපෑම යටතේ අහිංසක හා බොළඳ ඩොරියන් ග්‍රේ චිත්තවේගීයව වෙන් වූ එපිකියුරියන්වරයෙකු බවට පත්වේ. ඔහු සමාජ සම්මතයන් සහ චාරිත්‍ර වාරිත්‍ර නොසලකා හරිමින් කාමුක වින්දනය සොයා බැලීමට පටන් ගනී.  ඩෝරියන් ගේ පරමාදර්ශී පරමාදර්ශ සහ  වඩාත්ම වැදගත් වන්නේ සතුට බව ඔහු සිතයි.
මේ අනුව අහිංසකත්වය නැති වී ආත්මාර්ථකාමී කේඳ්‍රීය ජීවියෙකු බිහි වෙයි. අභ්‍යන්තර තාරුණ්‍යයේ ත්‍යාගය, ඔහුගේ රාගය සහ ආත්මාර්ථකාමී ආශාවන් ඔහුගේ ආත්මය හරය දක්වා දූෂිත කරයි. ඔහුගේ උසස් ඊගෝව, නපුරු මනස සහ ස්වයං උනන්දුවක් දක්වන අහංකාර ජීවන රටාව ඔහු වටා සිටින බොහෝ දෙනෙකුට දැඩි වේදනාවක් ගෙන දුන්නේය. ක්‍රමානුකූලව ඔහු ජීවිතය හා ගුණධර්ම කෙරෙහි කිසිදු ගෞරවයක් නොදක්වන සීතල සංවේදනයකින් තොර අනුකම්පා විරහිත පුද්ගලයෙකු බවට පරිවර්තනය  වෙයි. ඩෝරියන් ග්‍රේ තරුණ රූමත් නිළියක වන සිබිල් වේන්ගේ කලා කුසලතා අගය කරයි. නොකිලිටි හා අහිංසක සිබිල් ඩොරියන් සමඟ ආදරයෙන් බැඳී සිටී. නමුත් මෙම ආදරය පවතින්නේ කෙටි  කාලයකි. ඩෝරියන් ග්‍රේගේ සීතල බව, අසංවේදීතාව සහ ප්‍රයෝගකාරී දෙබිඩි හැසිරීම සිබිල්ව  සියදිවි නසා ගැනීමට පෙළඹවයි.
ඩෝරියන් ග්‍රේ මිනිසුන්ට රිදවන විට සහ ස්වයං විනාශය කරා යන විට බැසිල් හෝල්වර්ඩ් ඩොරියන්ගේ වගකීම් විරහිත හැසිරීමට මුහුණ දීමට තීරණය කරයි. එය මාරාන්තික උත්සාහයකි. තර්කය අතරතුර ඩෝරියන් ග්‍රේ අතිශයින් කෝප වී බැසිල් හෝල්වර්ඩ්ට පිහියෙන් ඇන මරා දමයි. ඩෝරියන් කරන නපුර ඔහුට කිසිදු බලපෑමක් නොකරයි. ඔහුට වරදකාරී හෘදය සාක්ෂියක් නැත. එබැවින් ඔහුගේ පින්තූරය ඔහුගේ හෘදය සාක්ෂිය බවට පත්වේ. එය ඩෝරියන් ග්‍රේ කළ සියලු පාප අවශෝෂණය කරයි. ඩෝරියන් සදහටම තරුණ වියේ පසුවන විට චිත්‍රය වයස්ගත වේ. ඩෝරියන් ගේ ආත්මාර්ථකාමී ක්‍රියාවන් සමඟ ඩොරියන්ගේ ආලේඛ්‍ය චිත්‍රය වඩාත් විකෘති වන බැවින් ඩෝරියන් ග්‍රේ ස්වයං-අවශෝෂණයේ දුරාචාරය හෙළි කරයි. මෙම ස්වයං-අවශෝෂණය සෞන්දර්යයේ නොවැළැක්විය හැකි ප්‍රතිඑලයක් ලෙස පෙනේ. ඩොරියන් සිරගතව සිටින ආත්මයක  ප්‍රතිමූර්තියක් ලෙස දැකිය හැකිය.
