Friday, February 23, 2024

කොවිඩ් වසංගතය සෞඛ්‍ය අර්බූදයක සිට සමාජ අර්බූදයක් බවට පරිවර්ථනය වෙලා – මහාචාර්ය මනුජ් සී වීරසිංහ

කාඩ්බෝඩ් මිනීපෙට්ටි ලංකාවෙහි වසංගතයේ දරුණුකමට සකේතයකි. ( රොයිටර්ස් ඡායාරූපයකි)

කොව්ඩ් 19 වසංගතය බස්නාහිර පළාතේ, උතුරු පළාතේ සමහර ප්‍රදේශවල සහ ගාල්ල සහ මාතර දිස්ත්‍රික්කවල ප්‍රජා ව්‍යාප්ති මට්ටමට පැමිණ ඇති බව ප්‍රජා වෛද්‍ය දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රධානී මහාචාර්ය මනුජ් සී වීරසිංහ පවසයි. ඔහු නිවසේ නිරෝධායනය වන කොවිඩ් -19 රෝගීන් කළමනාකරණය කිරීම සඳහා වූ ‘904’ කෙටි පණිවුඩ පදනම් කරගත් පද්ධතියට ද සම්බන්ධ වී සිටී.

මහාචාර්ය වීරසිංහ පවසන්නේ ඩෙල්ටා ප්‍රභේදය මඟින් ඇති කළ අර්බුදයේ ආරම්භය රටපුරා ගොස් ඇති බැවින් පොකුරු, එනම් අවුරුදු පොකුරු, මාලු මාර්කට් පොකුර යනාදිය නම් කිරීම තවදුරටත් තේරුමක් නැති බවයි.

ඔහු තවදුරටත් මෙසේ පවසයි.

අපි දකින්නේ ආරම්භය පමණයි. ඩෙල්ටාව විසින් ඇති කළ අර්බුදයේ අවසානය ආසන්න බව අප සිතමින් රැවටිය යුතු නැත.

නිල සංඛ්‍යා ගැන කතා කිරීමෙන් හෝ ඔවුන් සතුව ඇති සංඛ්‍යා පදනම් කරගෙන සැලසුම් කිරීමෙන් පලක් නැත. මෙම සංඛ්‍යා පදනම් කරගෙන උපකල්පන සිදු කිරීම අවුලකට තුඩු දෙනු ඇත.

අප සංඛ්‍යා වලින් ඔබ්බට ගොස් සැබෑ ලෝකයේ ගතිකතාවයන් අවබෝධ කර ගත යුතුය. නිවසක එක් කොවිඩ් ආසාදිත පුද්ගලයෙක් සිටී නම් අනෙක් බොහෝ සාමාජිකයින් ද ආසාදනය වී ඇති බව අපට ආරක්ෂිතව උපකල්පනය කළ හැකිය. කොවිඩ් සඳහා පරීක්‍ෂා කිරීම පහසු නොවන හෙයින්, අනෙකුත් පවුලේ සාමාජිකයින් නිල සංඛ්‍යාලේඛන වලට ඇතුල් වන්නේ නැත. මෙය සෞඛ්‍ය අර්බුදයක් පමණක් නොව සමාජ අර්බුදයක ආරම්භය ද වේ..

මෙම අනුපාතයට අනුව, COVID-19 විසින් නිර්මානය කරන ලද සමාජ අර්බුදය වේගයෙන් වර්ධනය වන අතර, අපි තීරණාත්මක අවස්ථාවකට පැමිණි පසු අපට විකල්පයක් ඉතිරි නොවනු ඇත.

එපමණක් නොව, බොහෝ ශ්‍රී ලාංකික කුටුම්භ වල 18 හැවිරිදි තරුණ තරුණියන්  වැඩිමහල් අය සමඟම  ජීවත් වන නිසා ඔවුන්ට අවශ්‍ය වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර වෙනස් වෙයි.  සංචාරන තහනම ඉවත් කිරීමෙන් පසු සිදු වූ දේ ගැන කිසිවෙකු සිතුවේ නැත.

මිනිසුන් තම නිවෙස් තුළ රැඳී සිටීම සහතික කිරීම සඳහා අපි ඇඳිරි නීතිය පනවා නැති හෙයින්, දැනට ක්‍රියාත්මක අගුලු දැමීමේ ඵලදායීතාවය ප්‍රශ්නකාරී ය.

අගුලු දැමීම තවත් සතියක් සඳහා දීර්ඝ කිරීමෙන් රජයට සහ සෞඛ්‍ය නිලධාරීන්ට අගුලු දැමීමේදී තමන්ට ලබා ගත යුත්තේ කුමක්දැයි තීරණය කිරීමට කාලය ලබා දී ඇති බව පවසන ඔහු දැන්  අගුලු දැමීමෙන් ඔබ්බට සිතීමට සෑම කෙනෙකුටම අවස්ථාවක් ලැබී ඇත.

“දැන් මිනිස්සු ගෙදර ඉන්නවා, අපි බලාපොරොත්තු වෙන්නේ දේවල් හොඳින් සිද්ධ වෙයි කියලා. සැලසුමක් නැතිව  සීමා ඉවත් කළ විට දින කිහිපයක් සාමාන්‍ය තත්වයට පත් වේ. එවිට කොවිඩ් අසාදනයන් නැවත ඉහළ යන අතර අපට අගුලු දැමීමට සිදු වේ. මෙය තිරසාර ක්‍රමයක් නොවේ.

මේ අතර ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය ප්‍රියන්ත අතපත්තු පවසන්නේ සත්‍ය සිද්ධීන් වාර්තා වී ඇති සිද්ධිවලට වඩා අවම වශයෙන් පස් ගුණයකින් වැඩි බවය.  වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා සමාජය බලමුලු ගැන්විය හැකිද යන්න මත ශ්‍රී ලංකාව යම් ආකාරයක සාමාන්‍ය තත්වයකට පත් විය හැකිද යන්න මත රඳා පවතින බවත්  ඔහු පවසයි

“මිනිසුන් රෝග කාරක වයිරසයේ දෛශිකය වන අතර ඔවුන් නිවසේ තබා ගැනීමට අපට ක්‍රමයක් සෙවිය යුතු” යැයි ඔහු තවදුරටත් පවසයි.

දි අයිලන්ඩ් හි පළ වූ ලිපියක් ඇසුරිණී

Archive

Latest news

Related news