Sunday, June 23, 2024

පොලිස්පතිවරයා කවුද නොව කුමක්ද, කෙසේද, කොයිබටද විමසමු!

පොලිසිය පිළිබඳ අද මෙරට ජනයා අතර ඇති අවිශ්වාසය දුරු කළ හැකි සහ පොලිසියට නව ජීවයක් ලබාදිය හැකි  පොලිස්පතිවරයකු සතු ගුණාංග විමසා බැලෙන පහත සඳහන් ලිපිය, පොලිස් සේවයේ ක්‍රම වෙනසක් සඳහා අවශ්‍ය න්‍යායික පදනම සපයයි.

මෙරට  මීළඟ පොලිස්පතිවරයා කවුරුන්ද යන්න පිළිබඳ විවාදය මේ දිනවල මහජන සංවාදයේ කොටසකි.

එක් අතකින්   ශ්‍රී ලංකාවේ නීති පද්ධතියේ ආධිපත්‍යය අරභයා මුහුණ දෙන අභියෝග සම්බන්ධයෙන් සහ අනෙක් අතින් පොලිසිය අද මුහුණ දෙන අභියෝග නව පොලිස්පතිවරයාගෙන් අපේක්ෂා කරන්නේ කුමක් ද  යන්නට වඩා   මෙම විවාදයේ අවධානය යොමු වී ඇත්තේ “පුද්ගලයා” කවුරුන් විය යුතු ද යන්න යි.

පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුව යුක්තිය පසිඳලීමේ ව්‍යාපෘතියේ ප්‍රධාන හවුල්කරුවෙකි.  ශ්‍රී ලංකාවේ යුක්තිය පසිඳලීමේ ඵලදායී කාර්යභාරයක් ඉටු කිරීමේ අභියෝගවලට පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුව මුහුණ දෙන්නේ කෙසේද යන්න ද මීට අදාළ සාධකයක් විය හැකිය.

පසුගිය කාලය තුළ මෙම තනතුර දැරූ අයගේ කාර්ය සාධනය බලාපොරොත්තු සුන් කරවන එකක් බව පැවසීම අතිශයෝක්තියක් නොවේ. එවැනි අයෙක් ශ්‍රී ලංකාවේ ඉහළම අධිකරණයෙන් දඬුවම්වලට පවා ලක් වී ඇත.

ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සභාව පොලිස්පති තෝරා ගැනීම සඳහා නිර්ණායක සකස් කළ යුතුය

කී සියලු කරුණු දෙකම සම්බන්ධයෙන්  මෙම දෙපාර්තමේන්තුවෙහි අනාගතයේ දී හොඳට හෝ නරකට ක්‍රීඩා කරන පුද්ගලයා ඉදිරි වසර ගණනාවක් සඳහා අවසාන තෝරා ගැනීමෙහි දී  වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කිරීමේ වගකීම ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සභාවට පැවරේ.

පසුගිය කාලය තුළ මෙම තනතුර දැරූ අයගේ කාර්ය සාධනය බලාපොරොත්තු සුන් කරවන එකක් බව පැවසීම අතිශයෝක්තියක් නොවේ. එවැනි අයෙක් ශ්‍රී ලංකාවේ ඉහළම අධිකරණයෙන් දඬුවම්වලට පවා ලක් වී ඇත.

එබැවින්, මේ අවස්ථාවේ පැහැදිලි වෙනසක් තිබිය යුතුය. නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීම, ආරක්ෂාව සැපයීම සහ සියල්ලටම වඩා ජනතාවගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීමේ  සිය මූලික රාජකාරිය ඉටු කිරීමට පොලිසිය නම් ආයතනයට ඇති හැකියාව නැවත ලබා ගැනීමේ උත්සාහයක ආරම්භයක් හෝ මෙම අවස්ථාවේදී සනිටුහන් කළ යුතුය.

එවැනි අරමුණු මනසේ තබා ගෙන, අප යෝජනා කරන්නේ කවුන්සිලයට නම් ඉදිරිපත් කරන අපේක්ෂකයින් අගැයීම සඳහා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සභාව තමන් ගේම නිර්ණායක සකස් කල යුතු බවය. මහජන අවශ්‍යතාවක් ලෙස සළකා මෙම නිර්ණායකයට පහත කරුණු ද ඇතුළත් විය යුතු බව අපි යෝජනා කරමු.

