Sri Lanka Brief
පුවත්විවරණගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ රාජ උන්මාදය – තිසරණී ගුණසේකර

ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ රාජ උන්මාදය – තිසරණී ගුණසේකර

by

හොඳට නර­කට දෙකට කට­මය’ යන කිය­මන වඩාත්ම සත්‍ය වනුයේ දේශ­පා­­­යන් සම්බ­න්ධ­යෙනි. දේශ­පා­­­යන් කට නිසා කර­දරේ වැටීම පිළි­බඳ නුදු­රුම උදා­­­ණය එක්සත් ජාතික පෙර­මුණේ ජනා­ධි­පති ධුර අපේ­ක්ෂක සජිත් ප්‍රේම­දාස මහ­තාගේ ‘ශ්‍රී මුඛ’ කථා­වයි.

කෙසේ වෙතත් තමාගේ ‘කට’ හඟ­­න්නට ‘ශ්‍රී මුඛය’ යැයි කියැ­වීම සම්බ­න්ධ­යෙන් සජිත් ප්‍රේම­දාස මහතා ගාලු මුව­දොර රැලි­යේදී ජාති­යෙන් බැගෑ­පත්ව සමාව ඉල්ලා සිටි­යේය. තමා අතින් වර­දක් වූ බව පිළි­ගැ­නී­මත්, ඊට ප්‍රසි­ද්ධියේ සමාව ඉල්ලා සිටී­මත් මෙරට බොහෝ වත්මන් දේශ­පා­­­යන් තුළ නැති යහ­පත් ගුණාං­­යකි. සජිත් ප්‍රේම­දාස මහ­තාගේ කථාව විවේ­­නය කළාක් මෙන්ම ඔහු තමා අතින් වූ වර­දට සමාව ඉල්ලා සිටීම අගය කිරී­මද කළ යුත්තේ එහෙ­යිනි. යම් සංය­­­කින් යුතුව වචන හැසි­­වීමේ වැද­­ත්කම මේ සිද්ධි­යෙන් සජිත් ප්‍රේම­දාස මහ­තාට අව­බෝධ වූවා නම්, එය ඔහුගේ ජන­­ති­­රණ සට­නට ආශී­ර්වා­­යක් වනු නිය­තය.

කට නිසා සජි­ත් ­ප්‍රේ­­දාස මහ­තාට වූ අක­­තැ­බ්බය ජනා­ධි­­ති­­රණ ප්‍රචා­රණ ව්‍යාපෘ­ති­යේදී අපේ­ක්ෂක ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තාට නම් සිදු නොවනු ඇත. මන්ද: ඔහු මේ දින­වල කථා කර­නුයේ ටෙලි­ප්‍රො­ම්ප්ට­­යක ආධා­­යෙන් පම­ණක් වන බැවිනි. ඔහු මාධ්‍ය හමු­­ලට සහ­භාගි වන්නේ වත්, මාධ්‍ය­වේ­දීන් නඟන ප්‍රශ්න­­ලට පිළි­තුරු දෙන්නේ වත් නැති බව කවු­රු­නුත් දන්නා කරු­ණකි.

මෙවර ජන­­ති­­­­යට මුහුණ දෙන සියලු ‍ප්‍රධාන අපේ­ක්ෂ­­යන්ගේ සංවා­දා­ත්මක හමු­වක් මෙමස 5 දා සුග­­දාස ගෘහස්ථ ක්‍රීඩාං­­­යේදී පැවැ­ත්විණි. මුලින් මේ හමු­වට සහ­භාගි වීමට පොරොන්දු වී සිටි ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා අව­සන් මොහොතේ එය මඟ­හැ­රියේ ටෙලි­ප්‍රො­ම්ප්ට­­යක් නැතිව කථා කිරී­මට ඇති අකැ­මැත්ත නිසා විය හැකිය.

ජන­­ති­­රණ ප්‍රචා­රණ ව්‍යාපා­­යේදී එලෙස ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා පරි­ස්සම් වීම බුද්ධි­ගෝ­­රය. මන්ද යත්: කට වර­­වා­ගැ­නීම සම්බ­න්ධ­යෙන් ඔහුට සජිත් ප්‍රේම­දාස මහ­තට වඩා ඉතා දීර්ඝ, බර­­තළ ඉති­හා­­යක් ඇති බැවිනි.