 ඩෝරියන් ජීවත් වන්නේ හෙන්රි සාමිවරයා පැකිලීමකින් තොරව පවසන දෙයට අනුව ය. හෙන්රි සාමිවරයා ඩෝරියන්ව පොළඹවන වාචාල කතා තුළින් විපාක කෙරෙහි නොතැකීම හා සමස්තයක් වශයෙන් සදාචාරාත්මක ආකල්පයකි (ඩග්ගන්, 2010). ඔහුගේ හෙඩොනිස්ට් ජීවන රටාව ඔහුගේ මනස දූෂ්‍ය කරයි.  (හෙඩොනිස්වාදය යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ කුමක්ද කියා ඔස්කා අවධාරනය කරයි , එනම් වික්ටෝරියානු සදාචාරය, සමාජ පිළිවෙල සහ පු-රිටනිස්වාදය ආධිපත්‍යයෙන් පිහිටුවන විට ඇති වූ ස්වයං-තෘප්තිය සඳහා දඩයම් කිරීමයි)  එසේ වුවද ඩොරියන්ට මානසික පරිණතභාවයට මුහුණ දිය නොහැක. ඩෝරියන්ගේ පරිහානියට හේතු වී ඇත්තේ කාලය මත රඳා පවතින මේරීම සහ බුද්ධිමය ප්‍රතිගාමීත්වයට එරෙහි ධීමත් ප්‍රතිපායනයයි ( Intellectual regression).
ඩෝරියන්ගේ මූලික ගැටලුව වන්නේ ඔහු ආදරණීය බැඳීම් ඇති කිරීමට හෝ පවත්වා ගැනීමට අසමත් වීමයි. ඔහු තමාට සමීප සියලු මිනිසුන් පාවා දෙයි; ඔහු ඔවුන්ව විනාශ කරයි. වසර ගණනාවකට පසු අන් අයට හානියක් සිදු කරමින් ඩෝරියන් ග්‍රේ ඔහුගේ සදාකාල ජීවනයට බැඳී ඇත. ඔහු කලකිරී ජීවතුන් අතර බැඳී සිටී. ඔහු අමරණීයභාවයේ ගොදුරක් බවට පත්වේ. වරදකාරී ඩොරියන් ග්‍රේ පින්තූරය විනාශ කිරීමට තීරණය කරයි.පින්තූරය ඔහුගේ හෘදය සාක්‍ෂිය විය.ඔහු පින්තූරය විනාශ කර අනිවාර්‍යයෙන්ම සියදිවි නසා ගනී.
ඩොරියන් ග්‍රේගේ චරිතය තුළ මානසික ගැටුම් පවතී. මුලදී හෙන්රි  සාමිවරයා සහ බැසිල් විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද කඩාකප්පල් කිරීම සහ හැසිරවීම ඩෝරියන්ගේ අභ්‍යන්තර ගැටුම පිළිබිඹු කරයි. බැසිල්ගේ මරණයෙන් පසු ඩෝරියන් සැමවිටම වරදකාරිත්වයෙන් යටපත් විය. ඩෝරියන් ග්‍රේගේ මානසික ගැටුම සුපිරි ඊගෝ පැතිකඩෙහි පවතී. ඔහු බැසිල්ගේ බලපෑමට ලක්වූ සුපිරි ඊගෝගේ මනසෙහි සිරවී ඇත. ඔස්කා වයිල්ඩ්ගේ   එකම නවකතාව සාහිත්‍යය පිළිබඳ මනෝ විශ්ලේෂණ කියවීමක් සඳහා අධ්‍යයනයක් සපයන අතර ෆ්‍රොයිඩ්ගේ න්‍යායන් ඩෝරියන් ග්‍රේව දීප්තිමත් මනෝවිද්‍යාත්මක සන්දර්භයක් තුළ තබයි. මනෝවිශ්ලේෂණය තුළින් පාඨකයා  ඔහුව සොයාගන්නේ නොසැලකිලිමත් මනංකල්පිතයක් වෙනුවට තරුණයෙකුගේ කරදරකාරී මනස තුළ ය.
