Tuesday, June 28, 2022

ස්ත්‍රී පුරුෂ දෙපාර්ශවයටම  සාධාරණ සහ සාමකාමී ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක්! – සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වූ ජාතික ව්‍යාපාරය

“තිරසාර හෙටක් සඳහා අද ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය” යන තේමාව යටතේ ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සැමරීමට ලෝකය සූදානම් වන විට, සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වන ජාතික ව්‍යාපාරය ලෙස අප ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය සහ වටිනාකම්, විවිධත්වය ආරක්ෂා කිරීමට කැපවී සිටින බව නැවත අවධාරණය කරමු. පසුගිය වසර දෙක තුළ කාන්තාවන්ට කළ හැකි දේ සහ ඔවුන් හඳුනාගත යුතු තැන් පෙන්නුම් කළ වසංගතය හමුවේ ව්‍යසනයට හා කැලඹීමට සාර්ථකව මුහුණ දීමට කාන්තාවන් සතු ශක්තිය සහ හැකියාව ලොවට මතක් කර දීමක් විය.

ශ්‍රී ලංකාවේ, බහුතරයක් කාන්තාවන් නිවසේ වැඩකටයුතුවලට මුහුණ දීමේ දී අමතර අභියෝගවලට මුහුණ දුන් අතර,  වත්මන් අර්බුදයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ගෘහාශ්‍රිත ආර්ථික පීඩනය, කාන්තා හිංසනය, අවස්ථාව අහිමි වීම සහ තීරණවලට සහභාගී වීම වැනි දුෂ්කරතා මධ්‍යයේ සැලකිය යුතු දායකත්වයක් ලබා දී ඇත. සමස්ත වසංගත ප්‍රකෘතිමත් වීම සහ පවුල, ප්‍රජාව සහ රට තුළ සාමාන්‍ය තත්ත්වය පවත්වා ගැනීම වැනි උත්සාහයන් කෙතරම් කුඩා හෝ විශාලද යන්න මෙම දායකත්වයෙන් පෙනේ. කැපකිරීම් කළ සියලුම කාන්තාවන්ට අපි ආචාර කරමු.

“කාන්තා සවිබල ගැන්වීම” සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වන ජාතික ව්‍යාපාරයේ ප්‍රතිපත්තින් අතර ප්‍රධාන කරුණු වලින් එකකි. . ජාතික ප්‍රතිපත්ති සහ සංවර්ධන රාමු කෙරෙහි බලපෑම් කිරීම සඳහා වන ජාතික සංවාදය පෝෂණය කරමින් කාන්තා සවිබල ගැන්වීම සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා වන ඔවුන්ගේ උපාය මාර්ග සහ ප්‍රවේශය යළි නිර්වචනය කළ හැකි බව සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වන ජාතික ව්‍යාපාරයේ  සභාපති ගරු කරු ජයසූරිය මහතා පවසයි.

ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය වෙනස් කොට සැලකීමේ නීති සමාලෝචනය කිරීමට සහය වීම සහ අතීත නීති, රීති යනාදිය පිළිබඳ අධිකරණ සමාලෝචනයට සහාය වීම, කැබිනට් අමාත්‍යාංශයක් සහිත වෙනම කාන්තා අමාත්‍යාංශයක් නැවත ස්ථාපිත කිරීමේ ඉල්ලීම සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවයට සහාය වීම සඳහා සංවේදී හා කාර්යක්ෂම ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය සහ සම්පත් සහතික කිරීම, අවදානමට ලක්විය හැකි කණ්ඩායම්වල සමාජ ආරක්ෂණය, ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය පිළිබඳ ඒකාකෘතිකරණය සහ පුරවැසියන්ගේ සහ පාලනයේ වැදගත් කාර්යභාරය, මාධ්‍ය භූමිකාව ආදිය.

වර්තමානයේ, සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වූ ජාතික ව්‍යාපාරයේ  ප්‍රතිපත්ති සහ මහජන සංවාදය සඳහා බෙදාගැනීම සඳහා පුළුල් ඉදිරිදර්ශනයක් සහ සාක්ෂි පදනම් කරගත් උපදේශන එක්රැස් කිරීමේ අරමුණින් ශ්‍රී ලංකාවේ කාන්තා සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය සම්බන්ධ තීරණාත්මක ගැටළු පිළිබඳ පොදු ස්ථාවරයක් සම්පාදනය කිරීමේ ක්‍රියාවලියක නිරතව සිටී.

සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වූ ජාතික ව්‍යාපාරය  හි, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ ක්‍රියාකාරිත්වයට, ආර්ථික කාර්යක්ෂමතාවයට සහ සියලු පුරවැසියන් සඳහා සාධාරණ සමාජයක් නිර්මාණය කිරීමට බාධා පමුණුවන විෂමතා සහ අසමානතා වැඩි වීම පිළිබඳ තැතිගන්වනසුලු චිත්‍රයක් පූර්ව සහ දැනට පවතින COVID-19 වැනි අවස්ථා ඉදිරිපත් කරන බව අපි පිළිගනිමු. එබැවින්, සියලු ස්ත්‍රී පුරුෂ දෙපාර්ශවයටම  සාධාරණ සහ සාමකාමී ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් තුළ ජීවත් වීමට හැකි වන පරිදි ඒවාට විසඳුම් සෙවීමට අප එක්ව විසඳුම් සෙවිය යුතු බව අපි නැවත අවධාරණය කරමු.

