Tuesday, May 28, 2024

හම්ඩි ළැදරියගේ මරණය: වැඩ තහනමට ලක් ව සිටින අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී කළ මරණ පරීක්ෂන වාර්තාවේ පරස්පරතා

රිජ්වේ ආර්යා රෝහලේදී හම්ඩි ෆස්ලිම් නමැති තුන් හැවිරිදි දැරියගේ මරණය සම්බන්ධයෙන් අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරීවරයාගේ වාර්තාවේ පරස්පරතා සහ අපැහැදිලි භාවයන් පවතින බැවින් පවතින සියලු වාර්තා පදනම් කරගනිමින් විමර්ශනයක් සිදුකරන ලෙස කොළඹ අතිරේක මහේස්ත්‍රාත් රජින්ද්‍රා ජයසූරිය මහත්මිය බොරැල්ල පොලිසියට ඊයේ උපදෙස් දුන්නාය.
මහෙස්‌ත්‍රාත්වරයා පොලිසියට මෙම උපදේශය නිකුත් කළේ වෛද්‍ය විශේෂඥ වෛද්‍ය වයි.එල්.එම්. යූසුෆ්  දෙන ලද සාක්ෂිය අනුවය.
දරුවාගේ වකුගඩු දෙකක් ඇති බව රිජ්වේ ආර්යා රෝහලේ අධ්‍යක්ෂවරයා මාධ්‍ය හමුවකදී තහවුරු කළ බවත් සැත්කමේදී වකුගඩු දෙකම ඉවත් කර ඇති බවත් වෛද්‍ය යූසුෆ් සිය කරුණු දැක්වීම් අතරතුර මහේස්ත්‍රාත්වරයාට දන්වා සිටියේය.
මීට අමතරව, දරුවාගේ වකුගඩු දෙකක් තිබූ බවත්, දකුණු වකුගඩුව සාමාන්‍ය පරිදි ක්‍රියා කර ඇති බවත් එම වාර්තා සනාථ කළේය.
 අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී නූරුල් හක්ගේ වාර්තාවේ දරුවාට ඇත්තේ එක් වකුගඩුවක් පමණක් බව සඳහන් කර ඇති අතර, එහි අපැහැදිලි බවට හේතුවක් විය. මීට පෙර අවස්ථා වලදී, මෙම අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී  වෙතින්ම පරස්පරතා සහ අපැහැදිලි භාවයන් පෙන්නුම් කළ බව ද සඳහන් කරන ලදී. එබැවින් දරුවාගේ මරණය සම්බන්ධයෙන් අපක්ෂපාතී පරීක්ෂණයක් සහතික කිරීම වැදගත් බව අවධාරණය කෙරුණි.
 අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී නූරුල් හක් මෙම මරණ පරීක්ෂනය කර ඇත්තේ ඔහුට  එවැනි පරීක්ෂන නොකරන ලෙස ලබන  අගෝස්තු 20 දින දක්වා  තහනමක් පනවා තිබියදීය.
කොළඹ අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී කාර්යාලයේ උපදේශක අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී (JMO) වෛද්‍ය රුහුල් හක්  පසුගිය දෙසැම්බරයේ ශ්‍රී ලංකා වෛද්‍ය සභාව (SLMC) විසින් ඔහුට එරෙහිව නිකුත් කරන ලද අත්හිටුවීම නොතකා පසුගිය මාස හය තුළ වැදගත් පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ දෙකක් සිදු කර ඇත.
මේ සම්බන්ධයෙන්  කුප්‍රසිද්ධ සෞඛ්‍ය ඇමැති කියා ඇත්තේ  අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරී නූරුල් හක් කළ ඉල්ලීම අනුව තමා ඔහු පැනවූ තහනම ඉවත් කලාද යන්න මතක නැති බවයි!
SLMC වෙබ් අඩවිය පවසන්නේ, “වෘත්තීය හැසිරීම් කමිටුව (PCC) තීරණය කර ඇත්තේ 2022 දෙසැම්බර් 20 වන දින සිට වෛද්‍ය රුහුල් හක් (SLMC ලියාපදිංචිය: 15168) ඔහු මරණ පරික්ෂන කිරීම මාස අටක (08) කාලයකට අත්හිටුවිය යුතු බවයි.”