ඩොරියන්ගේ චරිතය අහිංසක ස්වභාවයේ සිට  ආත්මාර්ථකාමී පුද්ගලයෙකු බවට රූපාන්තරණය ඔස්කා පෙන්වා දෙයි. හෙන්රි සාමිවරයා හමුවීම තෙක් ඩෝරියන් ග්‍රේ පිරිසිදු මිනිසෙකි. පසුකාලීනව නාර්සිස්ටික් පෞරුෂත්ව ආබාධය ඩෝරියන්ගේ ආකල්ප කෙරෙහි ඇති වෙනස්කම් ලෙස පෙන්වා දිය හැකිය.  ඩෝරියන් ග්‍රේගේ ඉවසීම සහ ධෛර්යය ඔහුට ජීවිතයේ ගැටලු හමුවේ ඔහුට හැකි තරම් ශක්තිමත් වීමට ඉඩ සලසයි. එහෙත්, ඔහුගේ ඉවසීම අවසන් වූ විට, ඔහුගේ ප්‍රතික්‍රියාව අනිවාර්යයෙන්ම සන්සුන් භාවය සහ සමානාත්මතාවය නොවේ. එවැනි කැළඹීමක දී, ඔහු සුන්දරත්වය හා ශුභවාදී හැඟීම නැති කර ගැනීම සඳහා සමාජයේ ඇති බාධක වලින් පවා නිදහස් වේ.
ඩෝරියන් ග්‍රේ නවකතාව ඇතැමෙකු හඳුන්වන්නේ සෞන්දර්යාත්මක වටිනාකම්වලට අනුකූලව ජීවත්වීමේ වටිනාකම පිළිබඳ පැහැදිලි ප්‍රකාශයක් ලෙස ය.  ඩෝරියන් ග්‍රේ එපිකියුරියන් ජීවන රටාව වැලඳ ගනී. සතුට යනු ජීවිතයේ පදනම හා හේතුව යන දෙකම බව ඔහු දැන ගනී. වයිල්ඩ් විශ්වාස කළේ එපිකියුරියන්වාදයට යමෙකු මරණ බිය හා අද්භූත දේවලින් නිදහස් කළ හැකි බවයි. කෙසේ වෙතත්, එපිකියුරියන්වාදයේ දර්ශනය – ජීවිතයේ එකම හෝ ප්‍රධාන යහපත ලෙස පුද්ගල විනෝදය පිළිබඳ ආචාර ධර්මය මුල් ක්‍රිස්තියානි ධර්මය සහ සමහර නැගෙනහිර ආගම් විසින් ප්‍රතික්ෂේප කරන ලදී. එපිකියුරියන්වාදය ප්‍රතික්ෂේප කර පාපයක් ලෙස සලකනු ලැබීය. නමුත්  ඔස්කාර් වයිල්ඩ් අවධාරණය කළේ සැබෑ සතුට ලැබිය යුත්තේ මිනිසාගේ සුන්දරත්වය පසුපස හඹා යාමෙන් බවයි.
ඩෝරියන් ග්‍රේගේ චරිතය සහ ඔහුගේ ගැඹුරු පරිහානියේ කතාව තනිකරම සෞන්දර්යාත්මක ජීවිතවල ශක්‍යතාව පරීක්ෂා කරන සිද්ධි අධ්‍යයනයක් සපයයි.19 වන සියවසේ සාහිත්‍ය විචාරකයින්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් ඩෝරියන් ග්‍රේ දුටුවේ සදාචාරාත්මක අපිරිසිදු කෘතියක් ලෙස ය. සමහර වික්ටෝරියානු සදාචාරවාදීන් 1857 සිට අසභ්‍ය ප්‍රකාශනවලට එරෙහිව ඔහුට නීතිය යටතේ නඩු පැවරීමට උත්සාහ කළහ. එහිදී ඔස්කාර් වයිල්ඩ් මෙසේ ලිවීය ; සදාචාරය යනු හුදෙක් අප සාමාන්‍යයෙන් අකමැති පුද්ගලයන් කෙරෙහි අප අනුගමනය කරන ආකල්පයයි.”
 ඔස්කාර් වයිල්ඩ් සිය නවකතාවේ සමලිංගිකත්වය නොපැහැදිලි ලෙස සාකච්ඡා කළ අතර ඔහු ඇඟවුම් කරන්නේ බැසිල් හෝල්වර්ඩ් සහ ඩෝරියන් ග්‍රේ අතර සමලිංගික සම්බන්ධතාවයක් ඇති බවයි. සෞන්දර්යයට පුරුෂයින් අතර සමජාතීය හැඟීම් වෙස්වළා ගත හැකි වුවද, ඩෝරියන් ග්‍රේගේ පින්තූරයේ නවකතාවේ සමජාතීයතාවයේ පැහැදිලි ප්‍රකාශ කිසිවක් අඩංගු නොවේ. අනෙක් අතට බැසිල් ඩෝරියන් ග්‍රේ සමඟ සමීප වේ. එය  ප්ලේටෝනික ආදරයකට වඩා වැඩි ය.  නීතිමය ප්‍රතිවිපාක වළක්වා ගැනීම සඳහා ඩෝරියන් ග්‍රේගේ කෘතියේ සමරිසික කථා වස්තුව සැඟවීමට ඔස්කාර් වයිල්ඩ් සුවිශේෂී උත්සහයක් දරයි.
