Monday, March 27, 2023

පලාත් පාලන මැතිවරණය තීරණාත්මකයි – ඇමෙරිකානු තානාපතිනිය

මෙරට දැන් සාකච්චජා වෙමින් පවතින පලාත් පාලන මැතිවරණය, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී රටක පැවතිය යුතු ඉතා තීරණාත්මක කාරණයක් බව  මෙරට ඇමෙරිකානු තානාපතිනිය වන ජුලී ජේ.චන්ග් පවසයි. ඇය මෙසේ ප්‍රකාශ කරන ලද්දේ පසුගිය 12 දා  ශ්‍රී ලංකා නීතිඥ සංගමය විසින් සංවිධානය කරන ලද ජාතික නීති සම්මේලනයේ ආරාධිත දේශණය පවත්වමිනි.

ඉංග්‍රිසි බසින් පවත්වන ලද  ඇයගේ කතාවෙන් උපුටා ගත් කොටස් පහත පළවේ.

“ශ්‍රී ලංකාව සහ අමෙරිකාව අතර ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවයේ 75 වැනි සංවත්සරය යෙදෙන මෙම වසරෙහි  නීති වෘත්තිය තුළ ගැබ් වී ඇති මූලික වටිනාකම් වෙන කවරදාටත් වඩා වැදගත් වේ. ඒ ජනයා, හවුල්කාරිත්වය සහ ප්‍රගතිය ගැන ය. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ලොව පුරා පීඩනයට ලක්ව ඇති අතර නීතියේ ආධිපත්‍යය නොමැතිව කිසිදු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් පවතින්නේ නැත. ඒ අගනා පාලනයේ මුරකරුවන් (නීතිවේදීන් වන) ඔබයි.

ආරම්භයේ සිටම, අපේ රටවල් අතර සම්බන්ධතාවය, ස්වාධීන අධිකරණයක වැදගත්කම ඇතුළුව හවුල් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී මූලධර්ම මත පදනම් වී ඇත. සෑම ශ්‍රී ලාංකිකයකුටම තම උත්සුකයන් සාමකාමීව ප්‍රකාශ කිරීමට සහ ඔවුන්ගේ රජයට සහභාගී වීමට ඇති අයිතීන් සඳහා එක්සත් ජනපදයේ සහයෝගය නොසැලේ.

“නිදහස් මැතිවරණ පිළිබඳ මෙරට සාඩම්බර ඉතිහාසය එම අයිතීන් අවධාරණය කරයි. පුරවැසියන්ට සිවිල් සමාජ සංවිධාන සමඟ සහයෝගීව සුදුසුකම් ලත් නීතිමය නියෝජනයක් ඇතිව ස්වාධීන අධිකරණයක් තුළිිින්  රජය‌ට  ඍජුව සිය අදහස් දැක්වීමේ හැකියාව ඒමගින් ලැබේ. අප සාකච්ඡා කරමින් සිටින පළාත් පාලන මැතිවරණය ඉතා තීරණාත්මක වන්නේ එබැවිනි.

….

“නිලධරය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරනවා වෙනුවට සැමට යුක්තිය ඉටු කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ හැකි වන පරිදි අධිකරණ මෙහෙයුම් නවීකරණය කිරීමේ ශ්‍රී ලංකා ප්‍රයත්නයන්ට එක්සත් ජනපදය ද සහාය දෙයි.

“මම සියල්ල කියන විට, මම සියල්ල අදහස් කරමි.

“ඇතුළත් කර ගැනීම එක්සත් ජනපද රජයේ මූලික මූලධර්මවලින් එකකි – එය නීති වෘත්තියේ ප්‍රධාන මූලධර්මයක් ද වේ. එහි පදනම මත, නීති වෘත්තිය සාධාරණ, වගවීම සහ සාධාරණ සේවා විධිවිධාන මත පදනම් වන අතර පුරවැසියන් ඔබේ නියෝජනයට සහ ඔබ කරා ප්‍රවේශය  වීමට ඔබ මත විශ්වාසය තබයි.

“එක්සත් ජනපදයේ දී, අපගේ අරගල ඇති වුවද, මෙම මූලික ප්‍රතිපත්තිවලට අනුව ජීවත් වීමට අපගේ ලුහුබැඳීමේදී අපි ඉගෙන ගෙන ඇත්තෙමු.

“වසර සියයකටත් අඩු කාලයකට පෙර, අප්‍රිකානු ඇමරිකානුවන්ට එක්සත් ජනපද නීතීඥ සංගමයට බැඳීම තහනම් විය. 1918 වන තෙක් කාන්තාවන්ට එක්සත් ජනපද නීතීඥ සංගමයට ඇතුළු වීමට අවසර නොලැබුණු අතර, දශක ගණනාවකට පසුවත් සිටියේ, කාන්තාවන් නීතිඥයින් ලෙස කටයුතු කරන සුළු පිරිසක් පමණක් විය. එක්සත් ජනපදයේ නීතීඥයින් ලෙස කටයුතු කරන තුනෙන් එකකට වඩා දැන් කාන්තාවන් ය. ජාතිය සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය සම්බන්ධයෙන්, එම නියෝජන හිඩැස් වසා දැමීමට අපට තවමත් බොහෝ වැඩ තිබේ. කෙසේ වෙතත්, නීතියේ භාවිතාව නියෝජනය කරන අපගේ විවිධත්වය සැමට යුක්තිය ඉටු කරන අතර අපගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ශක්තිමත් කරන බව අපි ඉගෙන ගෙන ඇත්තෙමු.

“ශ්‍රී ලංකාවේ නීති වෘත්තියේ ප්‍රධානීන් වශයෙන්, ඔබ කරන මාර්ගය පෙන්වීමේ වගකීම ඔබට ඇත! පසුගිය දිනක මට පුදුම සංඛ්‍යා ලේඛනයක් අසන්නට ලැබුණි. 2022 දී මෙම නීතීඥ සංගමය විසින් පිළිගත් නීතී වේදීන්  1,081 න් සියයට 64 කට වඩා කාන්තාවන්  වූ බවයි.

“එබැවින් නීතියේ ආධිපත්‍යය පවත්වා ගැනීම සඳහා ඔබ දක්වන කැපවීම, ඔබේ අධ්‍යාපනය දිගටම කරගෙන යාමට ඇති ඔබේ කැමැත්ත, වෙනස් වීමට ඔබේ විවෘතභාවය සහ මහජනතාවගේ ගැටලුවලට හඬක් දීමට ඔබේ ධෛර්යය ගැන මම ඔබට ප්‍රශංසා කරමි. නීති වෘත්තියේ විවිධත්වය, ප්‍රතිසංවිධානය සහ කඩිසර බව ඉදිරියට ගෙන යාමට මෙම නායකත්ව ලක්ෂණ ඔබට උපකාර වනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි.”

(පරිවර්ථනය අපෙනි)

 

Archive

Latest news

Related news