Tuesday, May 28, 2024

පාස්කු ප්‍රහාරය : අසාද් මවුලානා පලා ගියේ සලේගේ කෝපයට සහ පිල්ලෙයාන්ගේ මරණ සැළසුමට බියෙන්- ඩී.බී.එස්. ජෙයරාජ් හෙළි කරයි

ඡායාරූපය ලංකා ලීඩර් වෙතිනි.
වර්තමාන රාජ්‍ය ඔත්තු සේවා ප්‍රධානී ජෙනරල් සලේ,  පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය සැළසුම් කිරිමට සම්බන්ධ බවට පාස්කු ප්‍රහාරය පිලිබඳ ආන්දොලනාත්මක ප්‍රකාශයක් කර ඇති මොහොමඩ් හන්සීර් හෙවත් අසාද් මවුලානා ශ්‍රී ලංකාවෙන් පැන ගියේ ( රනිල්ඇතුලු) රාජපක්ෂවාදී මංත්‍රීවරයකු වන පිල්ලෙයාන් විසින් ඔහු ඝාතනය කිරීමට සැළසුම් කර ඇති බව දැන ගැනීමෙන් පසුව යැයි, සතිපතා ඉංග්‍රීසි බසින් දේශපාලන ලිප ලියන ඩී.බී.එස්. ජෙයරාජ් නම් ජේෂ්ඨ්‍ය  මාධ්‍යවේදියා පවසයි. ඩී.බී.එස්. ජෙයරාජ් ජීවත්වන්නේ කැනඩාවේය.
පිල්ලේයාන් එම තීරණය  ගෙන ඇත්තේ ජෙනරල් සලේ හමුවීමෙන් පසුව බවත්, සලේ පාස්කු ප්‍රහාරයට සම්බන්ධ බවට සිරිල් ගාමිනී පියතුමා සහ එකල සජබ මංක්‍රීවරයකු වු හරීන් ප්‍රනාන්දු කරන ලද ප්‍රකාශයන්ට තොරතුරු සපයා ඇත්තේ අසාද් මවුලානා යැයි සලේ සැක කළ බවත් ඒ සමබන්ධයෙන් සලේ මහත් කොපයට පත්ව සිටි බවත් ජෙයරාජ් සිය ලිපියේ සඳහන් කරයි.
තවද පිල්ලෙයාන්ගේ දේශපාලන කටයතු සඳහා සලේ යටතේ මාසිකව ලකක්ෂ 35 බැගින් ගෙවූ බවත් එම මුුදල් යැවුයේ අසාද් මවුලානා හරහා බවත් එම ලිපියේ දැක්වේ.

මෙම තොරතුරු චැනල් 4 වෘත්තාන්ත චිත්‍රපටයේ නැත.

අද දින ( සැප් 30) ඩේලි මිරර් පුවත්පතෙහි පළව ඇති  එම ලිපියෙන් උපුටා ගත් කොටස් කිහිපයක සිංහල පරිවර්ථනය පහත දැක්වේ.

 

2019 අප්‍රේල් පාස්කු බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් පසුව, ජාතික තව්හිද් ජමාත් බෝම්බකරුවන් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ බුද්ධි අංශවල ඉහළ නිලධාරීන් අතර සම්බන්ධ බවට සැක කෙරෙන සම්බන්ධකම් පිළිබඳව දේශපාලන ආරංචි මාර්ග අතර කතා පැතුරිණි.
ඉන් ජනප්‍රිය ඕපාදූප වූයේ රජයේ නිලධාරීන් සහ ඉස්ලාමීය බෝම්බකරුවන් අතර ඇති විය හැකි සම්බන්ධයක් ගැන ය. පාස්කු ප්‍රහාරය ගෝඨා බලයට ගෙන ඒමේ කුමන්ත්‍රණයක් බවට ප්‍රචාරය විය.
2021 මාර්තු මාසයේදී පාර්ලිමේන්තුවේ විවාදයකදී විපක්ෂයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් වන අනුර කුමාර දිසානායක (ජවිපෙ) සහ මනූෂ නානායක්කාර (SJB) පාස්කු ප්‍රහාරයේ කුමන්ත්‍රණයට බුද්ධි අංශ ඉහළ නිලධාරීන් සම්බන්ධ බවට කරුණු කිහිපයක් ඉදිරිපත් කළහ.