ඔස්කාර් වයිල්ඩ්  ද ද්විත්ව ජීවිතයක් ගත කරමින් සිටියේය. ඔහු ජීවත් වූයේ ඔහුගේ නවකතාවේ බැසිල් හෝල්වර්ඩ් සහ හෙන්රි සාමිවරයා වැනි ය. වයිල්ඩ් ප්‍රකාශ කළ පරිදි “බැසිල් හෝල්වර්ඩ් යනු මා යැයි සිතන දෙයයි: හෙන්රි සාමිවරයා ලෝකය මා ගැන සිතන දේ කියා වරක් ප්‍රකශ කලේය. නවකතාවේ බැසිල් පවසන්නේ “මා ජීවත්ව සිටින තාක් කල් ඩෝරියන් ග්‍රේගේ පෞරුෂය මා කෙරෙහි ආධිපත්‍යය දරනු ඇති” බවයි. ඊට අනුරූපව ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩග්ලස්ගේ (ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩග්ලස් ඔස්කාර් ගේ යෞවන සමරිසි සහකරුවා  විය.  ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩග්ලස් හමුවීමට පෙර  ඔස්කාර් වයිල්ඩ්ට සමලිංගික ආවේගයන් තිබුණි. නමුත් ඔහු කොන්ස්ටන්ස් මේරි ලොයිඩ් සමඟ විවාහ වූ අතර ඔහුට දරුවන් දෙදෙනෙක් සිටියේය. ) පෞරුෂය ඔස්කාර් වයිල්ඩ්ගේ මරණය දක්වාම ආධිපත්‍යය දැරීය.  ඔස්කාර්ගේ පරිහානියට ප්‍රධාන වශයෙන් වගකිව යුත්තේ ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩග්ලස් ය. සමලිංගික ගණිකාවන්ට ඔහු ඔස්කාර්ට හඳුන්වා දුන් අතර පසුව ඔවුන් ඔහුට එරෙහිව සාක්ෂි දුන්නේය. නින්දා සහගත නඩු විභාගය ලේඛකයාට ව්‍යසනයක් විය. වයිල්ඩ්ගේ නඩු විභාගය ප්‍රංශයේ ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩ්‍රෙෆස්ගේ යුදෙව්-විරෝධී මායා දඩයම සමග සමපාත විය. වයිල්ඩ්ගේ කලාත්මක ජීවන රටාව සහ ඔහුගේ සමලිංගිකත්වය බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යයටත් අර්ජනයක් ලෙස හඳුන්වනු ලැබීය.
[title]අභියෝගය[/title]
 ඔස්කා වයිල්ඩ් වික්ටෝරියානු සංවේදීතාවන්ට දැඩි ලෙස අභියෝග කළේය. ඩෝරියන් ග්‍රේගේ පින්තූරයේ ඔහු සාකච්ඡා කළ පරිදි, ඔස්කාර් සහ ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩග්ලස් ඔවුන්ගේ පුද්ගලික සදාචාරාත්මක හා සදාචාරාත්මක කේතයන් ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතාවන්ට හා ආශාවන්ට ගැලපෙන පරිදි සකස් කිරීමට උත්සාහ කළහ. නමුත් එය විනාශකාරී විය. නවකතාවේ දී මෙන් බැසිල් හෝල්වර්ඩ් (ඔස්කාර්) සිරගත වීමෙන් හා ස්වයං පිටුවහල් කිරීමෙන් පසු විනාශ විය. ඩෝරියන් ග්‍රේ (ඇල්ෆ්‍රඩ් ඩග්ලස්) බංකොලොත් බව ප්‍රකාශ කර 1945 දී මිය ගියේය.
