Sunday, June 23, 2024

වෛද්‍ය සාෆි පිළිබඳ නඩුවෙහි 2019-07-25 දින සංක්ෂිප්ත වාර්තාව

වෛද්‍ය සෙයිගු ෂියාබ්දීන් මොහොමඩ් සාෆිට එරෙහිව කුරුණෑගල මහේස්ත‍්‍රාත් අධිකරණයේ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ගොණු කරන ලද නඩුව කුරුණෑගල ප‍්‍රධාන මහේස්ත‍්‍රාත් සම්පත් හේවාවසම් මැතිතුමන් ඉදිරිපිට අද කැදවන ලදී.

එහිදී පැමිණිල්ල වෙනුවෙන් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ සහකාර පොලිස් අධිකාරී තිසේරා මහතා ඇතුලු නිලධාරීන් සමග නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජෙනරල් තුසිත් මුදලිගේ මහතා පෙනී සිටියේය.

විත්තිය වෙනුවෙන් නීතිඥ ජයප්‍රෙම බී තෙන්නකෝන් මහතා ඇතුලු නීතිඥ කණ්ඩායමක් සමග ජනාධිපත නීතිඥ වසන්ත නවරත්න බණ්ඩාර මහතාද අගතියට පත් පාර්ශවය වෙනුවෙන් නීතිඥ චිත‍්‍රසිංහ ද සොයිසා, තරිදු බණ්ඩාර, සමන් බණ්ඩාර දිසානායක, ප‍්‍රියංකර ඩයස්, නිලූෂි උයන්වත්ත, චානක අබේවික‍්‍රම, ඉන්ද‍්‍රසිරි සේනාරත්න, පියුමාල් හේරත් යන නීතිඥ මහත්වරුන් ඇතුලු කණ්ඩායමක් සමග ජනාධිපති නීතිඥ මොහාන් වීරකෝන් මහතාද පෙනී සිටියහ.

ස්වාමීන් වහන්සේලා සැළකියයුතු ප‍්‍රමාණයක් වෙනදා මෙන්ම නඩුව නැරඹීම සදහා අධිකරණයට පැමිණ සිටියද එක්සත් ජාතික පක්ෂ පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී අතුරලියේ රතන හිමි අද අධිකරණයට පැමිණ සිටියේ නැත. වෙනදා මෙන්ම කුරුණෑගල ශික්ෂණ රෝහලේ අධ්‍යක්ෂ දන්ත වෛද්‍ය සරත් වීරබණ්ඩාර මහතා ඇතුලු රෝහල් කාර්ය මණ්ඩලයේ පිරිසක්ද අගතියට පත්වූයේ යැයි කියන මව්වරුන් සහ ඔවුන්ගේ පවුල්වල අය සැළකිය යුතු ප‍්‍රමාණයක්ද වෛද්‍ය සාෆිගේ හිතවතුන් සැළකිය යුතු පිරිසක්ද මාධ්‍යවේදීන්ද අධිකරණ භූමියේ දක්නට ලැබුණි.

අධිකරණ කටයුතු ආරම්භ වීමට පෙර පෙරවරු 9ට පමණ කුරුණෑගල ඉම්පීරියල් සිනමාහළ ඉදිරිපිට වටරවුම මත 40ක පමණ කණ්ජායමක් මුද‍්‍රිත පුවරු සහිතව උද්ඝෝෂණයක යෙදී සිටිනු දක්නට ලැබුණු අතර මහේස්ත‍්‍රාත්තුමන්ගේ රථය එම ස්ථානය පසුකර ගිය වහාම එම පිරිස විසිර ගියහ. ඊට අමතරව මීට පෙර නඩු දිනවලදී මෙන්ම කුරුණෑගල නගරය පුරා පොලීසිය සහ විශේෂ කාර්ය බලකාය යොදවා ආරක්ෂාව තරකර තිබූ අතර පෙර දින දෙකට සාපේක්ෂව මහමග රාජකාරි සදහා යොදවා තිබූ පොලිස් නිලධාරීන් සංඛ්‍යාවේ යම් අඩුවීමක් දක්නට ලැබුණි.