ස්ථානීය ප්‍රකාශ සිදු කිරීම් සීමා කිරීමේ යථා­ර්ථය

තම බිරි­යට ස්විට්ස­ර්ල­න්ත­යෙන් බලු පැට­වකු ගෙන ඒම සඳහා ශ්‍රී ලන්කන් ගුවන් යාන­යක් විශේෂ ගම­නක යෙද­වී­මට ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා නියෝග දුන් බවට වාර්තා වූයේ 2012 මැද භාග­යේය. එව­කට ‘සන්ඩේ ලීඩර්’ පත්‍රයේ කර්තෘ ෆ්‍රෙඩ්රිකා ජෑන්ස් මහ­ත්මිය ආර­ක්ෂක අමා­ත්‍යාංශ ලේකම් ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තාට දුර­­­­යෙන් කතා කළේ ඔහු­ගෙන් මේ ගැන විම­සී­­ටය. ගෝඨා­භය මහතා සහ ජෑන්ස් මහ­ත්මිය අතර ඇති වූ කථෝ­­­­නය මුළු­­නින්ම 2012 ජූලි 8 වැනිදා සන්ඩේ ලීඩර් පුව­ත්පතේ පළ විය (මේ සම්පූර්ණ දෙබස අදද අන්ත­ර්ජා­ලයේ කිය­විය හැකිය). ජෑන්ස් මහ­ත්මි­යගේ ප්‍රශ්න කිරී­මෙන් කෝපා­විෂ්ට වූ ගෝඨා­භය මහතා අවස්ථා කිහි­­­­දීම ඇයට අසැබි වද­නින් බැණ­වැ­දු­ණේය. ‘අසූචි කනා ඌරා’ යන්න ඔහු භාවිත කළ වච­­­ලින් ඉතා සැර බාල යෙදු­මයි. එප­­ණක් නොව, ජෑන්ස් මහ­ත්මිය සිර­ගත කරන බව­ටද ඔහු තර්ජ­නය කළේය: (“But I will put you in jail”).

ඉදින් ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා ශ්‍රී ලංකාවේ මීළඟ ජනා­ධි­­ති­­රයා වීම දකිනු රිසි ඔහුගේ හිත­­තුන් ඔහු ටෙලි­ප්‍රො­ම්ප්ට­­­කට සීමා කිරීම ඥානා­න්විත පිය­­රක් නොවේද?

ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා මාධ්‍ය­වේ­දි­­කුගේ ප්‍රශ්න කිරී­ම්ව­ලින් කෝපා­වි­ෂ්ටව කට වර­­වා­ගත් තවත් ප්‍රකට අව­ස්ථා­වක් වූයේ BBC රූප­වා­හිනී සේවාවේ HARD talk නම් වැඩ­­­­නයි. 2010 ජූනි 7 දා විකා­ශය වූ මේ වැඩ­­­­නේදී සුදු කොඩි සිද්ධිය සම්බ­න්ධ­යෙන් ජෙන­රල් සරත් ෆොන්සේකා කළ ප්‍රකා­­යක් පිළි­­ඳව මාධ්‍ය­වේදි ස්ටීවන් සැකර් මහතා ගෝඨා­භය මහ­තා­ගෙන් ප්‍රශ්න කළේය. සුදු කොඩි සිද්ධිය පිළි­බඳ සම්පූර්ණ සත්‍යය හෙළි­­රවු කිරී­මට තමා සූදා­නම් යැයි ෆොන්සේකා මහතා කියූ බව ඇසූ ගෝඨා­භය මහතා දුම්මල වරම අතට ගත් කපුවා මෙන් පරල වූයේය. “ඔහු ඒක කළොත් අපි ඔහුව එල්ල­නවා” (“We Will hang him if he do that”) යැයි හේ තර්ජ­නය කළේය.