 මැතිව් ආර්නෝල්ඩ්, “සංස්කෘතිය සහ අරාජිකත්වය” යන රචනාවේදී හෙන්රි සාමිවරයාගේ සෞන්දර්යයේ ආචාරධර්මවලට එරෙහිව තර්කානුකූලව කරුණු ඉදිරිපත් කරයි. ආර්නෝල්ඩ් අවධානය යොමු කරන්නේ සමාජයට එහි අහිතකර බලපෑම් සහ සෞන්දර්යාත්මක ප්‍රවණතා නිසි ලෙස පාලනය වන විට සමාජීය දියුණුව සඳහා ඇති හැකියාව පිළිබඳව ය.    ඔස්කා වයිල්ඩ් සෞන්දර්යය සඳහා කේන්ද්‍රීය චරිතයක් වූ බව තර්ක කිරීම අවශ්‍ය නොවේ. ඔස්කා  වයිල්ඩ් තමා වෙනුවෙන් කළ ලොකුම ප්‍රකාශය නම්, ඔහු සෞන්දර්‍යය පිළිබඳ උත්තම පූජකයෙකු බවත්, සුන්දරත්වයට ඇති සබඳතා සහ සුන්දරත්වය ජීවිතයට හා කලාවට, ජීවිතයට හා සදාචාරයට ලෝකයට ලබා දීම පිළිබඳ නව පණිවිඩයක් ඔහුට ඇති බවත් ය. සෞන්දර්යය මත පදනම් වූ ජීවන රටාවක් වයිල්ඩ්ගේ ආරම්භක පෙරවදනෙහි මෙන්ම හෙන්රි සාමිවරයාගේ දේශන පුරාම දක්නට ලැබේ. වයිල්ඩ් සහ ආර්නෝල්ඩ් අතර එකඟතාවයක් ඇති බව පෙනේ; වයිල්ඩ්ගේ නවකතාව තනිකරම සෞන්දර්යාත්මක ජීවිතය පිළිබඳ අසාර්ථක උදාහරණයක් සපයන අතර විශාල සමාජයකට පරිමාණය කළ විට ඒ හා සමාන  ප්‍රතිඑලයක් තේරුම්ගත හැකි ලෙස අපේක්ෂා කෙරේ.
වයිල්ඩ්ගේ ප්‍රතිලෝම පෞරුෂය  ඔහුගේ බුද්ධිය හා සංවේදීතාව මුවහත් කර ගත් අතර ගතානුගතික වික්ටෝරියානු සමාජයට එරෙහිව ජීවිත කාලය පුරාම “යුද්ධයකට” ඔහුව පොළඹවා ගත්තේය . ඔහුගේ ජීවිත කාලය පුරාම  ඔස්කා වයිල්ඩ් ඔහුගේ අනන්‍යතාවය සහ ලිංගික දිශානතිය සමඟ පොරබදයි. තමාට සමලිංගිකත්වය කෙරෙහි නැඹුරුවක් ඇති බව ඔහු දැන සිටියේය.  ඔස්කා වයිල්ඩ් සඳහා, අනන්‍යතාවය ප්‍රධාන අංග දෙකකින් සමන්විත වේ, එනම් ඉන්ද්‍රිය ගෝචර විනෝදය සහ සදාචාරාත්මක ව්‍යාධි සහ ඔහුගේ සදාචාරාත්මක විශ්වයේ මෙම මූලද්‍රව්‍ය දෙක සාමාන්‍යයෙන් එකිනෙකට විරුද්ධව පිහිටුවා ඇත.
[title]ප්‍රීතිමත් කුමාරයා[/title]
 ඔස්කාර් වයිල්ඩ්ගේ ලිංගික දිශානතිය ද්වි ලිංගික  (bisexual) ලෙස සටහන් විය. මැකේනා (2003) ට අනුව වයිල්ඩ් වයස අවුරුදු 16 දී ඔහුගේ සමලිංගිකත්වය පිළිබඳව දැන සිටියේය.   ඔස්කා වයිල්ඩ්  ගේ ප්‍රීතිමත් කුමාරයා  (The Happy Prince ) යනු සමලිංගිකයන් දෙදෙනෙකු අතර සංකේතාත්මක කතාවකි. ප්‍රීතිමත් කුමාරයා තුළ ස්ත්‍රීත්වය පිළිබඳ සියුම් නිරූපණයන් පවතින අතර ඔස්කාර්ගේ පරීක්ෂාවෙන් ගම්‍ය වන්නේ ප්‍රීතිමත් කුමාරයා යනු පිරිමි ශරීරයක හෝ යුරේනියානු ජාතිකයෙකුගේ කාන්තා මනෝභාවයක් ඇති අයෙකු බවයි. දෙදෙනාම කිසි විටෙකත් තම ජීවිතයේ ප්‍රීතිය අත්විඳ නැති අතර එකිනෙකා මුණගැසෙන තුරු. ඔවුන් එකිනෙකා සමඟ මුණගැසීම ඔවුන්ගේ සැබෑ ලිංගික දිශානතිය සොයා ගැනීමට උපකාරී වූ අතර ඔවුන් දැඩි ලෙස බැඳී සිටිති.
