Friday, June 21, 2024

නැගෙනහිර පුරාවස්තු සංරක්ෂන බලකායේ අරමුණ නැගෙනහිර පළාත සිංහළ බහුතර පළාතක් කිරීමය – ආර්. සම්පන්දන්

ඡායාරූපය: බෙද්ධ උපදේශක සභාවෙහි දෙවන රැස්වීමෙහිදී ජනාධිපතිවරයා මෙම කාර්ය සාධක බලකාය පත් කරන ලදී.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ වෙත ලිපියක් යවන දෙමළ සන්ධානයේ නායක ආර්. සම්පන්දන් ජනාධිපතිවරයා විසින් නැගෙනහිර පලාතේ පුරාවස්තු සංරක්ෂනය කිරීමේ නාමයෙන් පිහිටුවා ඇති කාර්ය සාධක බලකායේ අරමුණ වන්නේ නැගෙනහිර පළාත සහ හැකි තරම් උතුරු පළාත බහුතර සිංහල ප්‍රදේශ බවට පරිවර්තනය කිරීම යැයි  පවසයි.

ඉංග්‍රිසි බසින් ලියා ඇති එම ලිපියෙන් උපුටා ගත් කොටස් පහත පළවේ.

නැගෙනහිර පළාතේ පුරාවිද්‍යා උරුමයන් කළමනාකරණය සඳහා වන ජනාධිපති කාර්ය සාධක බලකාය

මා ලියන්නේ ඉහත කාරණය සම්බන්ධයෙන් ය.

මුලදී, පහත දැක්වෙන නිරීක්ෂණ කිරීමට මම කැමැත්තෙමි.

ශ්‍රී ලංකාව යනු බහු වාර්ගික, බහුභාෂා, බහුආගමික, බහු සංස්කෘතික බහුත්ව සමාජයකි.

ශ්‍රී ලංකාව පළාත නවයකින් සමන්විත වන අතර නැගෙනහිර පළාත ඉන් එකකි.

නැගෙනහිර පළාත බහු වාර්ගික පළාතක් වුවද සැමවිටම බහුතරය වී ඇත්තේ ප්‍රධාන වශයෙන් දෙමළ කතා කරන අයයි.

එහි සංයුතියෙන් කාර්ය සාධක බලකාය තනි සිංහල වේ. එහි සංයුතියේ ආකාරය පැහැදිලිවම පෙන්නුම් කරන්නේ එය එක් ජන කොටසක එනම් සිංහල හා එක් ආගමක අවශ්‍යතාවන්ට සේවය කිරීම සඳහා අදහස් කරන බවයි. එනම් රටේ බහුතරයක ආගම වන බුද්ධාගමය.

වෙනත් පළාත් අතහැර දමා ඇත්තේ ඇයි, වෙනත් ප්‍රජාවන් සහ වෙනත් ආගම් අතහැර දමා ඇත්තේ මන්ද යන ප්‍රශ්නය මතු කිරීම මෙහිදී අත්‍යවශයය.

1827 සිට 1981 දක්වා නැගෙනහිර පළාතේ සහ නැගෙනහිර පළාතේ දිස්ත්‍රික්ක තුනෙහි එමන්ම ත්‍රිකුණාමලය, මඩකලපුව සහ අම්පාර යන ජනගහනයේ සංඛ්‍යාලේඛන ඇතුළත් ප්‍රකාශයක් මා මෙහි අමුණා ඇත. 1981 න් පසු මම කිසිදු සංඛ්‍යාවක් ලබා නොදෙමි. 1983 දී ඇරඹි ප්‍රචණ්ඩත්වය දශක ගණනාවක් තිස්සේ පැවතීම හේතුවෙන් මිනිසුන් සැලකිය යුතු ලෙස අවතැන් වී ඇති අතර ඉන් පසු ලබාගත් කිසිදු සංඛ්‍යාලේඛනයක් අව්‍යාජ හෝ නිවැරදි යැයි විශ්වාස කළ නොහැකි නිසාය.

අමුණා ඇති ප්‍රකාශයෙන් පැහැදිලි වන්නේ අවසාන සංගණනය වන 1947 (නිදහස ලැබීමට පෙර වසර) සහ 1981 අතර ජාතික වශයෙන් සිංහල ජනගහනයේ වැඩිවීම 238% ක් වන විට නැගෙනහිර පළාතේ සිංහල ජනගහනය 883% කින් ඉහළ ගොස් ඇති බවයි. එම කාලය තුළම සිංහල ජනගහනය ත්‍රිකුණාමල දිස්ත්‍රික්කයේ 549.73% කින් සහ අම්පාර දිස්ත්‍රික්කයේ 1250% කින් වැඩි විය. මෙය මුළුමනින්ම හේතු වූයේ ජනපදකරණයයි. එනම් උතුරු පළාතෙන් පිටත ජීවත් වූ සිංහලයන් නැගෙනහිර පළාතේ ඉඩම්වල පදිංචි කිරීම. (එම සංඛ්‍යා ලේඛන පහත අමුණා ඇත.)