මේ යථා­ර්ථය දන්නා මෙරට වසන බොහෝ දේශීය මාධ්‍ය­වේ­දීන් ඔහු­ගෙන් වැඩි­­නත් ප්‍රශ්න ඇසී­මෙන් වැළකී සිටිය හැකිය. එහෙත් විදේ­ශීය මාධ්‍ය­වේ­දීන් එසේ නොවන නිසා ඔවුන්ට එවැනි සැක සංකා නැත. ඔවුන් ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තා­ගෙන් අසීරු ප්‍රශ්න­යක් ඇසු­වොත් හා ඔහු ඊට සුපු­රුදු ලීලා­වෙන් ප්‍රති­චාර දැක්වුව හොත් ඉන් ඔහුගේ ‘විනය ගරුක’ හා ‘නීති ගරුක’ ප්‍රති­රූ­­යට වන හානිය ඔහුගේ හිත­­තුන් දන්නවා නිසැ­කය. ඉදින් ජනා­ධි­­ති­­­ණය නිමා වන තෙක් ඔහුව ටෙලි­ප්‍රො­ම්ප්ට­­­කට සීමා කිරී­මට ඔවුන් උත්සුක වීම අරු­­යක්ද?

අනා­ගත ජන­පති නඩු­කා­රයා වීමේ අභා­ග්‍යය

ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තාගේ මංගල ජන­­ති­­රණ ප්‍රචා­රක රැළිය පැවැ­ත්වුණේ අනු­රා­­පු­­යේය. එහි­දීද ඔහු කථා කළේ ටෙලි­ප්‍රො­ම්ප්ට­රයේ ආධා­­යෙනි.

ඔහුගේ කථාව කලින් ලියූ­වක් නිසා එහි ආවාට ගියාට කියූ කිසි­වක් අඩංගු විය නොහැ­කිය. එහි අන්ත­ර්ග­තය ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තාත් ඔහුගේ ප්‍රචා­රණ ව්‍යාපා­රයේ මෙහෙ­යු­ම්ක­රු­­නුත් කියවා අනු­මත කර­න්නට ඇත. එබැ­වින් එහි කිසිදු කොට­සක් කට මැත දෙඩී­මක් ලෙස සලකා බැහැර කළ නොහැ­කිය.

තම කථා­වේදී ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා කළ ප්‍රකා­­යක් ශ්‍රී ලංකාවේ හා ලාංකි­­යන්ගේ අනා­­­යට ඍජු­වම බල­පා­න්නකි. ඒ මෙසේය:

රණ­වි­රු­වන් විශාල ප්‍රමා­­යක් හිර­ගෙ­­ල්වල ඉන්නවා අභූත නඩු චෝදනා ඉදි­රි­පත් කරලා. මං මේ අව­ස්ථාවේ කියන්න කැම­තියි 17 වැනිදා උදේ වෙන‍ ­කොට මේ සියලු දෙනාම නිදොස් කොට නිද­හස් කර­නවා කියන එක.”

මුලින්ම කිව යුත්තේ ‍රාජපක්ෂ මහ­තාගේ ප්‍රකා­ශය සත්‍ය­යෙන් තොර බවයි. රණ­වි­රු­වන් විශාල ප්‍රමා­­යක් සිර­ගෙ­වල නැත. අප­රාධ පරී­ක්ෂණ දෙපා­ර්ත­මේ­න්තුව විසින් අත්අ­ඩං­ගු­වට ගෙන තව­මත් රිමාන්ඩ් භාරයේ සිටි­නුයේ නාවික හමුදා සාමා­ජි­කයෝ 7 දෙනෙක් පමණි.

2015 සිට මේ දක්වා අප­රාධ පරී­ක්ෂණ දෙපා­ර්ත­මේ­න්තුව විසින් අත්අ­ඩං­ගු­වට ගැනුණු මුළු හමුදා සාමා­ජික ප්‍රමා­ණය 48කි. එයින් 41ක්ම මේ වන විට ඇප ලබා රිමාන්ඩ් භාර­යෙන් මිදී සිටිති.