නීතියේ ආධිපත්‍යය ආරක්ෂා කිරීමට දැඩි කැපවීමක්

මෙම තනතුරට තේරී පත් වන පුද්ගලයාට ශ්‍රී ලංකාවේ නීති පද්ධතියේ මූලික මූලධර්මයක් ලෙස නීතියේ ආධිපත්‍යය පිළිබඳ දර්ශනය පිළිබඳ මනා අවබෝධයක් තිබිය යුතුය. හැම අතින්ම  වැදගත් මෙම මූලධර්මය හා සම්බන්ධ සංකල්පය සහ මූලධර්ම, අපේක්ෂකයාට හුරුපුරුදු විය යුතුය. අපේක්ෂකයා ඕනෑම කැප කිරීමක් මගින් මෙම මූලධර්මය ආරක්ෂා කිරීමට දැඩි ලෙස කැපවී සිටිය යුතුය.

අපේක්ෂකයාගේ අතීත අත්දැකීම් අනුව සහ ඔහුගේ/ඇයගේ කාර්ය සාධනය අනුව මෙය විනිශ්චය කළ හැකිය.

 පොලිසියේ අනීතික ඝාතන  හෙළා දකිමින් ප්‍රකාශ නිකුත් කිරීම පමණක් නොව, මෙය සිදු කිරීමට හේතු වූ කරුණු හොඳින් විමර්ශනය කර, මෙම ක්‍රියාවලිය ස්ථිරව සහ වහා නතර  නතර කිරීම සඳහා දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම නව පොලිස්පතිවරයාගේ ප්‍රධාන කාර්යයක් වනු ඇත.

නීති විරෝධී ඝාතන අවසන් කිරීමට ඇති කැමැත්ත සහ හැකියාව

ශ්‍රී ලංකාවේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය අවස්ථා කිහිපයකදීම විවිධ පොලිස් ස්ථානවල විවිධ කාලවල දී සිදු වෙමින් පවතින “අධිකරණයට පරිබාහිර ඝාතන” පිළිබඳ ප්‍රශ්නය බරපතල ලෙස විවේචනය කර ඇත. බොහෝ අවශ්‍යතා සඳහා උපක්‍රමයක් ලෙස “අධිකරණයට පරිබාහිර ඝාතන” යොදා ගන්නා බවට ප්‍රසිද්ධ චෝදනාවක් පවතී. පසුගියදා පැවති නඩුවකදී ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය සිය බරපතල කනස්සල්ල පළ කරමින් මේ පිළිබඳව අවධානය යොමු කරන ලදී. ඒ් කොතෙක්ද යත්  “ශ්‍රී ලංකා පොලිසිය වෘත්තීය බලකායක් ලෙස පැවතීම නැවතී ඇති බව” පවා එහිදී ප්‍රකාශ කළේය.

මෙය අතිශය බරපතල විවේචනයක් වන අතර මේ සම්බන්ධයෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ, මාධ්‍යවල සහ  රටේ සෑම තැනකම පාහේ මහජන අවධානය යොමු වී ඇත. මේ අනුව, මෙම එවැනි අනීතික  හෙළා දකිමින් ප්‍රකාශ නිකුත් කිරීම පමණක් නොව, මෙය සිදු කිරීමට හේතු වූ කරුණු හොඳින් විමර්ශනය කර, මෙම ක්‍රියාවලිය ස්ථිරව සහ වහා නතර  නතර කිරීම සඳහා දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම නව පොලිස්පතිවරයාගේ ප්‍රධාන කාර්යයක් වනු ඇත.

මෙය නව පොලිස්පතිවරයාගේ කාර්ය සාධනය පිළිබඳ ප්‍රධානතම පරීක්ෂණයක් වන අතර එය ඉතා කෙටි කාලයක් තුළදී රටේ ජනතාව විසින්  ඔහු පරීක්ෂාවට ලක් කෙරෙනු ඇත.