නඩුව පස්වරු 1.30ට දවසට නියමිත සෙසු නඩු අවසාන වීමෙන් පසුව කැදවන ලදී. නඩුවේ කටයුතු ආරම්භ වූ වහාම සැකකරු වෙනුවෙන් පෙනී ජනාධිපති නීතිඥ සිටින වසන්ත නවරත්න බණ්ඩාර මහතා අධිකරණය වෙතින් විශේෂ ඉල්ලීමක් සිදුකරමින් කියා සිටියේ මෙම නඩුවට අදාළ නොවන පිරිස් විශාල වශයෙන් අධිකරණයේ ඒකරාශී වී සිට මීට පෙර අවස්ථා වලදී නඩුවේ කාරණා පිළිබදව අතිශයෝක්ති සහගතව මාධ්‍ය වෙත අදහස් දැක්වීම් ආදිය සිදුකිරීමෙන් ජාතික සමගියට විශාල තර්ජනයක් ඇතිවන හෙයින් ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාව හරහා ලැබෙන බලතල ප‍්‍රකාරව මෙම නඩුවට අදාළ නොවන පුද්ගලයන් අධිකරණ ශාලාවෙන් ඉවත් කරන ලෙසය.

එයට පිළිතුරු දුන් නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජෙනරල් තුසිත් මුදලිගේ මහතා කියා සිටියේ අධිකරණ ශාලාවේ ඒකරාශී වී සිටින්නේ මෙම නඩුවට සම්බන්ධ ඒ සම්බන්ධයෙන් උනන්දුවක් දක්වන විවිධ පාර්ශව වීම හේතුවෙන් ඔවුන් අධිකරණ ශාලාවනේ බැහැර කිරීම අනවශ්‍ය බවයි.

ඉන්පසු නැවතත් විරෝධතාවයක් ඉදිරිපත් කරමින් සැකකරු වෙනුවෙන් පෙනීසිටි ජනාධිපති නීතිඥවරයා කියා සිටියේ අගතියට පත් පාර්ශවය වෙනුවෙන් නීතිඥවරුන් රාශියක් පෙනී සිටිමින් මෙම අධිකරණය තුල දේශපාලන කතා පවත්වන බැවින්ද ඒ එක් එක් නීතිඥවරුන් පෙනී සිට කරුණු දක්වන්නේ කුමන සේවා දායකයන් වෙනුවෙන්දැයි දැන ගැනීමේ අයිතියක් තම සේවාදායකයාට ඇති බැවින්ද අගතියට පත් පාර්ශවයේ නීතිඥවරුන් පෙනී සිටින්නේ කා වෙනුවෙන්ද යනුවෙන් ඔවුන්ගේ පෙනී සිටීම සටහන් කරන අවස්ථාවේ සදහන් කළ යුතු බවයි. එමෙන්ම පෙර දිනයේ පුවත්පත් වාර්තාකරුවෙකු වෙනුවෙන්ද මෙම නඩුවේදී නීතිඥවරයෙකු පෙනී සිට තිබෙන බවත් මෙහි පාර්ශවකරුවකු නොවන අයෙකු වෙනුවෙන් එසේ පෙනී සිටියේ කුමන පදනමක් මතද යන්න තමාට නොවැටහෙන බවත් සදහන් කර සිටියේය.

ඒ පිළිබදව යම් අදහස් හුවමාරුවක් ඇති වුවද අවසානයේ අගතියට පත් පාර්ශවය වෙනුවෙන් පෙනී සිටි සියලුම නීතිඥවරුන් තමන් කරුණු දැක්වීමට පෙර තමන් පෙනී සිටින්නේ කා වෙනුවෙන්ද යන්න සංකේතාත්මකව සටහන් කරන ලදී.

මේ හේතුව මත අගතියට පත් පාර්ශවයේ නීතිඥ මහත්වරුන් මව් වරුන්ගේ නම් සදහන් කොට පෙනී සිටීම සටහන් කිරීමෙන් පසු සාෆි වෛද්‍යවරයාගේ වත්කම් පිළිබදව කරුණු දැක්වීමට උත්සාහ කළ සෑම අවස්ථාවකදීම එයට සැකකරු වෙනුවෙන් පෙනී සිටි ජනාධිපති නීතිඥවරයාගේ දැඩි විරෝධය එල්ල විය.

එහිදී එම විරෝධයේ පදනම ලෙස වදභාවයට පත්වූ මව්වරුන්ට වත්කම් පිළිබදව සම්බන්ධතාවයක් නොමැති හෙයින් සහ තම සේවාදායකයාගේ වත්කම් ප‍්‍රමාණය හේතුවෙන් එකී මව්වරුන් අගතියට පත්වී ඇති බවට කිසිවෙකු චෝදනා නොකළ හෙයින් ඒ මත කරුණු දැක්වීමට මව්වරුන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටි නීතිඥවරුන්ට හැකියාවක් නොමැති බවට ජනාධිපති නීතිඥවරයා තර්ක කරන ලදී.