කෙසේ වෙතත්, එම තහනම නොතකා පුහුණුවීම්වල නිරතව සිටින ඔහු දිනේෂ් ෂාෆ්ටර්ගේ තීරණාත්මක පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ දෙකක් සහ පසුගිය සතියේ වකුගඩු සැත්කමකින් පසු රිජ්වේ ආර්යා රෝහලේදී තුන්හැවිරිදි දරුවාගේ මරණය සම්බන්ධයෙන් පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ දෙකක් ඔහු පවත්වා ඇත.
වාර්තා වන අන්දමට දරුවා උග්‍ර වකුගඩු රෝගයකින් පෙළෙන බව වෛද්‍යවරුන් හඳුනාගෙන වම් වකුගඩුව ඉවත් කිරීමට නිර්දේශ කර ඇත. කෙසේ වෙතත් ශල්‍යකර්මයේදී ශල්‍යකර්මය සිදු කළ වෛද්‍ය නලින් විජේකෝන්  නිරෝගී දකුණු වකුගඩුවද ඉවත් කර ඇත.
ශල්‍යකර්මයෙන් පසු වම් වකුගඩුව පමණක් දෙමාපියන්ට පරීක්‍ෂාවට ලක් කළ බවත්, දකුණු වකුගඩුව ඔවුන්ට නොපෙන්වා නොපෙනෙන ලෙස අතුරුදන් කර ඇති බවත් වෛද්‍ය යූසුෆ් වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.
ඒ අනුව අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරියාගේ වාර්තාව මත පමණක් විශ්වාසය නොතබා ඉදිරිපත් කර ඇති සියලුම ලියකියවිලි සහ සාක්ෂි මත පදනම්ව අපක්ෂපාතී පරීක්ෂණයක් පවත්වන ලෙස මහේස්ත්‍රාත්වරයා පොලිසියට නියෝගයක් නිකුත් කළේය.
පසුව එදිනම පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණය පැවැත්වූ අතර, ඇයගේ සාක්ෂිය අතරතුර මියගිය දරුවාගේ මව වන ෆාතිමා රුසානා අබ්දුල් කාදර් ප්‍රකාශ කළේ තම දියණිය හම්ඩි ෆස්ලිම් කිසිදු අසාමාන්‍යතාවයකින් තොරව 2020 අගෝස්තු මාසයේදී උපත ලැබූ බවයි. කෙසේ වෙතත්, උපතින් මාස නවයකට පසු දරුවාගේ මුත්‍රා පද්ධතියේ සංකූලතා ඇති වූ අතර, ඔවුන් කොළඹ රිජ්වේ ආර්යා රෝහලට වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා ගැනීමට යොමු වූ අතර එහිදී ඔහු වෛද්‍යවරුන්ගේ රැකවරණය යටතේ සිටි බව ඇය පැවසුවාය.
මෙම කාලය තුළදී වෛද්‍යවරුන් දරුවාගේ වම් වකුගඩුව අක්‍රිය වී ඇති බව හඳුනාගෙන එය ඉවත් කිරීමට නිර්දේශ කළ බව ඇය පැවසුවාය. පසුව, වෛද්‍ය නලින් විජේකෝන් විසින් ශල්‍යකර්මය සිදු කරන ලදී. ඇයට අනුව සැත්කමෙන් පසු, දරුවාට මුත්‍රා පද්ධතියේ සංකූලතා ඇති වූ අතර ප්‍රතිකාර සඳහා නැවත නැවත රෝහල් ගත කිරීමට සිදු විය.
වෛද්‍ය මැදිහත්වීම් සිදු කළද දරුවාගේ සෞඛ්‍ය තත්ත්වය යහපත් නොවූ අතර දෙමාපියන් වෛද්‍ය නලින් විජේකෝන්  හමුවට පැමිණි විට ඔහු ශල්‍යකර්මයේදී දකුණු වකුගඩුව ද ඉවත් කර ඇති බව ඔවුන්ට දන්වා දකුණු වකුගඩුව යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම සඳහා වකුගඩුවක් බද්ධ කරන බවට සහතික වූ බව ඇය සඳහන් කළාය. කෙසේ වෙතත්, මෙම බද්ධ කිරීම සිදු නොකළ බවත්, දිගුකාලීන රෝගාබාධයකින් පසු 2023 ජූලි 27 වන දින දරුවා මිය ගිය බවත් ඇය පැවසුවාය. වෛද්‍ය නලින් විජේකෝන් විදේශ රටකට සංක්‍රමණය වී ඇති බව පසුව අනාවරණය වූ බවද මව සඳහන් කළාය. සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් වැඩිදුර විමර්ශනය අගෝස්තු 9 වැනිදාට කල් තැබිණි.
මේ මෙරට වෛද්‍ය සේවය වැටී ඇති කණගාටුදායක තත්වයට තවත් නිදසුනකි.
ඉංග්‍රිසි බසින් පල වූපුවත් වාර්තා ඇසුරිණි.

Archive

Latest news

Related news