පොලිස් පද්ධතියේ අකාර්යක්ෂමතාව සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීම

පොලිස් ක්‍රමයේ අකාර්යක්ෂමතාව දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ තවත් කනස්සල්ලට කරුණකි. ඊට ප්‍රධානතම හේතුව පොලිස් ක්‍රමය තුළ පවතින ගැටලු පමණක් නොව පොලිස් ක්‍රමයට පරිබාහිරව මතුවී ඇති වෙනත් කරුණු ද විය හැකිය. උදාහරණයක් වශයෙන්, දෙපාර්තමේන්තුවේ නිසි ක්‍රියාකාරිත්වය සඳහා ප්‍රමාණවත් අරමුදල් ලබා ගැනීම දෙපාර්තමේන්තුව මුහුණ දෙන ප්‍රධාන අභියෝගයකි. ජාතික අයවැයෙන් විශාල කොටසක් ආරක්‍ෂක අංශයට වෙන් කරද්දී පොලිසියට වෙන් කරන මුදල් දෙපාර්තමේන්තුවට පනවා ඇති රාජකාරි රාශියකට ප්‍රමාණවත් නැත.

මේ අනුව මහජන සහයෝගය ඇතිව මෙම ගැටලුව ස්ථිර ලෙස විසඳීම නව පොලිස්පතිවරයාට අභියෝගයක් වනු ඇත.

වර්තමානයේ පොලිස් ක්‍රියාකාරිත්වයට තිබෙන ප්‍රධාන අභියෝගයක් වන්නේ මානව හිමිකම්වලට ගරු කිරීමයි. “මූලික අයිතිවාසිකම්” අයැදුම් පත්‍ර සහ අධිකරණ තීන්දු සහ වෙනත් විවේචන මගින් පැමිණෙන බොහෝ නඩු, පොලිස් ක්‍රියාකාරිත්වය  විසින් මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීමේ ප්‍රශ්නය වටා කේන්ද්‍රගත වේ.

පොලිස් පද්ධතියේ ස්වාධීනත්වය තහවුරු කිරීමට ඇති කැමැත්ත සහ හැකියාව

පොලිසියට එරෙහි බරපතලම විවේචනය නම්, එය ‘පිටස්තර ස්වාමිවරුන්ට’, විශේෂයෙන්ම ‘දේශපාලකයන්ට’ යටත් වී තිබීමයි. මෙය දශක කිහිපයක් තිස්සේ වැරදි ලෙස සිදු වූ පාලන ක්‍රියාවලියේ ප්‍රතිඵලයක් විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, කුමන හේතුවක් නිසා හෝ දෙපාර්තමේන්තුව කෙරෙහි බරපතල අවිශ්වාසයක් ඇති වී තිබේ. ඊට හේතුව වන්නේ, ප්‍රධාන වශයෙන්, පොලිසිය ඉහළ සිට පහළට, අණදීමේ මූලධර්මය මත ක්‍රියාත්මක විය යුතු නමුත් එලෙස කටයුතු සිදු නොවන නිසාය. වගකීම, ඒ ආකාරයෙන් ක්‍රියාත්මක නොවේ. බාහිර බලවේග විසින් අභ්‍යන්තර අණ දෙන ව්‍යුහය අඩපණ කරන අතර අභ්‍යන්තර අණ ව්‍යුහය භාරව සිටින අය මෙම ඇඟිලි ගැසීම් වලට යටත් වී ඇත.

එබැවින්, මෙම ගැටලුව ජය ගැනීමට මාර්ග සොයා ගැනීම නව පොලිස්පතිවරයාට මුහුණ දීමට සිදුවන වැදගත්ම “දේශපාලන අභියෝගය” විය හැකිය. තෝරා ගැනෙන පුද්ගලයා ආයතනයෙහි මෙම සමස්ත අභියෝගයට මුහුණ දීමට හැකි සහ ඊට සුදානම්ව සිටින පුද්ගලයෙකු විය යුතුය.

මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීම

වර්තමානයේ පොලිස් ක්‍රියාකාරිත්වයට තිබෙන ප්‍රධාන අභියෝගයක් වන්නේ මානව හිමිකම්වලට ගරු කිරීමයි. “මූලික අයිතිවාසිකම්” අයැදුම් පත්‍ර සහ අධිකරණ තීන්දු සහ වෙනත් විවේචන මගින් පැමිණෙන බොහෝ නඩු, පොලිස් ක්‍රියාකාරිත්වය  විසින් මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීමේ ප්‍රශ්නය වටා කේන්ද්‍රගත වේ. නීති විරෝධී අත්අඩංගුවට ගැනීම්, නීති විරෝධී රඳවා තබා ගැනීම් සහ වධහිංසා පැමිණ වීම් සහ අධිකරණයේ වාර්තාවල වැරදි සෙවීම, ඇප දීර්ඝ කිරීම පිළිබඳ ප්‍රතිපත්ති විරහිත සහ නීති විරෝධී අයදුම්පත් ඉදිරිපත් කිරීම නිරන්තරයෙන් සිදු කෙරෙන විවේචන අතර වේ.