පළමු කොටම: එලෙස අත්අ­ඩං­ගු­වට පත් කිසි­වෙක් යුද්ධ භූමියේ හෝ යුද්ධ­යට සම්බන්ධ සිදු­වී­මක් සම්බ­න්ධ­යෙන් චෝදනා ලැබූවෝ නොවෙති. ඔවුන් චෝදනා ලබා ඇත්තේ පුද්ගල පැහැ­­ගැ­නීම්, අතු­රු­දන් කිරීම්, පහ­­දීම්, වෙඩි තැබීම් වැනි රටේ සාමාන්‍ය නීතිය යටතේ වන අප­රාධ සම්බ­න්ධ­යෙනි.

අප­රාධ පරී­ක්ෂණ දෙපා­ර්ත­මේ­න්තුව විසින් 2015 සිට අත්අ­ඩං­ගු­වට ගැනුණු හමුදා සාමා­ජි­­යන් 48 දෙනා­ගෙන් 7 දෙන­කුට එල්ල වූ චෝද­නාව 2008-9 කාලයේ තරු­­යන් 11 දෙනකු කප්පම් සඳහා පැහැ­­ගෙන ගොස් අතු­රු­දන් කිරී­මයි. දෙදෙ­නකු චෝදනා ලැබ ඇත්තේ ලලිත් හා කූගන් යන දේශ­පා­ලන ක්‍රියා­කා­රීන් දෙදෙනා (මොවුහු කොටි සාමා­ජි­කයෝ නොවෙති) අතු­රු­දන් කිරීම සම්බ­න්ධ­යෙනි. එක් හමුදා සාමා­ජි­­යකු ලසන්ත වික්‍ර­­තුංග පුව­ත්පත් කතු­­රයා ඝාත­නය කිරීම සම්බ­න්ධ­යෙන්ද හමුදා සාමා­ජි­­යන් 11 දෙනකු ප්‍රගීත් එක්නැ­ළි­ගොඩ මාධ්‍ය­වේ­දියා අතු­රු­දන් කිරීම සම්බ­න්ධ­යෙන්ද චෝදනා ලැබ සිටිති. හමුදා භට­යන් 7 දෙනකු අත්අ­ඩං­ගු­වට පත් වූයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ පුව­ත්පත් කතු­වර උපාලි තෙන්න­කෝන් මහ­තාට හා ඔහුගේ බිරි­යට පහර දීම සම්බ­න්ධ­යෙනි. හමුදා සාමා­ජි­කයෝ 4 දෙනෙක් රතු­­ස්වල නිරා­යුධ උද්ඝෝ­­­යන් වෙඩි තබා මරා­දැ­මීම සම්බ­න්ධ­යෙන් චෝදනා ලැබ සිටිති.

ඉදින් එළැ­ඹෙන නොවැ­ම්බර් 17 උදෑ­සන ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා කරන්න සැර­සෙ­නුයේ කුමක්ද? පිරි­සුදු පානීය ජලය ඉල්ලා සාම­කාමි උද්ඝෝ­­­යක යෙදුණු නිරා­යුධ වැසි­යන් ඝාත­නය කිරීමේ ‍චෝදනා ලැබ සිටින හමුදා සාමා­ජි­­යන් ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කිරී­මට’ ය. උපාලි තෙන්න­කෝන් වැනි ජ්‍යෙෂ්ඨ මාධ්‍ය­වේ­දි­­කුට හා ඔහුගේ බිරි­යට පහර දීමේ චෝදනා ලත් හමුදා භට­යන් ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කිරී­මට’ ය.

යම් වර­දක් සම්බ­න්ධ­යෙන් අධි­­­­යක චෝදනා ලැබූ­වකු නිදොස් කොට නිද­හස් කළ හැක්කේ අධි­­­­­ටම පමණි. එවැනි බල­යක් මෙරට ජනා­ධි­­ති­­­යාට නැත. අධි­­­­යක චෝදනා ලැබ සිටි­න්නකු ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කිරී­මට’ ජන­­ති­­රයා උත්සාහ කළ හොත් එය මුළු­­නින්ම ව්‍යව­ස්ථාව උල්ලං­­නය කිරී­මක්ද වෙයි.