 සලේ සම්බන්ධ බවට හරීන් ප්‍රනාන්දු

2021 අප්‍රේල් මාසයේදී එවකට සජබ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී හරීන් ප්‍රනාන්දු විසින් 2019 අප්‍රේල් ප්‍රහාරයට උසස් බුද්ධි අංශ නිලධාරියෙකු සම්බන්ධ බවට චෝදනා කරන ලද බවට පාර්ලිමේන්තුවේදී සංවේදී හෙළිදරව් කිරීම් කිහිපයක් සිදු කරන ලදී.
හරීන් ප්‍රනාන්දු  නම්ගම් පැහැදිලිව සඳහන් නොකිරීමට වගබලා ගත් නමුත් එම යොමු කිරීම් රාජ්‍ය බුද්ධි සේවයේ (SIS) ප්‍රධානී මේජර් ජෙනරාල් සුරේෂ් සලෙයි වෙත බව අනුමාන කෙරිණි. සලේ මීට පෙර හමුදා බුද්ධි අංශ ප්‍රධානියා ලෙස කටයුතු කර ඇත.
2015 දී සිරිසේන-වික්‍රමසිංහ රජය බලයට පත්වීමෙන් පසු ඔහු මැලේසියාවේ ශ්‍රී ලංකා මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයේ අමාත්‍ය උපදේශක ලෙස සේවය කළේය. 2019 දී සුරේෂ් සලායි ආරක්ෂක අධ්‍යයන පාඨමාලාවක් සඳහා ඉන්දියාවට ගොස් පාස්කු බෝම්බ ප්‍රහාරය සිදුවන විට සිටියේ නවදිල්ලියේ ය.

2021 සූම් වෙබිනාව සහ සලේ

2021 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී සූම් අන්තර්ජාල මෘදුකාංගය හරහා පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය ගැන ජාත්‍යන්තර වෙබ් නාලිකාවක් පවත්වන ලදී. කොළඹ කතෝලික අගරදගුරු කාදිනල් මැල්කම් රංජිත් සහ සුප්‍රසිද්ධ කතෝලික පූජක පියතුමකු වන සිරිල් ගාමිණී යන අය සාකච්ඡාවලට සහභාගි වූහ. මෙම බෝම්බ ප්‍රහාරයට මේජර් ජෙනරාල් සුරේෂ් සලෙයි සම්බන්ධ බවට චෝදනා එල්ල වී ඇති බවට ඇතැම් ප්‍රකාශවල සඳහන් විය. ඉන් අනතුරුව ජෙනරාල් සලේ  සිරිල් ගාමිණී පියතුමාට එරෙහිව අපහාස නඩුවක් ගොනු කළේය. සිරිල් ගාමිණී පූජ්‍යවරයාගේ ඇතැම් ප්‍රකාශ නිසා තමාගේ කීර්ති නාමයට කැළලක් සිදුව ඇති බවට සුරේශ් සලේ චෝදනා කළේය.

සලේ පෙන්වූ විඩියෝ ක්ලිප්

වෙබ්නාර් සාකච්ඡාවෙන් දින කිහිපයකට පසු ජෙනරාල් සුරේශ් සලේ, හන්සීර් අසාද් මවුලානාට දුරකථනයෙන් කතා කර ඔහු හමුවීමට අවශ්‍ය බව කීවේය. මවුලානාට අනුව හරීන් ප්‍රනාන්දු ඇතුළු විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් නසීර්ට කළ පාර්ලිමේන්තු කතාවල වීඩියෝ දර්ශන සලේ විසින් වාදනය කර  පෙන්වා ඇත. මැල්කම් කාදිනල් රංජිත් සහ සිරිල් ගාමිණී පියතුමාගේ වෙබ්නාර් ප්‍රකාශය ක්ලිප් ද ඔහු පෙන්වා තිබුණි.