තවද මෙම නඩුවේප‍්‍රධාන ප‍්‍රශ්නගත කරුණ වන තම සේවාදායකයා විසින් මව්වරුන් වදභාවයට පත්කරල ලද්දේද යන කරුණ වෙනම ගෙන සළකා බැලිය යුතු බවත් ත‍්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනත යටතේ චෝදනාව දැනටමත් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්ථමේන්තුව විසින් ඉවත් කරගෙන ඇති බැවින් ඉතිරිව ඇති මුදල් විශු්ද්ධිකරණ චෝදනාව මෙම නඩුව තුලම සළකා බැලීම තුල මෙම මව්වරුන් වදභාවයට පත්කර ඒ හරහා අයථා වත්කම් ඉපයීම සිදුකළා වැනි අස්වාභාවික තත්වයක් නිර්මාණය වන බැවින් එසේ එක්ව සැළකීමෙන් තම සේවාදායකට අගතියක් සිදුවන බවත් ඒ නිසි ඒ චෝදනා වෙන් වෙන් වශයෙන් ගෙන වෙන වෙනම සළකා බැලිය යුතු බවටත් විත්තියේ ජනාධිපති නීතිඥවරයා යෝජනා කර සිටියේය.

පැමිණිල්ල වෙනුවෙන් කරුණු දැක්වීම ආරම්භ කළ නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජනරාල් තුසිත් මුදලිගේ මහතා මේ දක්වා සිදුකරඇති විමර්ශන වල ප‍්‍රගතිය පිළිබදව වැඩිදුර වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරමින් දැනට දණ්ඩ නීති සංග‍්‍රහයේ 311 වගන්තිය යටතේ නිර්වචනය කොට ඇති බරපතළ තුවාල කිරීමේ වරද වෛද්‍ය සාෆි විසින් සිදුකර ඇත්තේය යන සැකය මත පිහිටා විමර්ශන කටයුතු සිදුකරන බවත් එම විමර්ශනයට අත්‍යවශ්‍ය කොටසක් වන වෛද්‍ය විද්‍යාත්මක සාක්ෂි ලබාගැනීම මීට පෙර දිනයේ සිදුකරන ලද අධිකරණ නියෝගය හේතුවෙන් ඇණහිට ඇති බවත් එසේ හෙයින් විමර්ශන එකතැන නැවතී ඇති ස්වභාවයක් ඇතිවී තිබෙන බවයි.

වැඩිදුරටත් කරුණු දැක්වූ නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජෙනරල් වරයා පෙර දිනයේදී අගතියට පත් පාර්ශවය විසින් විමර්ශන මෙහෙයවන ආකාරය විවේචනය කිරීමද විමර්ශනය සදහා අදාළ බව කියමින් යම් යම් බැංකු ගිණුම් පිළිබදව පළමු වරට අධිකරණයේදී හෙළිදරව් කිරීම විමර්ශනයට ඉතා දැඩිලෙස අගතිදායී වන බවත් එයින් විත්තියට වාසියක් සැළසෙන බවත්ය.

විමර්ශන වලින් අනාවරණය වන කරුණු අනුව දැනට දණ්ඩ නීති සංග‍්‍රහයේ 311 වගන්තිය යටතේ විමර්ශනය සිදුකෙරෙන බැවින් එම චෝදනාව සදහා ඇප ලබාදීමට මෙම අධිකරණයට බලය ඇති බව තමන් නිරීක්ෂණය කරන බව සදහන් කළ තුසිත් මුදලිගේ මහතා සැකකරුට ඇප ලබාදීමට විරුද්ධ නොවන බව සදහන් කලේය.