නීති විරෝධී අත්අඩංගුවට ගැනීම් සහ නීති විරෝධී රඳවා තබා ගැනීම පිළිබඳ මෙම චෝදනාවලින් සමහරක් සහ ඒ හා සමාන ගැටළු, කලින් සාකච්ඡා කළ ගැටලුව තුළ මුල් බැස ගෙන ඇතිවා විය හැකිය. එනම්  පොලිස් පද්ධතිය දේශපාලනීකරණය වීමයි. කෙසේ වෙතත්, එම නොහැකියාවට හේතුව සහ පොලිස් පද්ධතිය තුළම සංවිධානාත්මක සංවර්ධනයක් නොමැතිකම නිසා ද  විය හැකිය.

එබැවින්, මෙම කරුණු පිළිබඳව පුළුල් අධ්‍යයනයක් සහ මෙම භාවිතයන්ට එරෙහිව කඩිනම් ක්‍රියාකාරී සැලැස්මක්  (පොලිස්) සංවිධානයේ නිරෝගී බව සඳහා අවශ්‍ය වේ. තවද, මෙම භාවිතයන් කලින් කලට සමාලෝචනය කර වෙනස් කර නොමැති බැවින් අනවශ්‍ය ලෙස නරක පුරුදුවලට නිරාවරණය වී ඇති පොලිස් කාර්ය මණ්ඩලයේ යහපැවැත්ම සඳහා ද එවැනි පිළිවෙතක් අවශයය.

පොලිස් විමර්ශන හැකියාව නැවත පණ ගැන්වීම

තවදුරටත් බරපතල සැලකිල්ල වන්නේ පොලිස් පද්ධතියේ සහ එහි විවිධ ශාඛාවල විමර්ශන හැකියාවයි. මෑත වසරවලදී, විමර්ශන අංශයේ අසාර්ථකත්වය අතිශයින් කැපී පෙනේ. සිද්ධීන්ට අදාල පුද්ගලයින් විශාල සංඛ්‍යාවක් එක්කෝ විමර්ශනය කර නැ., නැතහොත් එවැනි පරීක්ෂණ අවසන් කර නැත. බොහෝ විට, බාහිර හේතූන් මත, මෙම පරීක්ෂණවලින් සමහරක් යටපත් කර ඇති බවට විවේචන ද ඇත. බොහෝ සුප්‍රසිද්ධ සිද්ධීන් මෙම අසාර්ථකත්වය සඳහා උදාහරණ ලෙස බොහෝ විට සඳහන් කර ඇත.

පොලිස් ස්ථානවල විමර්ශන හැකියාව අතීතයේ දෘෂ්ටි කෝණයෙන් විනිශ්චය කරන විට, මීට දශක කිහිපයකට පෙර, ප්‍රාදේශීය මට්ටමින් අපරාධ සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීමට පොලිස් පද්ධතිය තුළ ඇති හැකියාව සැලකිය යුතු ලෙස වර්ධනය වී තිබූ බව පැහැදිලිව පෙනේ. බොහෝ විට අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පැමිණෙන්නේ බරපතල අපරාධ පමණය. මෙම සියලු අවස්ථාවන්හි දී, අතීතයේ දී, පොලිස් පද්ධතිය ඉතා සාධාරණ කාල පරිච්ඡේදයක් තුළ මෙම ගැට‍ළු සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීමේදී සැලකිය යුතු අඛණ්ඩතාවයක් සහ හැකියාවක් පෙන්නුම් කර ඇත. මෙම සම්ප‍්‍රදාය නැති වී ගොස් ඇති අතර, එබැවින්, එම දුබලතාව ඇති වීමට හේතු පරීක්ෂා කර, තේරුම් ගෙන ඒවාට පිළියම් යෙදිය යුතුය.