සලේ ඇසූ ප්‍රශ්න

රාජ්‍ය  ඔත්තු සේවයේ අධ්‍යක්ෂවරයා මවුලානාගෙන් මෙසේ අසා ඇත: “මා සහරාන් සහ අනෙකුත් ජාතික ජමාද් ඉස්ලාම් සාමාජිකයන් හමුවීම ගැන දන්නේ ඔබ, මා සහ පිල්ලෙයාන් පමණයි. ඔබ මෙය අන් අයට හෙළි කළාද? මන්ත්‍රීවරුන් සහ කතෝලික පූජකවරුන් මාව බෝම්බකරුවන් සමඟ සම්බන්ධ කරමින් මේ චෝදනා කරන්නේ ඇයි?”
මවුලානා පවසන පරිදි පුත්තලම රැස්වීම ගැන වෙනත් කිසිවෙකුට නොපැවසූ බව ඔහු කියා ඇත. පසුව සලේ, මවුලානාගේ ජංගම දුරකථනය පරීක්ෂා කර ඇත. පැය තුනක පමණ වාචික ප්‍රශ්න කිරීම්වලින් පසු සා, මවුලානා හන්සීර්ට පිටව යාමට අවසර දුන්නේය.
මවුලානා පවසන්නේ මෙම අමිහිරි අත්දැකීමෙන් තමා දැඩි කම්පනයකට සහ පීඩාවට පත් වූ බවයි. සුරේෂ් සලේ මෙතරම් කෝපයෙන් හා දැඩි ලෙස ඔහු කිසිදා දැක තිබුණේ නැත. මවුලානා මඩකලපුවේ සිටි පිල්ලෙයාන්ට දුරකථනයෙන් කතා කර සිදු වූ දේ කියා තිබේ. ටී.එම්.වී.පී නායකයා වන පිල්ලේයාන් මවුලානාට පවසා තිබුණේ කලබල නොවන ලෙසත් තමා පසුදින කොළඹ එන බවත් සලේ හමුවී විසඳා ගන්නා බවත්ය. පිල්ලෙයාන් පසුදින කොළඹට පැමිණියේය.
පිල්ලෙයාන් සලේ හමුවීමට යන විට මවුලානා කැටුව යාම සාමාන්‍ය සිරිත විය. නමුත් මේ අවස්ථාවේදී පිල්ලෙයාන් හන්සීර් මවුලානා නොමැතිව සාලේ හමු වීමට ගියේය.  පිල්ලෙයාන්,  සලේ මුණගැසුණු බව  මවුලානාට  දැන ගන්න ලැබුණේ පිල්ලෙයාන්ගේ රියැදුරු අමලන් මාර්ගයෙනි. පිල්ලෙයාන් පසුව හන්සීර් මවුලානාට පැවසා ඇත්තේ සහරාන් හමුව පිළිබඳ තොරතුරු කාන්දු කිරීම සම්බන්ධයෙන් සුරේෂ් සලෙයි ඔහු (මවුලානා) ගැන සැක කරන බවයි.
සති කිහිපයකට පසු පිල්ලෙයාන් අසාද් මවුලානාට රැස්වීමක් සඳහා මඩකලපුවට පැමිණෙන ලෙස දන්වා ඇත. ඔහු පිටත්ව යාමට පෙර, මවුලානා  පවසන්නේ බුද්ධි අංශයක මුස්ලිම් මිතුරෙකුගෙන් තමාට ඇමතුමක් ලැබුණු බවයි.
මඩකලපුවේදී ව්‍යාජ “අනතුරක්” මගින් මවුලානා මරාදැමීමේ සැලසුමක් ඇති බවට ඔහු අනතුරු හඟවා ඔහුට මඩකළපුවට නොයන ලෙස බුද්ධි අංශ සාමාජිකයා උපදෙස් දුන්නේය.
මව්ලානා,  තමා හදිසියේ අසනීප වූ බවත් මඩකලපුවට පැමිණීමට නොහැකි වූ බවත් පිල්ලෙයාන්ට පවසා  එහි නොගොස්  ඇරියේය.
ලංකාවෙන් පැන යාම
අසාද් මවුලානා  ටීඑම්වීපී සහ/හෝ බුද්ධි අංශයෙන් තම ජීවිතය අනතුරේ හෙළනු ඇතැයි මවුලානා කනස්සල්ලට පත් විය. ඔහු ලංකාවෙන් පැන යාමට තීරණය කළේය. ශ්‍රී ලංකාවෙන් පිටවීම ප්‍රමාද කිරීමෙන් තම ජීවිතයට අනතුරක් විය හැකි බව වටහාගත් අසාද් මවුලානා පළමුව ඉන්දියාවට ගියේය.
ඔහුගේ අභිප්‍රාය වූයේ ස්විට්සර්ලන්තයෙන් මානුෂීය වීසා බලපත්‍රයක් ලබා ගැනීමයි.
මොහොමඩ් හන්සීර් හෙවත් අසාද් මවුලානා යුරෝපයට ගුවනින් ගොස්  දේශපාලන රැකවරණ පැතුවේය. ජිනීවා හි පිහිටි ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් සංවිධානයක්, යුරෝපයේ වෙසෙන ශ්‍රී ලාංකික මාධ්‍යවේදියෙකු සහ මානව හිමිකම් ක්‍රියාකාරිකයෙකු සහ ස්වයං පිටුවහල් වූ හිටපු ශ්‍රී ලංකා රජයේ නිලධාරියෙකු යුරෝපයට සංක්‍රමණය වීමට අසාද් මවුලානාට විශාල සහායක් ලබා දුන් බව දැනගන්නට ඇත.
දැන් පකිස්තානයේ වෙසෙන ශ්‍රී ලාංකික මුස්ලිම් වෛද්‍යවරයෙක්ද  ඔහුට උදව් කළේය.
මහ කොමසාරිස් කාර්යාල හමුව
යුරෝපයට ගිය පසු අසාද් මවුලානා මානව හිමිකම් පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයට ගොස් ශ්‍රී ලංකා වගවීමේ ව්‍යාපෘතියේ මණ්ඩලයට සවිස්තරාත්මක ප්‍රකාශයක් කළේය. ඔහුට සාක්ෂි දීමට දින පහක් ගත විය.