එන­යින් යම් හෙය­කින් ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා එළ­ඹෙන ජන­­ති­­­ණය ජය ගත හොත් ඔහුගේ ධුර කාලය ආරම්භ වනු ඇත්තේ ව්‍යවස්ථා විරෝධි ක්‍රියා­­කිනි. ඔහුගේ මංගල කථා­වෙන්ම පෙනී යනුයේ ව්‍යව­ස්ථාව, නීතිය, යුක්තිය, සාධා­­­ත්වය, සම්ප්‍ර­දාය තඹ­­කට නොස­­කන, සර්ව­­­ධාරි ‘මහ රජාණ’ කෙනකු බවට පත් වීම ඔහුගේ අර­මුණ බව නොවේද?

ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා අනෙක් දේශ­පා­­­යන් මෙන් ටෙලි­ප්‍රො­ම්ප්ට­­යක් නැතිව ඉහත ප්‍රකා­ශය කළා නම් එය නොද­න්නා­­මට කළ කට මැත දෙඩ­වී­මක් ලෙස බැහැර කිරී­මට හැකි­යාව තිබිණි. එහෙත් ඔහු මේ බර­­තළ මෙන්ම භයා­නක ප්‍රකා­ශය කළේ කලින් ලියා, කලින් කියවා බලා අනු­මත කළ කථා­වක කොට­සක් වශ­යෙනි. එයින් ගම්‍ය­මාන වනුයේ ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා යටතේ රටේ නීති­යට, ව්‍යව­ස්ථා­වට, අධි­­­­යට අත් වන නිසැක ඉර­­මයි.

රජකු ලැබු­ණෝ­තින්...?

1978 විධා­යක ජනා­ධි­පති ව්‍යව­ස්ථා­වෙන් හෝ විධා­යක ජන­පති ධුරයේ බල­තල තවත් වැඩි කළ 2010, 18 වන සංශෝ­­­යෙන් හෝ අධි­­රණ බලය ජනා­ධි­­ති­­­යාට පවරා දුන්නේ නැත. ඉදින් ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා සැර­සෙ­නුයේ ව්‍යව­ස්ථා­වත් නීති­යත් බේරේ වැවට දමා, අධි­­රණ බලය බල­­ත්කා­­යෙන් සිය­තට ගැනී­මට නොවේද?

තම අණ ඉටු කළ හමුදා නිල­ධා­රීන් ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කරන’ ජන­­ති­­­­කුගේ ඊළඟ පිය­වර වනු ඇත්තේ තම අණට අව­නත නොව­න්න­වුන් සදොස් කොට සිර­ගත කිරී­මය. මෙය ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තාට අලුත් දෙයක් නොවේ. තම සොහො­යු­රාගේ පාලන සමයේ තම සතු­රන්ට තැළී­­ටත් මිතු­රන්ට සැල­කී­­ටත් ඔහු නීතිය යොදා­­ත්තේය.

දුමින්ද සිල්වා මන්ත්‍රී­­රයා ආර­ක්ෂක අමා­ත්‍යාං­ශයේ අධී­ක්ෂණ මන්ත්‍රී තන­තු­රට පත් කෙරුණේ ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා ආර­ක්ෂක අමා­ත්‍යාං­ශයේ ලේකම් ධුරය දරන සම­යේය. ආර­ක්ෂක අමා­ත්‍යාං­ශය අධී­ක්ෂ­ණය කිරී­මට කිසිදු සුදු­සු­­මක් ඒ මන්ත්‍රී­­­යාට තිබුණේ නැත. ඔහුට තිබූ එකම සුදු­සු­කම වූයේ ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහ­තාගේ හිත­­ත්ක­මයි.

