Wednesday, November 29, 2023

උද්ධමනය අඩුවී ජීවන වියදම ඉහල යාමේ මිත්‍යාව: ජනවාරි සිට සැප්තැම්බර් දක්වා පවුලක වැය වැඩිවීම සියයට 200ක්!

ඡායාරූපය @streets of Jaffna වෙතිනි.

මහ බැංකුව සිය අතිශය දැඩි මූල්‍ය ප්‍රතිපත්තිය හරහා උද්ධමන අනුපාතිකය වසරකට පෙර 70% සිට සැප්තැම්බර් මාසයේදී 2% ට වඩා අඩු කර ඇත. මෙය කැපී පෙනෙන ජයග්‍රහණයක් වන අතර, එය සාර්ථක කතාවක් ලෙස IMF ඇතුළු බොහෝ දෙනා විසින් ප්‍රශංසා කර ඇත. ජීවන වියදම සහ උද්ධමන අනුපාතය අතර වෙනස හඳුනා ගනිමින් ධනනාත් ප්‍රනාන්දු සාර්ථක කතාව පිටුපස ඇති මිථ්‍යාව හෙළි කළේය. අපට ඔහුගේ ස්ථානය අදාළ සංඛ්‍යා සමඟ විස්තාරණය කළ හැකිය.

ජීවන වියදම යනු පුද්ගලයන් හතරකට ආසන්න සාමාන්‍ය ශ්‍රී ලාංකික පවුලක පාරිභෝගික අයවැයේ වැඩිවීමයි. මෙය ජනවාරි 2021දී රුපියල් 91,880කි . 2023 සැප්තැම්බර් වන විට එය රුපියල් 175,491කි.

උද්ධමන අනුපාතිකය 2% ට වඩා අඩු වුවද, පවුලක් තවමත් පරිභෝජන භාණ්ඩ සඳහා වැඩි පිරිවැයකට මුහුණ දී ඇති අතර එමගින් එහි සුභසාධන මට්ටම අඩු වේ.

ඒ ජනතාවගේ ජීවනෝපායට බලපා ඇති ආයෝජන භාණ්ඩවල මිල ඉහළ යාම ගනනට ගැනීමෙන් තොරවය. නැවතත්, පරිභෝජන භාණ්ඩ වැඩිවීමට වඩා අඩු වූ ආදායම් මට්ටම් ජනතාවට බලපාන දෙගුණ පීඩාවකි. උද්ධමන අනුපාතිකය අඩුවීම එහි මූල්‍ය ප්‍රතිපත්තියේ දර්ශකයක් ලෙස මහ බැංකුවට යහපත් වුවද, ජනතාවගේ  ආදායම ඊට අනුරූපව ඉහළ ගොස් නොමැති නම්, ජනතාවගේ සුබසාධන මට්ටම මැනීමට එය වලංගු තර්කයක් නොවේ.

ප්‍රකෘතිමත් වීම සහ ආර්ථික වර්ධනය සහතික කිරීම සඳහා යන ගමනේ ශ්‍රී ලංකාව දැන් සිටින්නේ කොතැනක දැයි ධනනාත්ගෙන් ප්‍රශ්න කළ විට ඔහුගේ පිළිතුර ඉක්මන් හා සෘජු විය. ඉන්ධන සහ ඉවුම් පිහුම් ගෑස් සඳහා පෝලිම් වැනි බරපතල දුෂ්කරතා සමහරක් පහව ගොස් ඇති නමුත් ආර්ථිකය අර්බූදයෙන් බැහැර වී නැති බව ඔහු පැවසීය. එය විනිශ්චය කිරීම සඳහා විශාල පින්තූරය දෙස බැලිය යුතු බව ඔහු පැවසීය.

