Sri Lanka Brief
පුවත්වරද්දා නොගත යුතු මුඛ ආවරණ පැළදීම: නිර්දේශ කිහිපයක්

වරද්දා නොගත යුතු මුඛ ආවරණ පැළදීම: නිර්දේශ කිහිපයක්

by

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ නිර්දේශ:

ඔබ නිරෝගී නම්, ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ මුඛ ආවරණයක් පැළඳිය යුත්තේ කොව්ඩ් 19 ආසාදනය ඇති බවට සැක කරන පුද්ගලයෙකු ගැන ඔබ කටයුතු කරන්නේ නම් පමණි.

ඔබ කැස්ස හෝ කිවිසුම් නම් මුඛ ආවරණයක් පළඳින්න.

මුඛ ආවරණ ලදායී වන්නේ මධ්‍යසාර මත පදනම් වූ අත් සෝදන හෝ සබන් හා ජලය සමඟ නිතර අත් පිරිසිදු කිරීම සමඟ භාවිතා කළ විට පමණි.

ඔබ මුඛ ආවරණයක් පැළඳ සිටින්නේ නම්, එය භාවිතා කරන ආකාරය සහ නිසි ලෙස බැහැර කරන ආකාරය ඔබ දැන සිටිය යුතුය. මුඛ ආවරණයක් පැළඳීමට පෙර, ධ්‍යසාර මත පදනම් වූ අත් සෝදනයක් හෝ සබන් හා ජලය සමග අත් පිරිසිදු කරන්න.

මුඛය සහ නාසය මුඛ ආවරණයකිිිින් ආවරණය කරන්නන නම් ඔබේ මුහුණ සහ මුඛ ආවරණයක් අතර කිසිදු හිඩැසක් නොමැති බවට වග බලා ගන්න.

මුඛ ආවරණය භාවිතා කරන විට එය ස්පර්ශ කිරීමෙන් වළකින්න; ඔබ එසේ කරන්නේ නම්,මධ්‍යසාර මත පදනම් වූ අත් සෝදනයක් හෝ සබන් හා වතුරෙන් ඔබේ දෑත් පිරිසිදු කරන්න.

මුඛ ආවරණය තෙත් වූ වහාම නව මුඛ ආවරණයක් පළදින්න. භාවිත කරන ලද මුඛ ආවරණ නැවත භාවිතා නොකරන්න.

මුඛ ආවරණ ඉවත් කිරීම: පිටුපසින් එය ඉවත් කරන්න. (මුඛ ආවරණය ඉදිරිපස ස්පර්ශ නොකරන්න); වසන ලද බඳුනක වහාම එය දමන්න; මධ්‍යසාර මත පදනම් වූ අත් සොදනයක් හෝ සබන් හා ජලය සමග අත් පිරිසිදු කරන්න.

සීබීසී හි පල කරන ලද ලිපියකින්:

මුඛ ආවරණ විසින්  ‌‌කොවිඩ් 19  හේතු වන කොරෝනා වයිරසය පැතිරීමට එරෙහිව ලදායී ආරක්ෂාවක් සපයන බවට කිසිදු සාක්ෂියක් නොමැති බව ප්‍රකාශ කරන උතුරු ඇමරිකාවේ මහජන සෞඛ්‍ය නිලධාරීහු නිරෝගී පුද්ගලයින් මුඛ ආවරණ පැළඳීමෙන් අධෛර්යමත් කරති.

මුඛ ආවරණ වර්ග තුනක් තිබේ:

N95: මේවා ඉතාම හොදින් ගැලපෙන මුඛ ආවරණ වන අතර ඒවා නාසය සහ මුඛය වටා මුද්‍රා තබා කුඩා වායු අංශු වලින් 95% ක්ම නතර කිරීමට හැකි පරිදි සකස් කර ඇත. ඒවා මගින් වාතයේ මීදුම් අංශු ලෙස පවතින වායුගෝලීය වෛරසය සම්ප්‍රේෂණය වීම වළක්වනු ඇත. එම හේතුව නිසා, ඒවා සෞඛ්‍ය සේවා සේවකයින් විසින් විශේෂිත වෛද්‍ය ක්‍රමවේදයන් සඳහා භාවිතා කරනු ලැබේ,

ශල්‍ය හෝ වෛද්‍ය මුඛ ආවරණ: මේවා ලිහිල් ගැළපෙන, වඩාත් නම්‍යශීලී ඉවත දැමිය හැකි මුඛ ආවරණ වන අතර ඒවා කතා කිරීම, කැස්ස හෝ කිවිසුම් යාමෙන් මුදා හරින විශාල ජල බිඳිති වලට එරෙහිව ලදායී බාධකයක් ලෙස සැලකේ. කොවිඩ් 19 සම්ප්‍රේෂණය වන ප්‍රධාන ක්‍රමය එයයි.

නැවත භාවිතා කළ හැකි රෙදි මුඛ ආවරණ: බොහෝ ස්වේච්ඡා සේවකයන් මේවා බෙදා හැරීම සඳහා මහනවා ඔබ දැක තිබෙන්නට පුලුවන. එක්සත් ජනපදයේ සමහර රෝහල් වෙනත් මුඛ ආවරණ හිඟය හේතුවෙන් අවසාන ප්‍රයත්නයක් ලෙස ඒ්වා ඉල්ලා සිටියහ. කෙසේ වෙතත්, ඒවායේ කාර්යක්ෂමතාව පිළිබඳව වැඩිදුර අධ්‍යයනය කර නොමැති අතර එය රෙදි වර්ගය මත රඳා පවතින බව ටොරොන්ටෝ හි හම්බර් රිවර් රෝහලේ බෝවන රෝග විශේෂ සහ කාර්ය මණ්ඩල ප්‍රධානී වෛද්‍ය මයිකල් ගර්දම් පවසා තිබේ.

ලාන්සෙට් ආයතනය:

එක්සත් රාජධානියේ සහ ජර්මනියේ නිර්දේශයන් අනුව මුඛ ආවරණ මගින් ප්‍රජාව තුළ ශ්වසන ආසාදනවලින් ලදායී ආරක්ෂාවක් සැපයිය හැකි බවට සාක්ෂි නොමැත. කෙසේ වෙතත්, රෝගීන් රැකබලා ගැනීමේදී ජල බිඳිති නතර කිරීමේ කොටසක් ලෙස වෛද්‍ය සේවකයින් විසින් මුඛ ආවරණ බහුලව භාවිතා කරනු ලැබේ.

සමහර රටවල ජනතාව (උදා: තායිලන්තය, චීනය සහ ජපානය) තාවකාලික විකල්ප හෝ නැවත නැවත ඉවත දැමිය හැකි ශල්‍ය වෙස් මුහුණු භාවිතා කරති. ඉවත දැමිය හැකි මුඛ ආවරණ යළි යළි භාවිත කිරීමත් අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීමත් ආරක්ෂාවට තර්ජනයක් විය හැකි අතර ආසාදන අවදානම පවා වැඩි කරයි.

Back to Top