2011 පළාත් පාලන මැති­­­ණය දා දුමින්ද සිල්වා මන්ත්‍රී­­රයා හා ඔහුගේ අනු­­­යෙන් කොළො­න්නාව ආස­නයේ දියත් කළ මැර යාත්‍රාව නිමා වූයේ භාරත ලක්ෂ්මන් ප්‍රේම­චන්ද්‍ර මහ­තාට හා තවත් දෙදෙ­­කුට මරු කැඳ­­මිනි. රාජ­­ක්ෂ­­රුන්ගේ වින­යත් නීති­යත් දෙකම බල­පා­නුයේ අනුන්ට විනා තමන්ට හා තම හිත­­තුන්ට නොවන බව මේ සිද්ධි­යෙන් මනාව පැහැ­දිලි වේ. 2015 රාජ­­ක්ෂ­­රුන්ට පාලන බලය අහිමි වන තෙක්ම දුමින්ද සිල්වා මන්ත්‍රී­­රයා නීති­යට ඉහ­ළින් වැජ­ඹුණේ රාජ­­ක්ෂ­­රුන්ගේ බල පරා­ක්‍රම‍යේ මහි­­යෙනි.

2011 දෙසැ­ම්බර් 24 රාත්‍රියේ තංගල්ලේ සංචා­රක හෝට­­­කදී බ්‍රිතාන්‍ය ජාතික සංචා­­­යකු වූ කුරාමි ශයික් මහතා කපාකොටා මරා­දැ­මුවේ තවත් රාජ­පක්ෂ හිත­වා­දි­යකු මෙන්ම එව­කට තංගල්ල ප්‍රාදේ­ශීය සභාවේ සභා­­ති­­රයා වූ සම්පත් විදා­­­ති­රණ හා ඔහුගේ මැර කණ්ඩා­­මයි. මේ අධම රැල එත­නින් නතර වූයේ නැත. ඔවුහු කුරාම් ශයික් මහ­තාගේ රුසි­යානු පෙම්ව­තිය සමූහ දූෂ­­යට ලක් කළහ.

ශයික් මහතා බ්‍රිතාන්‍ය ජාති­­යකු වීම නිසා සිද්ධිය යට ගසා තම අනු­චර මැර­යන් ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කිරී­මට’ රාජ­පක්ෂ සොහො­යු­රාට නොහැකි වූයේ, එසේ ‍කළ හොත් 2012 කොළ­ඹදී පැවැ­ත්වී­මට නියම වූ පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩල සමු­ළුව අව­ලංගු වීමේ අව­දා­­මක් තිබීම මීට හේතු­වෙනි.

මිනී­මැ­රුම යට ගැසී­මට නොහැකි තැන සමූහ දූෂණ චෝද­නාව යට ගැසී­මට රාජ­­ක්ෂ­වරු උත්සාහ කළහ. කුරාම් ශයික්ගේ පෙම්ව­තිය සමූහ දූෂ­­යට ලක්ව නැතැයි දිනේෂ් ගුණ­­ර්ධන ඇමැ­ති­­රයා පාර්ලි­මේ­න්තු­වේදී ප්‍රකාශ කළේය. ඒ සම්බ­න්ධ­යෙන් එව­කට විප­ක්ෂය විරෝ­ධය පළ කළ විට ඔහුගේ ප්‍රති­චා­රය වූයේ තමාට මේ ප්‍රකා­ශය ලබා දුන්නේ ආර­ක්ෂක අමා­ත්‍යාං­ශය බවයි. තමාගේ අනු­­­යකු සමූහ දූෂණ චෝද­නා­වෙන් නිදොස් කර­ගැ­නී­මට රාජ­­ක්ෂ­­රුන් එදා උත්සාහ කළේ ඒ ආකා­­­ටය.

නොවැ­ම්බර් 17 දා ‘රණ විරු­වන්’ නිදොස් කොට නිද­හස් කර­නවා යැයි ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා දුන් ප්‍රති­ඥා­වෙන් ගම්‍ය­මාන වනුයේ මේ අතී­තය යළි ප්‍රති­නි­ර්මා­ණය කිරී­මට ඔහු අර­මුණු කරන බව නොවේද?

තමන් වින­යා­නු­කූල පාල­­යක් ගෙන­ගිය බවත්, 2015 ආණ්ඩු මාරු­වෙන් පසු විනය පිරි­හුණු බවත් රාජ­­ක්ෂ­­රුන් නිතර කියන කථා­වකි.