සුභ ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනයක් වේවා !

සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වන ජාතික ව්‍යාපාරයේ මාධ්‍ය නිවේදනයකිිිනි සකස් කරන ලදී.
2022 ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය නිමිත්තෙනි.

Archive

Latest news

ගෝඨා-රනිල් ගොන් බානට කළ හැක්කේ බැරි මරගාතේ අදින කරත්තය තවතවත් මඩ ගොහොරුවේම ගිල්වීමයි. – රංජිත් හේනායක ආරච්චි

ලංකා දේශපාලනය විසින් අද රටෙහි ජනතාව රසායනාගාර මීයන් හෝ හාවුන් ලෙස ගනිමින් රට අසාර්ථක  පර්යේෂණාගාරයක් බවට පත් කොට තිබේ.   එම තත්වයට රට පත් කර...

ඉන්ධන අර්බූදාය භයානක තත්වය සහ විය හැකි හැකි බරපතල ප්‍රතිවිපාක තේරුම් ගන්න. – නීතිඥ සංගමය රජයට කියයි

ශ්‍රී ලංකා රජය  ජන ජීවිතයට අහිතකර ලෙස බලපාන වත්මන් ආර්ථික අර්බුදය සහ එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස විශේෂයෙන් ඉන්ධන හිඟය පාලනය කරන ආකාරය පිළිබඳව  සිය කනස්සල්ල...

පරිහානියේ මාර්ග සිතියම : “විද්‍යාත්මක”  අයවැය – ආචාර්ය (නීතිඥ) ශානුක සෙනරත්

2022 අයවැය කරළියට පැමිණෙන්නේ ලංකාවේ ආර්ථිකය විශාල ගැටලුකාරී තත්ත්වයක් අබිමුව පවතින අවස්ථාවකයි. ලංකාව ඒ වකවානුව වන විට එක් පැත්තකින් විදෙස් සංචිත හිඟ වෙමින් යනව,...

තෙල් නැව් ලණුව කෑ රනිල්ගේ අවසානයේ ආරම්භය තෙල්, ගෑස්, විදුලි අර්බුයද? – රජිත් කීර්ති තෙන්නකෝන් 

තෙල් - ගෑස් - විදුලි අර්බුද අද සිට ජූනි 30 දක්වා මොකද වෙන්නේ? ලංකාවට දෙන්නට බැරි දෙයක්, ඉන්දියාව ඉල්ලයි.  ඉන්දු ලංකා ගිවිසුමේන් පසුව, ඉන්දියාවේ දැවැන්තම...

Related news

ගෝඨා-රනිල් ගොන් බානට කළ හැක්කේ බැරි මරගාතේ අදින කරත්තය තවතවත් මඩ ගොහොරුවේම ගිල්වීමයි. – රංජිත් හේනායක ආරච්චි

ලංකා දේශපාලනය විසින් අද රටෙහි ජනතාව රසායනාගාර මීයන් හෝ හාවුන් ලෙස ගනිමින් රට අසාර්ථක  පර්යේෂණාගාරයක් බවට පත් කොට තිබේ.   එම තත්වයට රට පත් කර...

ඉන්ධන අර්බූදාය භයානක තත්වය සහ විය හැකි හැකි බරපතල ප්‍රතිවිපාක තේරුම් ගන්න. – නීතිඥ සංගමය රජයට කියයි

ශ්‍රී ලංකා රජය  ජන ජීවිතයට අහිතකර ලෙස බලපාන වත්මන් ආර්ථික අර්බුදය සහ එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස විශේෂයෙන් ඉන්ධන හිඟය පාලනය කරන ආකාරය පිළිබඳව  සිය කනස්සල්ල...

පරිහානියේ මාර්ග සිතියම : “විද්‍යාත්මක”  අයවැය – ආචාර්ය (නීතිඥ) ශානුක සෙනරත්

2022 අයවැය කරළියට පැමිණෙන්නේ ලංකාවේ ආර්ථිකය විශාල ගැටලුකාරී තත්ත්වයක් අබිමුව පවතින අවස්ථාවකයි. ලංකාව ඒ වකවානුව වන විට එක් පැත්තකින් විදෙස් සංචිත හිඟ වෙමින් යනව,...

තෙල් නැව් ලණුව කෑ රනිල්ගේ අවසානයේ ආරම්භය තෙල්, ගෑස්, විදුලි අර්බුයද? – රජිත් කීර්ති තෙන්නකෝන් 

තෙල් - ගෑස් - විදුලි අර්බුද අද සිට ජූනි 30 දක්වා මොකද වෙන්නේ? ලංකාවට දෙන්නට බැරි දෙයක්, ඉන්දියාව ඉල්ලයි.  ඉන්දු ලංකා ගිවිසුමේන් පසුව, ඉන්දියාවේ දැවැන්තම...