statistics Population Eastern province

තවද මෙම පළාතෙහි දෙමළ ජනයාට එරෙහිව ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා සිදු විය. ත්‍රිකුණාමලයේ දිස්ත්‍රික්කයේ උතුරු මායිමේ පිහිටි තෙන්නමරාවඩි නම් මරාදමා ඔවුන්ගේ නිවාස පුළුස්සා විනාශ කර 1984 දෙසැම්බර් මාසයේදී ඔවුන් පලවා හරින ලදි. ඔවුන් යාබද මුල්ලයිතිව් දිස්ත්‍රික්කයේ පදිංචියට ගිය අතර ඔවුන්ගෙන් සමහරක් පමණක් ආපසු තම ගම්මානය වන තේන්නමර්වාඩි වෙත පැමිණ ඇත.

උතුරු නැගෙනහිරින් පිටත හින්දු භක්තිකයින් බොහෝ ගෞරව දක්වන ස්ථාන තිබේ. ඈත දකුණේ මුරුග දෙවියන්ගේ පූජනීය දේවස්ථානය වන “කතිර්ගමම්(කතරගම) පිහිටා ඇත. පෙර සඳහන් කළ ශිව දෙවියන්ගේ දේවාලවලින් එකක් වන “මුනේශ්වරම්” බටහිර පිහිටා ඇත. සිංහල ජාතියේ පුර්වගාමියා යැයි සැළකෙන විජය පැමිණීමට පෙර දකුණු ශ්‍රී ලංකාවේ “තන්ඩේශ්වරම්” යනු පුරාණ ශිව දෙවියන්ගේ දේවාලයක් වූ බව කියනු ලැබේ. මෙම පුරාණ විහාරස්ථානය දැන් නටබුන් වී ඇතැයි කියති. මෙම පුරාණ හින්දු කෝවිලේ නටබුන් ආරක්ෂා කිරීමට හා සංරක්ෂණය කිරීමට පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව කිසිදු පියවරක් නොගන්නේ මන්ද? දෙමළ හින්දු භක්තිකයින් වන්දනාමාන කරන තවත් හින්දු කෝවිල් කිහිපයක් රට පුරා තිබේ.

පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව අවාසනාවකට එක් ආගමක් පමණක් ප්‍රවර්ධනය කිරමින් අනෙක් ආගම්වල නීත්‍යානුකූල අවශ්‍යතාවන්ට හානිකර කරන්නේය යනුවෙන් අපකීර්තියට පත්ව තිබේ.

නැගෙනහිර පළාතේ දෙමළ භාෂාවෙන් ලියූ සෙල්ලිපි සහිත බෞද්ධ විහාරස්ථාන පවතී. දෙමළ බසින් ශිලා ලේඛන සහිත බෞද්ධ විහාරස්ථාන නටබුන් ඇත. මේ සියලුම පුරාණ සෙල්ලිපිවලින් කියැවෙන්නේ අතීතයේ යම් කාලයක දෙමළ හින්දු භක්තිකයන් බුදුරජාණන් වහන්සේගේ ඉගැන්වීම් අනුගමනය කළ බවයි. බුදුරජාණන් වහන්සේ කිසි විටෙකත් හින්දු ආගමට විරුද්ධ නොවීය. ඔහු හින්දු ධර්මය පවිත්‍ර කිරීමට උත්සාහ කළ බව විශ්වාස කෙරේ.

[alert type=”success or warning or info or danger”]පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව මෙම කරුණු ප්‍රසිද්ධියට පත් කිරීමට සහ මෙම කරුණු සම්බන්ධයෙන් සියලු ජනතාව දැනුවත් කිරීමට අපොහොසත් වී ඇත්තේ ඇයි? බෞද්ධ හා හින්දු ජනතාව අතර සුහද විශ්වාසය හා සමගිය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට එය උපකාරී නොවේද? පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවේ එවැනි අසාර්ථකත්වයන් නිසා එහි ක්‍රියාකාරිත්වය පිළිබඳ කට්ටිවාදී බවට සාධාරණ සැකයක් ඇති කරයි.[/alert]

බුදුරජාණන් වහන්සේ දැන් ඔහුගේ නාමයෙන් ඇතැමුන් විසින් අනුගමනය කිරීමට අපේක්ෂා කරන ආක්‍රමණශීලී ප්‍රතිපත්ති දේශනා නෙකළ බවත් ක්‍රියාත්මක නොකළ බවත් සියලු දෙනා මතක තබා ගත යුතුය. උන්වහන්සේගේ ඉගැන්වීම් අනුගමනය කරන්නේ යැයි කියන අය විසින් එම ඉගැන්වීම් අනුගමනය කළහොත් ශ්‍රී ලංකාව සාමයේ සහ සන්සුන්කමෙහි පාරාදීසයක් වනු ඇත.