 කාර්ය මණ්ඩල තාක්ෂණික කුසලතා වැඩි දියුණු කිරීම

සෑම තරාතිරමකම පොලිසියේ කාර්ය මණ්ඩලයේ තාක්ෂණික කුසලතා වැඩිදියුණු කිරීම මෙයින් අදහස් කෙරේ. ඉතා ඉහල මට්ටමින් සහ විශේෂයෙන්ම ස්ථාන භාර නිලධාරීන්, සහකාර පොලිස් අධිකාරීවරුන් සහ ඒ හා සමාන මට්ටම් වලින් එය ආරම්භ වේ. සන්නිවේදන කුසලතා වර්ධනයට ප්‍රමුඛත්වය දිය යුතුය. මෙම ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රවීණයන්ගේ සහාය ඇතිව මෙම කරුණු සම්බන්ධයෙන් පුද්ගලයින්ගේ හැකියාවන් පරීක්ෂා කිරීම සිදු කළ හැකිය. මෙම නිපුණතා පුහුණුව හඳුන්වා දීමෙන් පසු, එය ඉක්මනින්ම පද්ධතියේ ‘ප්‍රධාන ධාරාවට’ ඇතුල් වනු ඇති අතර, යුක්තිය පසිඳලීම, වඩා හොඳ සහ වඩා කාර්යක්ෂමව සහ වැඩි වගවීමක් සහිතව විශේෂයෙන්ම ශාඛා සමඟ ක්‍රියාත්මක කිරීමට පද්ධතියට හැකි වනු ඇත.

පොලිසියේ ආධ්‍යාත්මික හා සදාචාරාත්මක වර්ධනය පොලිස් පද්ධතිය තුළ ඉතා බරපතල අවශ්‍යතාවයකි. නිලධාරීන්, ඉහළ නිලධාරීන් සහ පහළ නිලයන් එකිනෙකා අතර භාෂාව භාවිතා කිරීම, දෙපාර්තමේන්තුව තුළ පවතින ගෞරවය සහ විශේෂයෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා පද්ධතියේ හදවත වන සමානාත්මතාවය පිළිබඳ මූලික සංකල්පය පිළිබිඹු කළ යුතුය.

සෑම තරාතිරමකම පොලිස් පුහුණුව නවීකරණය කරන්න

මීළඟ පොලිස්පතිවරයාට මුහුණ දීමට සිදු වන තවත් ප්‍රධාන ගැටලුවක් වන්නේ දෙපාර්තමේන්තුව තුළ ඇති පොලිස් පුහුණු ක්‍රමවේද සම්පූර්ණයෙන්ම සංශෝධනය කර වෙනස් කිරීමයි. ජනතාවගේ ගෞරවාදරයට පාත්‍ර විය හැකි පොලිස් බලකායක් නිර්මාණය කිරීමට මෙන්ම “ගෞරවනීය හැඟීමකින්” සහ වෘත්තීය අභිමානයෙන් යුතුව තම රාජකාරිය ඉටු කිරීමට කෙටි පුහුණු වැඩසටහන් කිසිදු බලපෑමක් නොකරන බව පැහැදිලිව පෙන්වා දී ඇත. මෙයින් අදහස් කරන්නේ විවිධ ආකාරයේ පුහුණුවීම්ය.  විශේෂ කාර්යයන් සඳහා විශේෂ පුහුණුවක් ලබා දීම සහ අවශ්‍ය නම් විදේශයන්හි පුහුණුව ලබා දීම, එවිට වෙනත් රටවල අත්දැකීම් අත්දැකීම් ලබා ගත හැකි බවයි. මේවා ශ්‍රී ලංකාවේ පොලිස් ක්‍රමය, ඉතා හදිසි සලකා බැලිය යුතු කරුණු වේ.