ඉන්පසු සැකකරු වෙනුවෙන් පෙනී සිටි ජනාධිපති නීතිඥ වසන්ත නවරත්න බණ්ඩාර මහතා තම සැකකරු දණ්ඩ නීති සංග‍්‍රයේ 311 වගන්තිය යටතේ වරදක් කළබවට සැකපිට විමර්ශනය සිදුකරන බව පැමිණිල්ල ප‍්‍රකාශ කළද තවමත් එකී කරුණු තහවුරු කිරීම සදහා කිසිදු වෛද්‍ය වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කර නොමැති බවද සදහන් කළේය. කෙසේ වෙතත් එම වගන්තිය දඩුවම් වගන්තියක් නොව නිර්වචනයක් ඇතුලත් වගන්තියක් බව පෙන්වා දුන් ජනාධිති නීතිඥවරයා ඒ හා අදාළ දඩුවම් වගන්තිය යටතේ වුවද ඇප ලබාදීමේ බලය මෙම අධිකරණයට ඇති බැවින්ද පැමිණිල්ල විසින් ඇප ලබාදීමට විරුද්ධ නොවන බවට ප5කාශ කරන හෙයින්ද තම සේවාදායකයා ඔනෑම කොන්දේසියක් මත ඇපයක් නියමකර මුදා හරින මෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

ඊට අමතරව තම සේවාදායකයා ත‍්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනත යටතේ පැය 72 රදවා ගැනීමේ නියෝග ප‍්‍රකාරව රදදවා සිට එම කාලය අවසන් වී පැය 48කට පමණ පසුව දින 90 රදවා ගැනීමේ නියෝගය ලබාගෙන ඇති බවත් එසේ හෙයින් තම සේවාදායක පැය 48ක පමණ කාලයක් නීති විරෝධී ලෙස රදවාගෙන ඇති බව අධිකරණයේ අවධානයට ලක්කරන ලදී. කෙසේ වෙතත් ඒ සම්බන්ධයෙන් තම සේවාදායකයා ගොණුකරන ලද මූලික අයිතිවාසිකම් නඩුවේදී සදහන් කර ඇති බැවින් ඒ සම්බන්ධයෙන් මෙහිදී ඉල්ලීමක් නොකරන බව වැඩිදුරට් ප‍්‍රකාශ කරන ලදී.

එයට පිළිතුරු දුන් නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජෙනරල් තුසිත් මුදලිගේ මහතා එකී රදවා ගැනීමේ නියෝග දෙක අතර පරතරය පැය 24ක් පමණක් බව ලේඛන අනුව පෙන්වා දෙමින් එවන් නීති විරෝධී රදවා ගැනීමක් සිදුවී නැති බව අවධාරණය කලේය.

අගතියට පත් පාර්ශවය වෙනුවනේ මුලින්ම කරුණු දැක්වූ ජනාධිපති නීතිඥ මොහාන් වීරකෝන් මහතා මෙම සිදුවීමට අදාළව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව යෝජනා කළ වෛද්‍ය පරීක්ෂණයට විරුද්ධ වීමේ පදනම පැහැදිලි කලේය. එමෙන්ම පාස්කු බෝම්බ ප‍්‍රහාරය පිළිබදව පාර්ලිමේන්තු තේරීම් කාරක සභාව ඉදිරියේ ශානි අබේසේකර මහතා මෙම නඩුව පිළිබදව සිදුකරන ලද සදහනක් සහිත වීඩියෝවක් අන්තර්ජාලයේ ඇති බවද එය මෙම නඩුව විෂයෙහි බෙහෙවින් අනුචිත බවද පෙන්වා දුන්නේය.

ඉන්පසු අගතියට පත් පාර්ශවය වෙනුවෙන් කරුණු දැක්වූ නීතිඥ ටෙනී ප‍්‍රනාන්දු මහතා මෙය දණ්ඩ නීති සංගහයේ 311 වගන්තියට ලඝු කළ හැකි තත්වයක් නොවන බවත් ඊට වඩා බරපතළ අපරාධයක් වන බවත් එය සිංහල ජාතික මව්වරුන්ට එරෙහිව සිදුවී ඇති බවත් එසේ හෙයින් ත‍්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනතේ බලාධිකාරය යටතට වැටෙන ක‍්‍රියාවක් වන බවත් සදහන් කරමින් සැකකරුට ඇප ලබාදීමට මෛ අධිකරණයට බලයක් නොමැති බව සදහන් කලේය.