මවුලානා පලා ගියේ සාක්ෂි අරගෙන

එක්සත් ජාතීන්ගේ මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය හැරුණු විට මවුලානා තවත් මානව හිමිකම් සංවිධාන කිහිපයකට සහ ජාත්‍යන්තර රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන කිහිපයකට ද ප්‍රකාශ දී ඇත.  බොහෝ නීති බලාත්මක කිරීමේ ආයතන සහ බුද්ධි අංශ විසින් ඔහු සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡා කර ඇත.
මවුලානා කඩිමුඩියේ ලංකාවෙන් පලා ගියද යුද අපරාධ, මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධ සහ මානව හිමිකම් කඩකිරීම් කිහිපයකට අදාළ “ලිඛිත සාක්ෂි” රැගෙන ගිය බව දැන ගන්නට ඇත. චැනල් 4 චිත්‍රපටයෙන් හෙළි වූයේ ඉන් ඇබිත්තක් පමණි.

සාක්ෂි විශ්වාස සහගතයි

මවුලානා ගැන තමා පැහැදුණු බව ඔහු සමඟ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකට එක් වූ ජ්‍යෙෂ්ඨ රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයක නිලධාරියෙක්  මෙම ලේඛකයාට ( ඩී.බී.එස්. ජෙයරාජ්ට) පැවසීය.
“මවුලානා සතුව ඇති සාක්ෂි පිළිබඳව මා බෙහෙවින් පැහැදී සිටින බව මට ඔබට පැවසිය හැකිය. මම ඔහුව මුණගැසී සම්මුඛ සාකච්ඡාවට ලක් කළ අතර ඔහුව ඉතා විශ්වාසදායක බව දැන ගත්තෙමි, කෙසේ වෙතත්, ඇත්ත වශයෙන්ම, අපට  එම තොරතුරු සත්‍යාපනය කර තවත් තහවුරු කර ගැනීම අවශ්‍ය වේ, ”ඔහු, මට පැවසීය.

( පරිවර්ථනය   ශ්‍රී ලංකා බ්‍රීෆ් වෙතිනි)

Archive

Latest news

Related news