පොලිසියේ ආධ්‍යාත්මික හා සදාචාරාත්මක වර්ධනය

පොලිසියේ ආධ්‍යාත්මික හා සදාචාරාත්මක වර්ධනය පොලිස් පද්ධතිය තුළ ඉතා බරපතල අවශ්‍යතාවයකි. නිලධාරීන්, ඉහළ නිලධාරීන් සහ පහළ නිලයන් එකිනෙකා අතර භාෂාව භාවිතා කිරීම, දෙපාර්තමේන්තුව තුළ පවතින ගෞරවය සහ විශේෂයෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා පද්ධතියේ හදවත වන සමානාත්මතාවය පිළිබඳ මූලික සංකල්පය පිළිබිඹු කළ යුතුය. භාෂාව භාවිතයේ සහ චර්යා රටාවල දැඩි වෙනස්කම් අවශ්‍ය වන විට ආචාරශීලී බව සහ එකිනෙකාට ගරු කිරීම මෙම සබඳතාවන්හි වැදග්තම බලපෑමට ලක්වන මහජනයා සමඟ ගනුදෙනු කිරීමට ද එය අදාළ වේ. රටේ ජනගහනය ඔවුන්ගේ අධ්‍යාපනයේ දෘෂ්ටි කෝණයෙන් විශාල ලෙස දියුණු වී ඇති අතර, ඔවුන් සෑම ආයතනයකින්ම සහ විශේෂයෙන් ජනතාවගේ ආරක්ෂාව සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කරන පොලිස් සේවය වන ආයතනයෙන් උසස් ආධ්‍යාත්මික හා සදාචාරාත්මක හැසිරීමක් අපේක්ෂා කරයි..

පොලිස්පතිවරයකු තෝරා ගැනීමේ නිර්ණායකවලට ඇතුළත් කළ හැකි කරුණු කිහිපයක් එසේය. මෙමගින් පැහැදිලිවම පෙන්නුම් කරන්නේ වෙනස් වීම් අවශ්‍ය ව ඇති ආයතනයක වෙනස්කම් සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා එම තනතුරට පැමිණෙන පුද්ගලයාට යම් දැක්මක් තිබිය යුතු බවයි.

එය හුදෙක් ආයතනික අවශ්‍යතාවයක් නොව රටේ අවශ්‍යතාවයකි. රටේ ස්ථාවරත්වය බොහෝ දුරට රඳා පවතින්නේ රටේ සෑම තරාතිරමකම, විශේෂයෙන්ම දැවැන්ත ආර්ථික අර්බුදයකට මුහුණ දී ඇති අවස්ථාවක සහ වෙන කවරදාටත් වඩා  නීතිය හා සාමයට අභියෝග එල්ල වී ඇති අවස්ථාවක, සෑම තරාතිරමකම කටයුතු කිරීමට හැකි පොලිස් පද්ධතියේ ස්ථාවර ක්‍රියාකාරිත්වය මත ය.

අද අවශ්‍ය වී තිබෙන්නේ ජනතාවගේ විශ්වාසය නැවත දිනා ගත හැකි හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන ක්‍රමයකි. දරිද්‍රතාවය වැඩි වන විට, දැඩි අවශ්‍යතා නිසා සොරකම්, මංකොල්ලකෑම් වැඩි වීමට ඉඩ ඇත.

මෙම තත්ත්වයන් යටතේ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීම පමණක් නොව මන්දපෝෂණයෙන් පෙළෙන පුද්ගලයන්ට උපකාර කිරීම වැනි සමාජීය ගැටලු සම්බන්ධයෙන් ද විවිධ ආකාරයේ සේවාවන් සපයමින් මෙම කාරණා සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කරන අනෙකුත් බලධාරීන්ට ඔවුන්ගේ සේවාවන් සැපයීමට හැකිවන පරිදි උපාය මාර්ග සකස් කිරීම, වඩාත් කාර්යක්ෂමව, සමාජීය ගැටළු සම්බන්ධයෙන් පොලිස් නිලධාරීන්ගේ දැක්ම පිළිබඳ පුහුණුවේ කොටසක් විය යුතුය.

මහලු අයට මෙන්ම විවිධ ආබාධ සහිත පුද්ගලයින්ට අවශ්‍ය අයට උපකාරවත් වන ප්‍රවේශය පොලිස් පද්ධතියට ඇතුළත් කළ යුතුය. එවිට මිනිසුන් සමාජ ස්ථාවරත්වය සහ නීතිය සහ සාමය සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීමේ වෙනස් ප්‍රවේශයක් දැකීමට පටන් ගනී.

කෙටියෙන් කිවහොත්, මෙම තීරණාත්මක කාලයේදී පොලිස්පතිවරයා ලෙස අවශ්‍ය කරන්නේ අවංක සහ ධෛර්ය සම්පන්න දූරදර්ශී නායකයෙකි.

(ආසියානු මානව හිමිකම් කොමිසම විසින් ඉංග්‍රිසියෙන්  කරන ලද ලිියක සිංහලානුවාදය ශ්‍රී ලංකා බ්‍රීෆ් වෙතිනි.)

Archive

Latest news

Related news