ඉන්පසු කරුණු දැක්වූ නීතිඥ ඉන්ද‍්‍රසිරි සේනාරත්න මහතා පෙර දිනයේ මෙන්ම තවමත් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ අවධානයට ලක් නොවූ වෛද්‍ය සාෆිට අයත් බැංකු ගිණුමක් සහ එහි සිදුවී ඇති ගනුදෙණු කිඑිපයක් අධිකරණයේ අවධානයට යොමුකරන ලදී. එමෙන්ම ත‍්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනත යටතේ චෝදනා ඉවත් කිරීමට තවමත් කල් වැඩි බවද වෛද්‍ය සාෆිගේ ගිණුම් වලට මුදල් පැමිණියේ ත‍්‍රස්තවාදී සංවිධාන හරහාද එම මුදල් වියදම් කරනු ලැබුවේ ත‍්‍රස්තවාදී ක‍්‍රියා සදහාද යන්න තවමත් විමර්ශනය කළ යුතුවන හෙයින් මෙම අධිකරණය ඇප ලබාදීමෙන් මෙම නඩුවට බලවත් අගතියක් සිදුවිය හැකි බවත් සැකකරු විසින් මුදල් හා ඔහුගේ බලය පාවිච්චි කොට සාක්ෂිකරුවන්ට බලපෑම් කළ හැකි බවත් එසේ හෙයින් ඇප ලබාදීමට විරුද්ධ බවත් සදහන් කලේය. ඉන්පසු පෙර සදහන් කළ ගිණුම් හා සම්බන්ධ විමර්ශන වලට අදාළව අධිකරණ නියෝග ගණනාවක් නීතිඥ ඉන්ද‍්‍රසිරි සේනාරත්න මහතා ඉල්ලා සිටින ලදී. නමුත් එයට විත්තියේ නීතිඥවරුන් විරෝධය පළකරන ලද්දේ විමර්ශණයට අදාළ නියෝග පැමිණිල්ල විසින් ඉල්ලා සිටිය යුතු බව සදහන් කරමිනි.

නීතිඥ චානක අබේවික‍්‍රම මහතා කරුණු දක්වමින් වෛද්‍ය සාෆි නිර්දෝෂී නම් ඔහුට ගෞරවාන්විත නිදහසක් ලැබිය යුතු බවත් එය සාධාරණ විධිමත් විමර්ශනයකින් පසුව සිදුවිය යුතු බවත් අවධාරණය කලේය. මෙහිදී ඔහුගේ කරුණු දැක්වීම දේශපාලන කතාවක් බව සදහන් කරමින් විත්තිය වෙනුවෙන් පෙනී සිටි ජනාධිපති නීතිඥ වසන්ත නවරත්න බණ්ඩාර මහතා එයට විරෝධය පලකරන ලද අතර එයට පිළිතුරු ලෙන නීතිඥ චානක අබේවික‍්‍රම මහතා විත්තිය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ජනාධිපති නීතිඥවරයාගේ හැසිරීම පිළිගත නොහැකි බව සදහන් කලේය.

ඉන්පසු නැවතත් කරුණු දැක්වූ නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජනරාල් තුසිත මුදලිගේ මහතා අගතියට පත් පාර්ශවය විසින් පැමිණිල්ලේ කටයුතු විවේචනය කිරීමෙන් විත්තියට වාසියක් අත්වනවා විනා අන් කිසිදු ප‍්‍රතිඵලයක් අත් නොවන බව පෙන්වා දුන්නේය. ඇප පිළිබදව අධිකරණයෙන් විශේෂයෙන් නැවතත් විමසා සිටි අවස්ථාවේ ඒ සදහා පැමිණිල්ල වෙනුවෙන් විරුද්ධ නොවන බව නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජනරාල් වරයා නැවතත් අවධාරණය කලේය.

අවසානයේ අධිකරණය ඇමතූ විත්තිය වෙනුවෙන් පෙනීසිට ජනාධිපති නීතිඥවරයා නැවතත් කරුණු සම්පිණ්ඩනය කරමින් තම සේවාදායකට ඇප නියම කරන මෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

ඉන්පසු නියෝගය සදහා අධිකරණ කටයුතු පස්වරු 5.45 දක්වා කල්තබන ලද අතර පසුව විනිශ්චයාසනාරූඪ වූ මහේස්ත‍්‍රාත්තුමන් විසින් කරුණු සළකා බලා සැකකරුව රුපියල් දෙලක්ෂ පනස් දහසක මුදල් ඇපයක්ද රුපියල් ලක්ෂ විසිපහ බැගින් වූ ශරීර ඇප 4ක්ද මත මුදා හැරීමට නියෝග කලේය. ඊට අමතරව සෑම ඉරු දිනකම අපරාද පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ පෙනී සිටිය යුතු බවට වන නියෝගයකටද සැකකරු යටත් කළේය.

නීතිඥ අථිල අතාවුද /NewTube

Archive

Latest news

Related news