කාර්ය සාධක බලකායට පවරා ඇති කර්තව්‍යයන් අතර “එවැනි පුරාවිද්‍යාත්මක ස්ථාන සඳහා වෙන් කළ යුතු ඉඩම් ප්‍රමාණය හඳුනා ගැනීම සහ ඒවා නිසි ලෙස හා නීත්‍යානුකූලව වෙන් කිරීමට අවශ්‍ය පියවර ගැනීම” ද වේ.

මෙම කාර්යය ගැටළු කිහිපයක් මතු කරයි. රජයේ ඉඩම් වෙන් කිරීම සම්බන්ධයෙන් රට තුළ නීති තිබේ. නිදහස ලැබීමෙන් පසු රජයේ ඉඩම් සහ ඒවා වෙන් කිරීම රටේ වඩාත්ම විවාදාත්මක කාරණය වී තිබේ.

මෙම ලිපියේ මුලින් සඳහන් කර ඇති කරුණු කිහිපයක් පැහැදිලිව පෙන්නුම් කරන්නේ උතුරු හා නැගෙනහිර පළාත්වල දෙමළ කතා කරන ජනතාවට සිදුවී ඇති අසාධාරණයයි.

කාර්ය සාධක බලකායට පවරා ඇති ඉහත කර්තව්‍යයෙන් සාක්ෂාත් කර ගැනීමට අපේක්ෂා කරන්නේ මෙතෙක් සිදු වී ඇති සියල්ල තහවුරු කර ගැනීම සහ ආරක්ෂා කිරීම. තවද බුද්ධාගම ආරක්ෂා කිරීම, ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ රැකගැනීම යන මුවාවෙන් එවැනි හඳුනාගත් ඉඩම්වල සහ එවැනි ස්ථානවල වැඩි සිංහලයන් පදිංචි කිරීමට ඉදිරි ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමය. එමඟින් නැගෙනහිර පළාත සහ හැකි තරම් උතුරු පළාත බහුතර සිංහල ප්‍රදේශ බවට පරිවර්තනය. එමෙන්ම උතුරු හා නැගෙනහිර පළාත් අතර භාෂාමය අනුකූලතාව බිඳ දැමීමය.

මෙම පියවරයන් භයානක හා හානිකර ප්‍රතිවිපාක ඇති කළහැකි යුක්තිය කණපිට පෙරළිමක් වන අතර එය වළක්වා ගත යුතුය.

බුද්ධාගම ආරක්ෂා කිරීම, සංරක්ෂණය කිරීම හා ප්‍රවර්ධනය කිරීම පිළිබඳව කිසිවෙකු විරුද්ධ වන්නේ නැත. යමෙකු නීතිය උල්ලංනය කරමින් කටයුතු කරන්නේ නම්, ඕනෑම බෞද්ධ ස්ථානයකට අදාළව, එවැනි හැසිරීම් සම්බන්ධයෙන් දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතුය. පවත්නා නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන ආයතන මෙම කාර්යය ඉටු කළ යුතුය. බෞද්ධ විහාර සහ ස්මාරක පවතින්නේ ඒ සඳහා ප්‍රමාණවත් ඉඩම්වලය. ඒවා සියවස් ගණනාවක් තිස්සේ පැවතී තිබේ. එම කාර්යය ඉටු කිරීම සඳහා අමතර ඉඩම් අවශ්‍ය නොවේ. අමතර ඉඩම් අවශ්‍ය වන්නේ මෙම ප්‍රදේශ සිංහල බෞද්ධ පුරවැසියන් විසින් ජනාවාස කර මෙම ප්‍රදේශ සිංහල බෞද්ධ ප්‍රදේශ බවට පරිවර්තනය කිරීමට අවශ්‍ය පුද්ගලයින්ට වේ. සිංහල ජාතියේ පූර්වගාමියා වූ විජය පැමිණීමට බොහෝ කලකට පෙර දුරාතියේ සිට හින්දු ජනතාව මෙම ප්‍රදේශවල ජීවත්වී ඇත.

නව ඉඩම් පවරා නොගෙන බුද්ධාගම ආරක්ෂා කිරීම, ආරක්ෂා කිරීම හා පෝෂණය කිරීම සඳහා කළ යුතු ඕනෑම කාරනයක් කළ හැකි බව අපි පැහැදිලිව ප්‍රකාශ කරමු. එමඟින් සියලු ජනතාව අතර සුහදතාවය හා සමගිය පවත්වා ගැනීම සහතික කෙරෙනු ඇත.

මෙම ලිපියේ සඳහන් කරුණු ඔබේ උනන්දුවෙන් සලකා බලා ඒ අනුව සුදුසු පියවර ගන්නා ලෙස අපි ඉල්ලා සිටිමු.

සම්පුර්ණ ඉංග්‍රිසි ලිපිය සඳහා මෙහි පිවිසෙන්න.

Archive

Latest news

Related news