 වයිල්ඩ්ගේ අනෙක් කතාව වන ආත්මාර්ථකාමී යෝධයා ද ඔහුගේ සමලිංගික මනස් ඍෂ්ටියන් මත පදනම් විය. එය ළමා කතාවක් වුවද, එය වික්ටෝරියානු යුගයේ සමලිංගිකත්වය පෙන්නුම් කරයි.  කතාවට අනුව, ආත්මාර්ථකාමී යෝධයා (වික්ටෝරියානු සදාචාරවාදීන්) ළමයින් (LGBT ප්‍රජාව) තමන් ගේ උද්‍යානයෙන් පලවා හරියි . වසන්තය එහි නොපැමිණෙන බැවින් එය සෑම විටම උද්‍යානයේ ශ්‍රීත ඍතුව පැවතුනි. (ඔස්කාර් පෙන්වා දෙන පරිදි සමාජ සීමාවන් හා මර්දනයන් අනුගමනය කරමින් LGBT ප්‍රජාවට   පීඩා කරනු ලබන අතර ඔවුන් නිර්දය ලෙස දුක් විඳින අතර ඔවුන්ගේ ජීවිතවල ප්‍රීතියක් නොලැබුණි). එක් උදෑසනක, දරුවෙකු (ඔස්කාර් තමා ගැන සඳහන් කරමින්) වසන්තය නැවත ගෙන ආ අතර, යෝධයාගේ හදවත හිම සමඟ දියවී ගියේය (මෙය ඔහුගේ අභ්‍යන්තර පැතුම විය හැකිය ;වික්ටෝරියානු සමාජය LGBTඅයිතිවාසිකම් තේරුම් ගෙන පීඩාකාරී සමලිංගික නීති  අවසන් කරනු ඇත).
 කෙසේ වෙතත් ඔහුගේ උත්සාහය අසාර්ථක විය. 1895 දී සමලිංගික අපරාධ සම්බන්ධයෙන් වරදකරු වීමෙන් පසු ඔස්කාර් වයිල්ඩ් වසර දෙකක් සිරගත කරන ලදී. ඔහු නිදහස් වීමෙන් පසු අවමානයට ලක්වූ  ඔස්කාර් වයිල්ඩ් වික්ටෝරියානු සමාජයෙන් නෙරපා හරින ලදී. ඔහුගේ මව් රට ඔහුව පිටුවහල් කළේය. වයිල්ඩ් 1900 දී පැරීසියේදී මිය යන විට වයස අවුරුදු 46 කි. වික්ටෝරියානු සමාජයට වයිල්ඩ්ගේ දරුණු විරුද්ධාභාෂයන් දරාගත නොහැකි විය. ඔහු මර්දනකාරී හා විනිශ්චය කරන සමාජ බලවේගයන්ගේ ගොදුරක් බවට පත්විය. ඔහුගේ ජීවිතය ඉකරස් කතාවට කදිම නිදසුනකි. ඔහු සූර්‍යයාට ආසන්නව පියාසර කළ අතර ඔහු පොළොවට වැටුණේය.
 Works Cited
Arnold, Matthew. “Culture and Anarchy.” The Picture of Dorian Gray. Ed. Andrew Elfenbein. NY: Pearson Longman, 2007. 276–279.
Brown, Julia Prewitt. Cosmopolitan Criticism: Oscar Wilde’s Philosophy of Art. Charlottesville: Virginia UP. 1997. Print.
 Ellman, Richard. Oscar Wilde. New York: Random House. 1987. Print.
Jayatunge R.M. Between Litrature and Psychology ; Godage Sri Lanka. 2017.
Wilde, Oscar. The Picture of Dorian Gray. Ed. Andrew Elfenbein. NY: Pearson Longman, 2007.

Archive

Latest news

Related news