ඔහුට අනුව, දීර්ඝ විදුලිය විසන්ධි කිරීම, ඉන්ධන සඳහා පෝලිම්, නාගරික මුලුතැන්ගෙයට අත්‍යවශ්‍ය යෙදවුමක් වන ඉවුම් පිහුම් ගෑස් නොතිබීම යන කරුණු අනුව මෙම අර්බුදය ශ්‍රී ලාංකිකයන් තේරුම් ගෙන තිබෙන්නට පුලුවන. මෙම දුෂ්කරතා තවදුරටත් නොපෙනෙන විට, ශ්‍රී ලංකාවට අර්බුදයක් නොමැති බව බොහෝ දෙනා නිගමනය කළ හැකිය. නමුත් ඉක්මන් විසඳුමක් නොමැති අර්බුදයේ විශාල පින්තූරය තවමත් එළෙසමය.

ශ්‍රී ලංකාව තවමත් එහි අවශ්‍යතා සපුරාලීමට ප්‍රමාණවත් විදේශ විනිමය ශේෂයක් නොමැත.  ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමෙන් පසු ණය ආපසු ගෙවීම ආරම්භ කරන විට, ඉහළ විදේශ විනිමය පිටතට ගලා යාම සීමිත ගලා ඒමට වඩා බෙහෙවින් වැඩි වනු ඇත.

ධනනාත් එය සෘජුව ප්‍රකාශ නොකළද ඔහු ඇඟවූයේ වත්මන් විනිමය අනුපාතිකයේ ස්ථාවරත්වය තිරසාර නොවන බවත් ප්‍රමාණවත් තරම් රාජ්‍ය විනිමය සංචිත ගලා ඒම නොමැතිකම නිසා එය ඕනෑම අවස්ථාවක කඩා වැටීමට පටන් ගත හැකි බවත්ය. රජයේ ආදායම් කාර්ය සාධනය දුර්වල වන අතර, සැලසුම් කළ පරිදි අයවැය පරතරය අඩු කළ නොහැක. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස මධ්‍යම ආන්ඩුවේ ණය තවමත් මූලික සාර්ව ආර්ථිකය සුනුවිසුනු කර දමයි.

ඔහු තම අදහස සනාථ කිරීමට සරල උදාහරණයක් භාවිතා කළේය. ආර්ථිකය කිලෝ ග්රෑම් 1 ක් බරැති කේක් එකක් වැනි යැයි සිතමු. මධ්‍යම රජයේ ණය එම කේක් ගෙඩියෙන් 128% කි ඒ කියන්නේ කේක් එක දැන් දැරිය යුතු බර කිලෝග්‍රෑම් 1.28 ක් ණයකි. එබැවින් මධ්‍යම රජයේ ණය බරින් ආර්ථිකය කඩා වැටීම වැළැක්විය නොහැක. ආර්ථික වර්ධනය තවමත් සෘණාත්මක වන අතර ඉදිරි වසර කිහිපය තුළ පවා එය ඉතා මන්දගාමී වේගයකින් වර්ධනය වනු ඇත.

ඔහු තම අදහස පැහැදිලි කිරීමට තවත් සරල උදාහරණයක් භාවිතා කළේය. කේක් එක 11% කින් හැකිලී ඇති අතර එහි වර්තමාන බර ග්‍රෑම් 900 ක් පමණ වේ. 2024 දී ආර්ථිකය 3% කින් වර්ධනය වුවහොත්, කේක් ප්‍රමාණය ග්රෑම් 927 ක් පමණක් වනු ඇත, එනම් එය ආර්ථිකයේ පෙර මට්ටමට නැවත පැමිණ නැති බවයි. ඒ නිසා මෙය ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට තෘප්ත විය හැකි තත්ත්වයක් නොවේ.

2023.11.01 වැනි දින Daily FT පුවත්පතේ පළවූ දීර්ඝ ලිපියකින් උපුටා ගැනීම් කිහිපයකි : ධනනාත් ප්‍රනාන්දුට අනුව ශ්‍රී ලංකා ආර්ථිකයේ වත්මන් තත්ත්වය – ඩබ්.ඒ. විජේවර්ධන

Archive

Latest news

Related news