2015ට පසු ආණ්ඩු පක්ෂ මන්ත්‍රී­­රුන් මහ පාරේ මිනී මැරුවේ නැත. 2015ට පසු ප්‍රාදේ­ශීය සභා සභා­­ති­­රුන් විදෙස් සංචා­­­යන් මරා­දැ­මුවේ, සමූහ දූෂණ සිදු කළේ නැත. 2015ට පසු ඇමැ­ති­­රුන් රජයේ සේව­­යන් ගස් බැන්දේ නැත. 2015ට පසු ඇමැති පුතුන් හමුදා බුද්ධි අංශ සාමා­ජි­­යන්ට පහර දුන්නේ නැත. 2015ට පසු විනි­සු­රන්ට මහ පාරේදී මැර ප්‍රහාර එල්ල වූයේ නැත. 2015ට පසු හිටපු හමු­දා­­ති­­­යකු සතකු මෙන් ඇද­ගෙන ගොස් සිර­ගත කෙරුණේ නැත.

ජනා­ධි­පති ධුර අපේ­ක්ෂ­­යකු කරන වැර­දි­­රු­වන් හා නිවැ­­දි­­රු­වන් තීර­ණය කිරීමේ අධි­­රණ බලය සිය­තට ගන්නා බවට වන මේ ප්‍රකා­ශය මේ රටේ නීති­වේ­දීන්ගේ හා විනි­සු­රන්ගේ මතු නොව, පුර­වැ­සි­යන් වන අප­ගේද අව­ධා­­යට ලක් විය යුතුය.

තම හිතු­­­යට චුදි­­යන් ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කිරීමේ’ බලය වත්මන් ලෝකයේ ජන­­ති­­රුන්ට තබා රජුන්ට හෝ රැජ­නන්ට වත් නැති බල­යකි. 21 වන සිය­වසේ එවැනි බල­යක් සහිත රාජ්‍ය නාය­­යකු සිටි­නවා නම් සිටි­නුයේ ලොව ඉතා පසු­ගාමි රාජ්‍ය­යක් වන සවුදි අරා­බියේ විය යුතුය. තම හිතු­­­යට රට වැසි­යන් සදොස් හෝ නිදොස් කිරීමේ බලය සහිත රාජ්‍ය නාය­­යන් සිටියේ අතී­­යේය. ඇහැ­ළේ­පොළ නිලමේ කළ වර­දට ඔහුගේ පුතුන්ගේ හා සිඟිති දිය­ණි­යගේ හිස් ගසාදැමෙ­වු­වේත් ඔහුගේ බිරිය හා සො‍හොයු­රිය දියෙහි ගිල්වා මැරෙ­වු­වේත් එවැනි සර්ව බල­ධාරි රාජ්‍ය නාය­­යකු වූ ශ්‍රී වික්‍රම රාජ­සිංහ රජුය.

2009-15 සමයේ මහින්ද රාජ­පක්ෂ ජනා­ධි­­ති­­­යාට ‘මහ රජා­ණෙනි’ යැයි ආම­න්ත්‍ර­ණය කළ වන්දි­­ට්ටයෝ බොහෝ වූහ. නොවැ­ම්බර් 17 උදෑ­සන විවිධ අප­රාධ චෝදනා ලැබ සිටින හමුදා සාමා­ජි­­යන් 48 දෙනා ‘නිදොස් කොට නිද­හස් කර­නවා’ යැයි ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා දුන් ප්‍රති­ඥා­වෙන් පෙනී යනුයේ රාජ උන්මා­දය ඔහු­ටත් වැලඳී ඇති බව නොවේද?

ජන­­ති­­­ණය ජය ගත හොත් තමා­ටත් රජ විය හැකි යැයි ගෝඨා­භය රාජ­පක්ෂ මහතා සිතා සිටීද? ඒ සිති­විල්ල ක්‍රියා­වට නැඟී­මට ඔහු උත්සාහ කළ හොත් නිර්මා­ණය වනු ඇත්තේ සාම­කාමි, වින­­­රුක රටක් නොව; ප්‍රච­ණ්ඩ­ත්වය හා අව­නී­තිය රජ­යන ශ්‍රී ලංකා­වක් බව අමු­තු­වෙන් පැව­සිය යුතුද?

(සිළුමින)


Back to Top