Sunday, June 23, 2024

රනිල් රාජපක්ෂ සහ ඇමැතියකුගේ තනි කැමැත්තට සිවිල් සමාජ ක්‍රියා පාලනය කිරීමට පනතක් !

 මුල් පින්තූරය Athiya වෙබ් අඩවියෙනි.

ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවෙන් ලබා දී ඇති අයට ගරු කරන සහ සියලු ප්‍රජාවන් සමගියෙන් සහ එකමුතුකමෙන් සහජීවනයෙන් ජීවත් වන සියලු දෙනා ඇතුළත් සහ සමානාත්මතා සමාජයක් ගොඩනැගීමය.

මෙම පනත් කෙටුම්පත සංහිඳියාව සහ ජාතික සමගිය පිළිබඳ ආංශික අධීක්ෂණ කමිටුවේ නිරීක්ෂණ සඳහා යවා ඇත. පනත් කෙටුම්පතට ඇතුළත් කිරීම සඳහා වන සංශෝධන සඳහා වන යෝජනා සඳහා සිවිල් සමාජය විවෘත බව දැනුම් දීමට ආංශික අධීක්ෂණ කමිටුවේ  තීරණය කර තිබේ.

එය වැදගත් පියවරකි.

ONUR නමින්  යෝජනා කර ඇති පනත ජනවාර්ගික, ආගමික සහ සමාජීය සහජීවන ගැටළු ඇතුළත් පුළුල් එකකි. රට තුළ ජාතික සමගිය, සංහිඳියාව සහ කල් පවත්නා සාමය ඇති කිරීම සඳහා රජයට සහ අදාළ බලධාරීන්ට අවශ්‍ය නිර්දේශ ඉදිරිපත් කිරීමටත්, සංහිඳියාව සහ සහජීවනය පිළිබඳ ජාතික ප්‍රතිපත්ති සහ ජාතික ක්‍රියාකාරී සැලැස්මක් සකස් කිරීමටත් පිහිටුවනු ලබන කාර්යාලයට බලය ලබා  දෙනු ඇත.

කෙසේ වෙතත්, යෝජිත නීතියට  මාධ්‍ය තුළ ලැබී ඇත්තේ සුළු ප්‍රචාරයකි.  එවැන්නක් පවතින බව  ජනගහනයෙන් බහුතරයක් නොදනී. එබැවින් එය නිසි   ප්‍රසිද්ධ සාකච්ඡාවක් සඳහා තවත් කල් දීම අත්‍යවශ්‍ය ය.

මේ පිළිබඳව ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරන ජාතික සාම කවුන්සිලය (NPC) එම පනත් කෙටුම්පතේ ඇතැම් කරුණු පිළිබඳව කනස්සල්ල පළ කර  තිබේ.

“ප්‍රජා මූලික සංවිධාන ඇතුළු ප්‍රාදේශීය සංවිධාන විසින් මෙහෙයවනු ලබන සාමය සහ ප්‍රතිසන්ධාන වැඩසටහන් සඳහා මඟ පෙන්වීම සහ පහසුකම් සැලසීමේ” බලය  මෙම පනත මගින් ONUR වෙත ලබා දී ඇති කාර්යභාරය පිළිබඳව කණස්සල්ලට කරුණක් බව එය බවසයි.

ජාතික සංහිඳියා ප්‍රතිපත්තියේ සහ ක්‍රියාකාරී සැලැස්මේ සන්දර්භය තුළ සිවිල් සමාජයේ කටයුතු අධීක්ෂණය හා සමාලෝචනය කිරීමට  මෙම අධිකාරියෙහි  සතු බලය පීඩාකාරී බව පිළිබඳ භීතියක්  ද ජාතික සාම මණ්ඩලය මතු කර තිබේ.

සිවිල් සහ දේශපාලන අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර සම්මුතිය මගින් තහනම් කර ඇති වෛරී ප්‍රකාශන විධිවිධාන, ජාතික නීතියට ඇතුළත් කිරීමට උත්සාහ කළ ICCPR පනත පවා රජයට දේශපාලනිකව විරුද්ධ වන අයට එරෙහිව දණ්ඩනීය ලෙස ක්‍රමානුකූලව භාවිතා කර ඇති බැවින් මෙම පනත සතු බලතල ද සැබැවින්ම භයංකාරය.

අවධානය යොමු කළ යුතු තවත් අංශයක් වන්නේ එම පනත මගින් පිහිටුවන  ONUR හි තීරණ ගැනීමේ ආයතනය පත් කිරීමේ ක්‍රියාවලියයි. වත්මන් කෙටුම්පතට අනුව, ONUR අධීක්‍ෂණය කරන අමාත්‍යවරයා තෝරා ගනු ඇති කමිටු සාමාජිකයින් 11 දෙනා අතර ජනාධිපතිවරයා විසින්  පත්  කිරීමයි.

මේය මාර්ගගත පනත යටතේ තනිකරම ජනාධිපතිවරයා ගේ කැමැත්ත පරිදි එහ තීරණ ගැනීමේ කමිටුව පත් කිරීමට දරන ලද භයානක උත්සාහය වැනිය. එම උත්සාහය අධිකරණය විසින් නතර කරන ලදී.

එවැනි තනි කැමැත්තට පත් කැරෙන කමිටු තුළ සුළු ජාතීන් නොසලකා හැර ඇති බව ප්‍රකාශ කිරීමට දැනටමත් බොහෝ විරෝධතා මතුව තිබේ.

එවැනි සිදුවීම් වැලැක්වීම අරමුණු කරගත් 21 වැනි සංශෝධනයේ අභිප්‍රායයන්ට පටහැනිව, මෙම ක්‍රියාවලිය ඒකපාර්ශ්වික තීරණ ගැනීමේ සහ දේශපාලන පක්ෂග්‍රාහී වීමේ හැකියාව මතු කරයි.

21 වැනි සංශෝධනයේ ආත්මයට අනුකූලව නිර්පාක්ෂික සාමාජිකයන් පත්කිරීමේ වැදගත්කම ජාතික සාම සම්මේලනය  අවධාරණය කර තිබේ..

ජාතික සමගිය සහ සාමකාමී සහජීවනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම වැනි ONUR පනත් කෙටුම්පතේ දක්වා ඇති ප්‍රශංසනීය අරමුණු සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ විවිධ ප්‍රජාවන්ගේ නියෝජිතයන් අතර සංවාදයක් සහ සාකච්ඡා අත්‍යවශ්‍යය බව පෙන්වා දෙන සාමසම්මේලනය මෙය ජාතික සඳහා සැබෑ සංහිඳියා ක්‍රියාවලියක් බවට පත් කිරීම සඳහා බහු-පාක්ෂික සාරධර්ම ඇතුළත් බහු-පක්ෂ සම්මුතියක් ඇති කර ගන්නා ලෙස විපක්ෂයේ දේශපාලන පක්ෂ, විශේෂයෙන් සුළු වාර්ගික සහ ආගමික ප්‍රජාවන් මෙන්ම සිවිල් සමාජය සමඟ සම්බන්ධ වන ලෙස රජයෙන් ඉල්ලා සිටී.

ජාතික සාම සම්මේලනය විසින් නිකුත් කරන ලද නිවේදනයක් ඇසුරිණී.

Archive

Latest news

Related news