Thursday, May 30, 2024

අරගල ක්‍රියාධරයින් 3355ක් අත්අඩංඟුවට. 1255 තවම හිරේ. ‌ත්‍රස්ත පනත‌ යොදා ගැනීම ගැන ලෝක අපවාදය!

ඊයේ දවස වන විට අරගලයට සම්බන්ධ විවිධ ක්‍රියාකාරීන් 3353ක් අත් අඩංඟුවට ගොන ඇති බවත් ඉන් 1255ත් තවමත් අත්අඩංගුවේ පසු වන බවත් වාර්තා වේ. මේ බව දැක්වෙන්නේ ජ්‍යෙෂ්ඨ මාධ්‍යවේදී රංග ජයසූරිය ගේ ටිවීටයකිනි.

මේ අතර ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත  ප්‍රතිසංස්කරණය කරන බවට රජය නැවත නැවතත් අන්තර් ජාතික ප්‍රජාවට පොරොන්දු දෙන අතර  අන්තර් විශ්වවිද්‍යාල ශිෂ්‍ය බල මණ්ඩලයේ  කැඳවුම්කරු වසන්ත මුදලිගේ සහ තවත් දෙදෙනෙකු එම කුරිරු ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත (PTA) යටතේ රඳවා තබා ගැනීම නිසා  ශ්‍රී ලංකා රජය දැඩි ජාත්‍යන්තර පසුබෑමකට මුහුණ දී සිටී.

මුදලිගේ, අන්තර් විශ්වවිද්‍යාල භික්ෂු බලමණ්ඩලයේ කැඳවුම්කරු ගල්වැව සිරිධම්ම හිමි සහ කැලණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ මහා ශිෂ්‍ය සංගමයේ සාමාජික හශාන්ත ජවන්ත ගුණතිලක ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත දින 90ක් රඳවා තැබීමට ජනාධිපති රනිල් රාජපක්ෂ විසින් නියෝග කරන ලදී.

එම නියෝගය ඉල්ලා සිටි පොලිසියේ ප්‍රධානියා වන්නේ සාමකාමී විරෝධතාකරුවනට පසුගිය මැයි 09දා එල්ල කල ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලබා ඇති වික්‍රමරත්නය.

නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ජාත්‍යන්තර අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින සංවිධානයක් වන ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් දකුනු ආසියානු අධ්‍යක්ෂ යාමිනී මිශ්‍රා කියා සිටියේ විරෝධතාකරුවන් මර්දනය කිරීම සඳහා කුරිරු ත්‍රස්ත විරෝධී නීතියක් භාවිතා කිරීම මගින් ශ්‍රී ලංකා රජයට තවත් පහතට වැටී ඇති බවයි. ඇය පවසන පරිදි රජය දැනටමත් දැඩි විවේචනයට ලක්ව ඇති ත්‍රස්තපනත  ආයුධ අවියක් බවට පත් කර තිබේ. ඇය සඳහන් කරන්නේ එම නීතිය වහාම අහෝසි කළ යුතු බවයි.

“කිසිම ආකාරයක විවේචනයකට ඔරොත්තු දීමට බලධාරීන්ගේ අකමැත්ත සහ ක්‍රමානුකූලව  විසංවාදී හඬවල් යටපත් කරන ආකාරය පිළිබඳ මෙය සාක්ෂියකි. මෙය ශ්‍රී ලංකාවේ ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් බැඳීම්වලට, විශේෂයෙන්ම ප්‍රකාශනයේ නිදහසට සහ සාමකාමීව රැස්වීමේ අයිතියට පටහැනියි,” ඇය පවසයි.

මානව හිමිකම් ආරක්ෂකයින් පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරු මේරි ලෝලර් ද අත්අඩංගුවට ගැනීම් සම්බන්ධයෙන් සිය කනස්සල්ල පළ කළ අතර පොලිසිය ඉල්ලා ඇති ඔවුන්ගේ රැඳවුම් නියෝගයට අත්සන් නොකරන ලෙස ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. කෙසේ වෙතත් තිදෙනා තවත් දින 90 ක් රඳවා තබා ගැනීමට රනිල් රාජපක්ෂ කිසිදු පැකිළීමකින් තොරව අනුමැතිය ලබා දුන්නේය.

“ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත වැනි ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් ප්‍රමිතීන්ට නොගැලපෙන නීති භාවිතා කරමින් ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ඛාදනය වන බව” ශ්‍රී ලංකාවේ අමෙරිකානු තානාපතිනි ජුලී චුං ​​ ජනාධිපති රනිල් රාජපක්ෂ දුන් එම නියෝගයෙන් පසු නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය. “ජනතාවගේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ අයිතිය රජය විසින් තහවුරු කළ යුතු” යැයි ඇය වැඩිදුරටත් පැවසුවාය.

නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් යුරෝපා සංගමය කියා සිටියේ ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත භාවිතා කිරීම තාවකාලිකව නතර කරන බවට  ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව වෙත ලබා දුන් තොරතුරුවලට අදාළව ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යළි භාවිතා කිරීම පිළිබඳ වාර්තා පිළිබඳව අවධානය යොමු කරන බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ කැනේඩියානු මහ කොමසාරිස් ඩේවිඩ් මැකිනන් මෙසේ පැවසීය: ” ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සම්මතයන්ට සහ මානව හිමිකම්වලට ගරු කරන බවට පුළුල් ලෙස සැලකෙන බැවින් ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත භාවිතා කිරීමේ තීරණය නැවත සලකා බලන ලෙස අපි ශ්‍රී ලංකාවේ බලධාරීන් දිරිමත් කරමු.”

සාමකාමී විරෝධතාකරුවන් කිහිප දෙනෙකු ඉලක්ක කර අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා කුරිරු ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත භාවිතා කිරීම හෙළා දකින බවත් ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් ප්‍රමිතීන්ට අනුකූල වන ලෙසත් වහාම ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත භාවිතා කිරීම තහනම් කරන ලෙසත් ජාත්‍යන්තර නීතිවේදීන්ගේ කොමිසම ද මෙම පියවර දැඩි ලෙස විවේචනය කළේය.

රජය අවස්ථා කිහිපයකදීම ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට මතභේදයට තුඩුදී ඇති ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත අහෝසි කරන බවට පොරොන්දු වී ඇති අතර යුරෝපා සංගමයෙන් ලැබෙන ජීඑස්පී ප්‍රතිපාදන සඳහා ද මෙම පනත අහෝසි කළ යුතු බව එක් කොන්දේසියක් ලෙස පවතී.

Archive

Latest news

Related news