Sri Lanka Brief
පුවත්හොරු නැති ආණ්ඩුවක් ජනාධිපතිවරණයකින් විතරක් හදන්න බැහැ! – ජයදේව උයන්ගොඩ

හොරු නැති ආණ්ඩුවක් ජනාධිපතිවරණයකින් විතරක් හදන්න බැහැ! – ජයදේව උයන්ගොඩ

by
ලංකාවේ දේශපාලන ක්‍රමය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සහ දූෂණය එකිනෙක සමග අත්වැල් බැඳගෙන එකිනෙක ඇතුළට කෙතරම් දුරට කිඳාබැස තිබෙනවාද කියන එක තමයි හොරු නැති ආණුවක්, යථාර්ථයක් ද යන්න සාකච්ඡා කිරීමේදී අප ඉදිරියේ තිබෙන ප්‍රධාන අභියෝගය.
පසුගිය කාලයේ ලංකාවේ සිදු වූ දේවල් බලන කොට අපට පෙනෙනවා ලංකාවේ අලුත් ව්‍යාපාරික පන්තියක් බිහි වෙලා සිටින බව. එම ව්‍යාපාරික පන්තියේ සුවිශේෂී ලක්ෂණ තිබෙනවා. ඒක පැරණි ව්‍යාපාරික ක්‍රමවලට වඩා වෙනස්. ඒ අය හිතනවා ඒගොල්ලන්ගේ කැමැති අපේක්ෂකයන් ජනාධිපති විය යුතුයි කියලා. ඒගොල්ලෝ තෝරා ගන්න අපේක්ෂකයන් අගමැති විය යුතුයි. කැබිනට් මණ්ඩලයට යා යුතුයි කියලා.
ශ්‍රී ලංකාවේ දූෂණ විරෝධී අරගලයක යෙදෙන දේශපාලන සිවිල් සමාජ බලවේගයට අරගල කළ යුතු විශාලම දෙයක් තමයි නව ව්‍යාපාරික පන්තියේ කාර්යභාරය. පර්පචුවෙල් ටේ‍රෂරීස් සහ මහ බැංකු සිදුවීමට අදාළ වාර්තාවලින් මා ඉගෙන ගත් ප්‍රධානම පාඩමක් එය. මා හිතනවා ඔබ සියලු දෙනාත් ඒ පිළිබඳ ගැඹුරින් සිතයි කියලා.
දූෂණයට විරුද්ධ අරගලය අප හිතනවට වඩා අතිශයින් බරපතළයි. අතිශයින්ම අභියෝගාත්මකයි. එම බරපතළ භාවය, අභියෝගාත්මක භාවය තියුණු කරන ප්‍රධාන සාධකය තමයි ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රියාවලිය තුළ දූෂණය සහ අල්ලසේ කාර්යය භාර්ය. එය හොඳින්ම තහවුරු වන්නේ මැතිවරණ අවස්ථාවලදී දූෂණය හා අල්ලස විසින් ඉටු කරන කාර්ය භාරයේදීයි.
මේ පිළිබඳ තොරතුරු අපි හැමෝම දන්නවා. නමුත් අපි ඒ ගැන කතා කරනවා විතරයි. අපි කවදාවත් පැමිණිලි කරන්නේ නැහැ. ඒ නිසා මේක ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සමාජයේ අංගයක් බවට පත් වී තිබෙනවා.
පවතින ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තුළ දූෂණය සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය එකිනෙකට පෝෂණය වෙමින් එකිනෙක මත රඳා පවතින තත්ත්වය ප්‍රශ්න කරන්නේ නැතිව ඊළඟ මැතිවරණයේදී මේ දූෂණ විරෝධී සටන් පාඨය අපි පාවිච්චි කරන්නේ කෙසේද කියන එක කතා කිරීමෙන් පමණක් වැඩැක් නැහැ. එය මගේ ප්‍රධානතම පණිවුඩවලින් එකක්.
අපි සියලුදෙනා පිළිගත යුතුයි දූෂණ විරෝධය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය යළි ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීමේ අරගලය සමග එකිනෙක සම්බන්ධව තිබෙන බව. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය යනු දූෂණ විරෝධය ඉලක්කයක් කර ගත යුතු ඉලක්කයක් බවට පත්ව තිබෙනවා. ඒ දෙක අතර ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා කරන අරගලය අන්න අර ප්‍රශ්නයට පිළිතුරක් සෙවීමේ අරගලයක් බවට පත්ව තිබෙනවා.
ඊළඟ ජනාධිපතිවරණයකදී දූෂණ විරෝධය සටන් පාඨයක් කර ගන්නවාට වඩා ඈතට යන ව්‍යායාමයක අපි සියලු දෙනාටම යෙදෙන්නට වෙනවා.
හොරු නැති ආණ්ඩුවක් යනු යථාර්ථයක් නොවේ. සිහිනයක් කියලා කියන්නේ ප්‍රතිෂේධාත්මක අරමුණකින් නොවේ. ලංකාවේ අද දේශපාලන න්‍යාය පත්‍රයේ තිබෙන ප්‍රශ්නයේ කේන්ද්‍රය වී තිබෙන්නේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ආරක්ෂා කිරීමේ සහ ඉදිරියට ගෙන යාමේ කර්තව්‍යයි. ඒ සමග අනිවාර්යයෙන්ම කේන්ද්‍රීය ලෙස බැඳිලා තිබෙනවා දූෂණ විරෝධී අරගලය. එතකොට මේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ජයග්‍රහණ ආරක්ෂා කිරීමේ සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රියාවලිය ඉදිරියට ගෙන යාමේ අරගලයත්, දූෂණ විරෝධී අරගලයත් එකිනෙකට සම්බන්ධ කරන දේශපාලන ව්‍යාපෘතියක් ගැන සිතන කොට අපට සිතන්නට වෙනවා. ඊළඟ මැතිවරණයෙන් ඉදිරියට ගිය ඉදිරි දර්ශනයක් ගැන.
මම හිතන්නේ හොරු නැති ආණ්ඩුවක් යථාර්ථයක් කියන ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු සෙවීමේදී අන්න එවැනි දීර්ඝකාලීන දේශපාලන ඉදිරි දර්ශනයක් පිළිබඳ අපට සිතන්න වෙනවා.
(හොරු නැති ආණ්ඩුවක් යථාර්ථයක් ද? යන ප්‍රශ්නය ඇතිව දියුණු පුරවැසි සමාජයක් උදෙසා යන්න තේමාව කරගනිමින් කොළඹ ශ්‍රී ලංකා පදනම් ආයතනයේ පැවති සමුළුවකදී මහාචාර්ය ජයදේව උයන්ගොඩ කල කතාව ලංකාදීප පුවත්පතිනි)
Back to Top